ΠΟΛΟ

Πρώτη ήττα για την Εθνική των ανδρών, 6-4 από την Ισπανία

Την πρώτη της ήττα στο "Σαμαρτζίδης Καπ" υπέστη η Εθνική μας ομάδα Υδατοσφαίρισης των Ανδρών από την Ισπανία με 6-4.

Την πρώτη της ήττα στο "Σαμαρτζίδης Καπ" υπέστη η Εθνική μας ομάδα Υδατοσφαίρισης των Ανδρών από την Ισπανία με 6-4. Σε ένα παιχνίδι στον οποίο κυρίαρχο ρόλο είχαν οι άμυνες και οι τερματοφύλακες, το αντιπροσωπευτικό μας συγκροτημα δεν κατάφερε να βρει τις λύσεις που χρειαζόταν επιθετικά, μένοντας για 16 λεπτά χωρίς γκολ από τα μισά της δεύτερης έως τα μισά της τέταρτης περιόδου.

Στο διάστημα αυτό η Ισπανία έτρεξε ένα σερί 4-0 και μετέτρεψε το κατά της 3-2 σε υπέρ της 6-3. Η Ελλάδα μείωσε αμέσως με τον Γενηδουνιά που ήταν ο κορυφαίος σκόρερ της Εθνικής μας και του αγώνα (μαζί με τον Μουνιάριθ) με τρία γκολ, όμως παρά το γεγονός ότι είχε τις ευκαιρίες να μειώσει στο γκολ σε παίκτη παραπάνω, έπεσε πάνω σε έναν πολύ καλό Μότος, ο οποίος διατήρησε τη διαφορά ασφαλείας των δύο γκολ για την ομάδα του μέχρι το τέλος του αγώνα. Η Εθνικής μας είχε 2/10 στον παίκτης παραπάνω και 1/1 πέναλτι, ενώ οι Ισπανοί είχαν 1/6.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 1-2, 0-1, 1-1

Ελλάδα (Θοδωρής Βλάχος): Φλέγκας, Γενηδουνιάς 3, Καπότσης, Αργυρόπουλος – Κανακάκης, Φουντούλης, Παπαναστασίου, Ποντικέας, Χρυσοσπάθης, Μουρίκης, Κολόμβος, Δερβίσης 1, Βλαχόπουλος, Γαλανόπουλος

Ισπανία (Νταβίντ Μάρτιν): Λόπεθ, Μούνιαριθ 3, Γκρανάδος, Ντε Τόρο, Μπούστος 1, Μιγκέλ, Μπαρόζο 1, Καμπάνας, Ταχούλ 1, Φερνάντεζ, Μάγιαρακ, Γκουτιέρεζ, Μότος

Ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο οι Ούγγροι

Στο άλλο παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής, η Ουγγαρία ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο και επιβλήθηκε του μαχητικού Καναδά με 12-7.

Τα οκτάλεπτα: 2-3, 3-1, 3-2, 4-1

Ουγγαρία (Τάμας Μαρτζ): Νάγκι, Μέτσεϊ 1, Μπάτορι 1, Σάλαμον, Τόροκ 1, Χοσνιάνσκι 2, Ντέκερ Ατ., Ζαλάνκι 2, Έρντελι 1, Βάργκα 3, Μάχρετζ 1, Χάραϊ, Ντέκερ Αν.

Καναδάς (Τζουζέπε Πόρζιο): Ραντένοβιτς, Πάτερσον, Σπούνερ 1, Κονσταντίν – Μπικάρι 1, Χάλαγιαν 1, Ρόμπινσον, Ντε Σόουζα 1, Λάπινς, Ραντόισιτς, Γκρος, Τοράκης 2, Θάμγουντ 1, Ράνταλ.

Οι Ούγγροι είχαν 5/10 στον παραπάνω. Οι Καναδοί 1/11 στον παραπάνω και 1/1 πέναλτι.