ΠΟΛΟ

Ρωσία-Ελλάδα 13-16

Διπλασίασε τις νίκες στο Βόλο η εθνική ομάδα πόλο νέων γυναικών και "τσεκάρει" το εισιτήριο για την 8άδα του παγκοσμίου κόντρα στην Ιαπωνία την Τετάρτη (19/8, 20.00)

Η πανδαισία γκολ συνεχίστηκε και τη δεύτερη ημέρα του παγκοσμίου πρωταθλήματος νέων γυναικών στον Βόλο. Όπως επίσης και οι νίκες για την εθνική μας ομάδα.

Η Ελλάδα επικράτησε 16-13 της Ρωσίας στο ντέρμπι του Α' ομίλου του τουρνουά και σφιχταγκάλιασε την πρώτη θέση στον όμιλο και την απευθείας πρόκριση στα προημιτελικά.

Το μοναδικό που έχουν να κάνουν οι παίκτριες του Γιώργου Μορφέση είναι να νικήσουν την Ιαπωνία την Τετάρτη (19/8, 20.00) και να "σφραγίσουν" την πρωτιά. Οι Ασιάτισσες πήραν νωρίτερα την πρώτη τους νίκη, επικρατώντας 22-8 της Μεγάλης Βρετανίας.

Το τουρνουά του Βόλου πραγματοποιείται υπό τους νέους κανονισμούς που θέλει να περάσει η παγκόσμια ομοσπονδία (FINA), ώστε να βελτιώσει το θέαμα. Μικρότερος αγωνιστικός χώρος, μικρότερη μπάλα και έξι παίκτριες για κάθε ομάδα στο νερό.

Αν μη τι άλλο ήταν "χορταστικό" το ντέρμπι της ημέρας ανάμεσα στην Ελλάδα και τη Ρωσία με την Ελευθερία Πλευρίτου να έχει την πιο παραγωγική βράδια στην επίθεση, ενδεχομένως και στην καριέρα της. Η 18χρονη περιφερειακός σημείωσε οκτώ γκολ!

Ισορροπημένο το παιχνίδι στα πρώτα τρία οκτάλεπτα μέχρι που η ελληνική ομάδα ανέβασε το δείκτη της διαφοράς από το ένα γκολ στα δύο στην τρίτη περίοδο με την Ιωάννα Χαραλαμπίδη στον παραπάνω.

Στο τελευταίο οκτάλεπτο η διαφορά άγγιξε και τα έξι γκολ (10-16) τέσσερα λεπτά πριν από την εκπνοή με την ελληνική άμυνα να χαλαρώνει και να δέχεται δύο από τα τρία γκολ από τα 2 μέτρα.

Τα οκτάλεπτα: 3-4, 3-2, 3-5, 4-5

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΡΩΣΙΑ (Α.Γκαϊντούκοβ): Βερκοχογκλιάντοβα, Ζούμπκοβα, Μπορίσοβα 1, Σιμάνοβιτς 3, Ρίζκοβα 1, Τρότσκαγια 4, Κοριάκινα, Πολιάκοβα 1, Κολμάκοβα 2, Κραβτσένκο 1, Πανφίλοβα.

ΕΛΛΑΔΑ (Γ.Μορφέσης): Διαμαντοπούλου, Πλευρίτου 8, Χυδηριώτη 1, Ελευθεριάδου, Νιαρχάκου, Ξενάκη 2, Καλογεράκου, Πάτρα, Ι.Χαραλαμπίδη 1, Σ.Χαραλαμπίδη 4, Σταματοπούλου.