ΠΟΛΟ

Βαριά ήττα από την Ολλανδία

Η εθνική ομάδα πόλο των γυναικών γνώρισε την ήττα με 13-5 από την Ολλανδία για την 4η αγωνιστική της προκριματικής φάσης του World League.

Τίποτα δεν πήγε καλά για την εθνική ομάδα πόλο των γυναικών στην πόλη Γκούντα της Ολλανδίας. Η ομάδα του Γιώργου Μορφέση ηττήθηκε με 13-5 από τις "αργυρές" πρωταθλήτριες Ευρώπης.

Η Ολλανδία πήρε την πρόκριση για την τελική φάση του Super Final του World League (9-14/6) στην Ολλανδία, ενώ η εθνική κινδυνεύει να χάσει και τη δεύτερη θέση του Β' προκριματικού ομίλου από την Ισπανία. Η παγκόσμια πρωταθλήτρια νίκησε με 22-3 τη Γερμανία.

Η ελληνική ομάδα βρέθηκε να χάνει με 4-0 στο πρώτο οκτάλεπτο. Πέτυχε μόλις ένα γκολ σε 16 λεπτά, χάνοντας την επαφή με τις γηπεδούχους από το πρώτο ημίχρονο (8-1).

Τα οκτάλεπτα: 4-0, 4-1, 2-1, 3-2

Οι συνθέσεις όλων των ομάδων:

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Α.Χάβενγκα): Βίλεμζ, Στρόμχορστ, Νίχαους, Μέγκενς, Φαν ντερ Γκράαφ, Φαν Τόορν, Σμιτ, Κλάασεν 3, Α.Χένε 2, Άαρτς, Φαν ντερ Σλοτ 3, Ντ.Χένε 2, Σέβενιτς 3,

ΕΛΛΑΔΑ (Γ.Μορφέσης): Κούβδου, Τσουκαλά, Β.Διαμαντοπούλου, Χυδηριώτη, Μ.Πλευρίτου 1, Αβραμίδου, Ασημάκη 1, Ρουμπέση 1, Ελευθεριάδου, Μανωλιουδάκη 1, Ε.Πλευρίτου 1, Ξενάκη, Χ.Διαμαντοπούλου.