ΠΟΛΟ

Προελαύνουν Απόλλων και Νηρέας Γέρακα

Προελαύνουν Απόλλων και Νηρέας Γέρακα

Εύκολες νίκες πήραν οι πρωτοπόροι των δύο ομίλων της Α2, Απόλλων Σμύρνης και Νηρέας Γέρακα. Δυσκολεύτηκαν Ηλυσιακός και Χαλκίδα.

Ο Απόλλων Σμύρνης επιβλήθηκε εύκολα στο ντέρμπι κορυφής της 11ης αγωνιστικής του Α' Ομίλου του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Α2 Ανδρών, με 14-6 επί του ΝΟ Χανίων στην Κρήτη. Διατηρεί έτσι την πρωτοπορία στη βαθμολογία και το αήττητο, με διαφορά από τον δεύτερο, που είναι πλέον ο Ηλυσιακός, ο οποίος επιβλήθηκε δύσκολα στην έδρα του επί του ΝΟ Ρεθύμνου με 9-8.

Ο ΝΟ Χανίων έπεσε, μάλιστα, στην 4η θέση, καθώς τρίτος είναι πλέον ο ΟΦΗ που νίκησε στο Ηράκλειο τον ΓΣ Περιστερίου με 10-6. Στο άλλο ματς της αγωνιστικής, Νηρέας Χαλανδρίου και Ιωνικός αναδείχθηκαν ισόπαλοι 8-8.

Με συναρπαστικές αναμετρήσεις ολοκληρώθηκε η 11η αγωνιστική στο Β' Όμιλο του πρωταθλήματος της Α2 Υδατοσφαίρισης Ανδρών. Ο Νηρέας Γέρακα ήταν αυτός που πήρε το ντέρμπι με τον ΓΣ Ηλιούπολης και παρέμεινε τέσσερις βαθμούς μπροστά από τον δεύτερο ΝΟ Χαλκίδας που επικράτησε στο Βόλο της Νίκης με 11-10.

Στο κυνήγι της 4ης θέσης μπήκαν η ΝΕ Πατρών και ο ΟΥΚ Βόλου, αφού πλησίασαν την ΑΕ Χαϊδαρίου στον έναν και στους τρεις βαθμούς αντίστοιχα. Η ΝΕΠ νίκησε την ομάδα του Χαϊδαρίου με 9-6, ενώ ο ΟΥΚ Βόλου τον Μίλωνα στην Νέα Σμύρνη με 12-7.

Αναλυτικά τα παιχνίδια της 11ης αγωνιστικής στον Α' Όμιλο:

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ 9-8

Τα οκτάλεπτα: 1-1, 2-2, 2-2, 4-3

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ: Χριστοφίδης 1, Παύλου Αντ. 2, Κωνσταντόπουλος Ελ. 3, Παλιός 1, Τασσόπουλος 1, Τούμπουρος 1

ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ: Σταυρουλάκης 2, Φράγκος 1, Χασίκος 1, Γιουλούντας 2, Παπαδάκης 2.

ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 6-14

Τα οκτάλεπτα: 0-4, 2-4, 1-1, 3-5

ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ: Κατσουλάκης 2, Μπατάκης 1, Χαριτάκης 1, Μπαριωτάκης 1, Τσιστράκης 1.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ: Μητρόπουλος 3, Γερακούδης 2, Παπαδόπουλος Γ. 3, Λάζαρης 1, Δερμιτζάκης Χρ. 2, Αφρουδάκης Ζ. 1, Χατζηστεφάνου 2.

ΟΦΗ – ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ 10-6

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 3-2, 2-1, 2-1

ΟΦΗ: Κόκκινος 1, Γερολυμάκης 1, Βασιλάκης 1, Γεωργόπουλος 4, Κλήμος 3.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ: Μανώλης 1, Σιράπογλου 1, Καλαμάρης 1, Κουκουμάκης 1, Πετρόπουλος 1, Παναγούλης 1.

ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ – ΙΩΝΙΚΟΣ 8-8

Τα οκτάλεπτα: 1-2, 2-3, 2-2, 3-1

ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ: Γιακουμάτος 1, Κωνσταντόπουλος Κ. 1, Παππάς Αλ. 1, Ανδρής 2, Παππάς Κ. 2, Ξιάρκος 1.

ΙΩΝΙΚΟΣ: Δραγώνας 1, Καρακάσης 1, Ψιρογιάννης 1. Λομβάρδος 4, Ξυλάς 1.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ Α' ΟΜΙΛΟΥ (11 αγ.)

1. Απόλλων Σμ. 29 (127-69)

2. Ηλυσιακός 22 (96-77)

3. ΟΦΗ 21 (90-72)

4. ΝΟ Χανίων 20 (94-72)

…………………………………………….....

5. ΓΣ Περιστερίου 17 (98-77)

6. Ιωνικός 7 (71-101)

7. Νηρέας Χαλ. 3 (70-115)

8. ΝΟ Ρεθύμνου 1 (65-128)

Σ.Σ.: Ο Νηρέας Χαλανδρίου έχει έναν μηδενισμό και του έχουν αφαιρεθεί τρεις (-3) βαθμοί.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του Β' Ομίλου.

ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ – ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ 10-5

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 2-0, 3-2, 2-1

Νηρέας Γέρακα: Χατζηδάκης 2, Παπαδόπουλος Π. 1, Μαυρεδάκης 1, Νησανάκης 1, Τσακιράκης 2, Καφαντόγιας 1, Θεοδωρακόπουλος 1, Κυζιώρος 1.

ΓΣ Ηλιούπολης: Γεωργιάδης 1, Προγάκης 1, Κολυβάς 3

ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ – ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ 9-6

Τα οκτάλεπτα: 4-2, 3-0, 1-3, 1-1

ΝΕ Πατρών: Πολάτος 2, Ρογδάκης 1, Ζερνιώτης 1, Κατράς 1, Καρβουντζής 2, Γκαράνης 2.

ΑΕ Χαϊδαρίου: Μητρόπουλος 1, Κόχειλας 3, Λαγουδάκος 1, Κουρτίδης 1

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ – ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 10-11

Τα οκτάλεπτα: 3-4, 2-1, 1-4, 4-2

Νίκη Βόλου: Δανιήλ 2, Γκανάτσιος 1, Πισσίας 2, Γλούμης 5.

ΝΟ Χαλκίδας: Κοκκάλας 2, Μερκουριάδης Π. 1, Κόρακας 4, Μπουρνάζος 4.

ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ – ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ 7-12

Τα οκτάλεπτα: 2-3, 1-4, 2-2, 2-3

ΑΟΝΣ Μίλων: Χαλιάσος 2, Θεοδωρίδης 1, Δούκας 1, Αμπατζόγλου 1, Λουιζίδης 1, Τριανταφύλλου 1.

ΟΥΚ Βόλου: Κολημήτρας 3, Μαρινάγης Χ. 1, Στεργίου 2, Βαφειάδης 2, Γιάγκος 4

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ Β ΟΜΙΛΟΥ (11 αγ.)

1. Νηρέας Γέρακα 30 (105-58)

2. ΝΟ Χαλκίδας 26 (94-69)

3. ΓΣ Ηλιούπολης 19 (93-71)

4. ΑΕ Χαϊδαρίου 13 (74-93)

..............................................

5. ΝΕ Πατρών 12 (66-72)

6. ΟΥΚ Βόλου 10 (85-114)

7. ΑΟΝΣ Μίλων 8 (65-98)

8. Νίκη Βόλου 8 (93-100)

Photo credits: Facebook Apollon Smyrnis

 
SHARE

BEST OF NETWORK

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ

 

ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΤΟ SPORT24