ΠΟΛΟ

Το σήκωσε ο Ολυμπιακός, 13-11 τη Βουλιαγμένη

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 13-11 επί της Βουλιαγμένης στον τρίτο τελικό και κατέκτησε το τρίτο συνεχόμενο πρωτάθλημα στην Α1 πόλο γυναικών. Παράπονα από το ΝΟΒ για τη διαιτησία.

Τον τρίτο συνεχόμενο τίτλο της κατέκτησε η γυναικεία ομάδα πόλο του Ολυμπιακού αφού έκανε το 3-0 στη σειρά των τελικών με τη Βουλιαγμένη. Αυτή τη φορά οι ερυθρόλευκες μετά από έναν συναρπαστικό τελικό επιβλήθηκαν με 13-11 επί του ΝΟΒ στο "Π. Καπαγέρωφ".

Το παιχνίδι είχε τρομερή εξέλιξη, αλλά η Ασημάκη με δύο γκολ και ένα κερδισμένο πέναλτι στο τέλος έγειρε την πλάστιγγα υπέρ του Ολυμπιακού.

Οι παίκτριες του Παυλίδη με ένα τέρμα της Έμολο λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου προηγήθηκε με 4-2, για να μειώσει με το τέλος του χρόνου η Χυδηριώτη σε 4-3. Η Ξενάκη έφερε το ματς στα ίσα τρία λεπτά πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου, αλλά με ένα επί μέρους 3-1 ο Ολυμπιακός πήγε στο ημίχρονο με το σκορ στο 7-5.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου η Μπιανκόνι ανέβασε τη διαφορά στα τρία γκολ, όμως η συνέχεια του οκταλέπτου ανήκε στη Βουλιαγμένη. Με τις Μαυρωτά και Ξενάκη να κάνουν μεγάλο παιχνίδι ο ΝΟΒ κατάφερε να περάσει μπροστά με 10-8 για να διαμορφώσει το 10-9 της περιόδου η Έμολο.

Η Τσουκαλά τρία λεπτά πριν το τέλος έδωσε αέρα δύο τερμάτων στη Βουλιαγμένη, αλλά εκεί μίλησε η Αλεξάνδρα Ασημάκη. Η φουνταριστός του Ολυμπιακού πέτυχε δύο γκολ και κέρδισε ένα πέναλτι σε 2.30 για να πάρει τελικά ο Ολυμπιακός τη νίκη με 13-11.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η Βουλιαγμένη έχει έντονα παράπονα από τη διαιτησία με την Γιούλη Λαρά και την Κική Λιόση να αποβάλλονται από τον πάγκο για διαμαρτυρίες, ενώ και η Αλεξία Καμένου δεν θέλησε να κάνει καμία δήλωση μετά το τέλος της αναμέτρησης.