ΠΟΛΟ

Πρεμιέρα με νίκη για την Εθνική

Η Εθνική ομάδα πόλο των Νεανίδων επιβλήθηκε με 15-10 επί της Κίνας και ξεκίνησε με νίκη τις υποχρεώσεις της στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα που διεξάγεται στο Όκλαντ.

Με το δεξί μπήκε στην μάχη του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Υδατοσφαίρισης Νεανίδων (Όκλαντ, Νέα Ζηλανδία 12-18/12) η Εθνική μας ομάδα, αφού στο εναρκτήριό της παιχνίδι στην διοργάνωση επιβλήθηκε της Κίνας με 15-10.

Τα κορίτσια του Στέφανου Λέανδρου πραγματοποιήσαν μια πολύ καλή εμφάνιση έχοντας το προβάδισμα σχεδόν σε όλη την διάρκεια του αγώνα και δεν άφησαν σε κανένα του σημείο την αντίπαλη ομάδα να περάσει μπροστά. Πρώτη σκόρερ του αγώνα αναδείχθηκε η Βασιλική Πλευρίτου με πέντε γκολ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε καλά για την Εθνική μας, η οποία προηγήθηκε με 2-0 στα πρώτα λεπτά. Όμως μέσα σε ένα περίπου λεπτό προς το τέλος του οκταλέπτου ισοφαρίστηκε σε 2-2 (0:30), πριν πάρει εκ νέου προβάδισμα 3-2 στα τελευταία δευτερόλεπτα της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο οι Κινέζες κατάφεραν να ισοφαρίσουν (3-3 και 4-4), όμως η Εθνική μας πήρε προβάδισμα δύο γκολ 6-4 και 7-5, με το οποίο έκλεισε το ημίχρονο.

Αν στην δεύτερη περίοδο τα κορίτσια της Εθνικής μας έβαλαν τις βάσεις για την νίκη, στην τρίτη ουσιαστικά την εξασφάλισαν με ένα επιμέρους 5-3 που τις έφερε μπροστά με 12-8.

Μάλιστα στην τελευταία περίοδο η διαφορά αυξήθηκε κι άλλο για να κλείσει στη μέγιστη τιμή της, τα πέντε γκολ (15-10).

Η Νικόλ Ελευθεριάδου μετά το τέλος του αγώνα δήλωσε: "Είμαστε μια καινούρια ομάδα με πολλά νέα πρόσωπα. Σε κάθε παιχνίδι βάζουμε ξεχωριστούς στόχους και προσπαθούμε να έχουμε καλό αποτέλεσμα σε κάθε ματς".

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η ομάδα των ΗΠΑ επικράτησε με 26-10 της Ιαπωνίας. Επόμενο παιχνίδι για την Εθνική μας ομάδας αύριο (13/12) τα ξημερώματα 01:10 ώρα Ελλάδας (12:10 τοπική) με αντίπαλο τις ΗΠΑ. Ο αγώνας σε μεγάλο ποσοστό θα κρίνει την πρωτιά στον Γ' Όμιλο.

Ελλάδα - Κίνα 15-10

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 4-3, 5-3, 3-2

Ελλάδα (Στέφανος Λέανδρος): Σταματοπούλου,Πρωτοπαπά 3, Ελληνιάδη 2,Ελευθεριάδου 3,Πλευρίτου 5,Κόλλια, Παπαναστασίου Αν., Μαρία Πάτρα 1, Μαυρωτά 1, Μυριοκεφαλιτάκη, Κοτσιώνη

Κίνα (Νταλί Γκονγκ): Βου, Μπι 3, Νονγκ 1, Ξιονγκ, Γουάνγκ 1, Σου 1, Ξου 1, Ιβάνγκ 2, Μενγκ 1, Λι, Ξίε