ΠΟΛΟ

Πρόκριση και πρωτιά για τους Έφηβους

Η Εθνική ομάδα των Εφήβων στο πόλο επικράτησε με 14-11 επί της Ρωσία και κατέκτησε έτσι την πρώτη θέση στον όμιλο της στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα παίρνοντας και την πρόκριση στα προημιτελικά.

Νίκη επί της Ρωσίας με 14-11, που ισοδυναμεί με την πρώτη θέση στον Α' Όμιλο πέτυχε η Εθνική ομάδα των Εφήβων στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής του παγκοσμίου πρωταθλήματος, που διεξάγεται στην Ποντγκόριτσα του Μαυροβουνίου. Πρώτος σκόρερ της ελληνικής ομάδας ήταν ο Νίκος Γαρδίκας με 7 γκολ!

Οι παίκτες του Θοδωρή Χατζηθεοδώρου με αυτή τη νίκη εξασφάλισαν την είσοδο τους στα προημιτελικά της διοργάνωσης και περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλό τους με σοβαρές πιθανότητες αυτός να είναι η Ουγγαρία ή η Ιταλία.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την ελληνική ομάδα, η οποία προηγήθηκε με 4-2 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στη συνέχεια οι Ρώσοι ισοφάρισαν σε 4-4, όμως ένα επιμέρους 6-1 στα έξι τελευταία λεπτά του δευτέρου οκταλέπτου, έφεραν το σκορ ημιχρόνου στο 10-5.

Στη συνέχεια η Εθνική μας έφτασε σε προβάδισμα 11-5, όμως η Ρωσία κατάφερε να μειώσει στα δύο γκολ στο τέλος του τρίτου οκταλέπτου με ένα δικό της 5-1 (12-10).

Στο τελευταίο οκτάλεπτο η Εθνική μας μπήκε αποφασισμένη να φτάσει στην νίκη και με δύο γκολ των Γαρδίκα και Γκιουβέτση πήρε προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων (14-10). Η άμυνα της ελληνικής ομάδας ήταν εκπληκτική και το μόνο που κατάφεραν οι Ρώσοι ήταν να πετύχουν ένα γκολ 0:19 πριν την λήξη του αγώνα, με το οποίο διαμορφώθηκε το αποτέλεσμα του αγώνα.

Ο επόμενος αγώνας της ελληνικής ομάδας είναι αύριο (30/8) στις 10.00 με την Κολομβία. Στο παιχνίδι αυτό δεν κρίνεται κάτι, αφού η Ελλάδα έχει ήδη εξασφαλίσει την πρώτη θέση του ομίλου.

ΕΛΛΑΔΑ – Ρωσία 14-11

Τα οκτάλεπτα: 4-2, 6-3, 2-5, 2-1

Ελλάδα: Μαντής, Χονδροκούκης, Γαρδίκας 7, Προσινικλής, Νικολαΐδης 2, Παπαναστασίου, Γιαννόπουλος 1, Δελαγραμμάτικας 1, Γκιουβέτσης 2, Παπασηφάκης 1, Κουρούβανης

Ρωσία: Αντρέεφ, Μελέντεφ 2, Κουτσερένκο 2, Ζινούροφ 1, Σεμένοφ, Πρόνιν 1, Σαλίμοφ, Σείκιν 4, Κρουγκ 1, Σαϊκουντίνοφ, Τρούσοφ

Προπονητές: Θοδωρής Χατζηθεοδώρου / Αλεξάντερ Ερίσοφ