ΠΟΛΟ

Το πρώτο βήμα έκαναν Πριμόριε και Γιαντράν

Πριμόριε Ριέκα και Γιαντράν επιβλήθηκαν στους πρώτους αγώνες των πλέι οφ του Champions League επί των Ανόβερο και Μπρέσια αντίστοιχα και πιθανότατα θα συμπληρώσουν τον όμιλο του Ολυμπιακού.

Τις δύο ομάδες που θα συμπληρώσουν τον όμιλο του γνωρίζει εκτός απροόπτου ο Ολυμπιακός. Η ανδρική ομάδα πόλο των ερυθρόλευκων περιμένει τις ομάδες που θα περάσουν από τα πλέι οφ του Champions League και αυτές θα είναι πιθανότατα η Πριμόριε Ριέκα και η Γιαντράν.

Οι Κροάτες επιβλήθηκαν με χαρακτηριστική ευκολία κόντρα στο Ανόβερο.

Με όπλο τους την εξαιρετική τους πρώτη περίοδο (7-1) επιβλήθηκαν με 19-6 και δύσκολα θα αλλάξει κάτι. Κύριο χαρακτηριστικό για την Πριμόριε Ριέκα ήταν ο πλουραλισμός στο σκοράρισμα αφού οκτώ παίκτες βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα με τους Μπούριτς και Ράντου να σταματούν στα τέσσερα.

Πριμόριε Ριέκα - Ανόβερο 19-6

Τα οκτάλεπτα: 7-1, 3-1, 3-2, 6-2

Πριμόριε Ριέκα: Μπούριτς 4, Ράντου 4, Μούσλιμ 3, Κράπιτς 2, Βουκίσεβιτς 2, Σέτκα 2, Μπόσκοβιτς 2, Ντέντοβιτς 1

Ανόβερο: Ράντοβιτς 3, Μπόλοβιτς 2, Γιόκιτς 1

"Καθάρισε" ο Γιοβάνοβιτς

Στο άλλο παιχνίδι που ενδιέφερε τον Ολυμπιακό η Γιαντράν πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα έναντι της Μπράσια μετά τη νίκη της με 14-6. Οι Μαυροβούνιοι είχαν σε καλή ημέρα τον Γιοβάνοβιτς ο οποίος με πέντε γκολ ηγήθηκε στο σκοράρισμα, ενώ τον ακολούθησε ο Ουκρόπινα και ο Πόπαντιτς.

Το παιχνίδι ουσιαστικά κρίθηκε στο τρίτο οκτάλεπτο. Η Γιαντράν μπήκε στην τρίτη περίοδο με το σκορ στο 7-4 και με ένα επί μέρους 4-1 ουσιαστικά τελείωσε τον αγώνα και πιθανότατα την υπόθεση πρόκριση.

Γιαντράν - Μπρέσια 14-6

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 4-3, 4-1, 3-1

Γιαντράν: Γιοβάνοβιτς 5, Ουκρόπινα 3, Πόπαντιτς 2, Βίντοβιτς 1, Σπάιτς 1, Μπανίτσεβιτς 1, Ράντγιτς 1

Μπρέσια: Μολίνα 2, Ρίτσο 2, Γκουεράτο 1, Μπερτόλι 1

Υπενθυμίζουμε ότι ήδη στον όμιλο του Ολυμπιακού είναι η Έγκερ, η Σπαντάου και η Μπαρτσελονέτα. Στα άλλα δύο ματς των πλέι οφ, οι Ούγγρικες ομάδες επικράτησαν. Η OSC Βουδαπέστης κέρδισε την Οραντέα με 7-9 κι η Σζόλνοκ την Μαρσέιγ με 6-7. Οι δεύτεροι αγώνες διεξάγονται στις 17 Οκτωβρίου.