ΠΟΛΟ

Πήρε το ντέρμπι ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε 7-5 της Βουλιαγμένης στο ντέρμπι της 15ης αγωνιστικής της Α1 πόλο των ανδρών. Ο Παναθηναϊκός και ο Εθνικός συνεχίζουν τη "μονομαχία" της δεύτερης θέσης.

Σπουδαία νίκη με 7-5 πραγματοποίησε ο ΠΑΟΚ με αντίπαλο τη Βουλιαγμένη στο ντέρμπι της 15ης αγωνιστικής της Α1 πόλο των ανδρών.

Στο "Ποσειδώνιο" η Βουλιαγμένη προηγήθηκε με 4-1, αλλά "κόλλησε" στην επίθεση μετά στο 3ο λεπτό του γ' οκταλεπτου, όταν ο Δημήτρης Τίγκας διαμόρφωσε το 4-5.

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν και πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με τέρμα του Γιώργου Βαχαρέλη από θέση φουνταριστού (6-5) στα 1:47.

Το γκολ που εξασφάλισε τη νίκη στον "δικέφαλο του βορρά" σημείωσε ο Χρβόγε Κόλιανιν στον παίκτη παραπάνω στα 1:24 πριν από το τέλος του αγώνα. Η Βουλιαγμένη είχε ευκαιρία να ισοφαρίσει με τον Μάριο Καπότση στον παίκτη παραπάνω στα 47 δευτερόλεπτα, αλλά ο Στράτος Κεχαγιάς απέκρουσε το σουτ του διεθνή της Βουλιαγμένης.

Τα οκτάλεπτα: 1-3, 3-1, 2-1, 1-0

ΠΑΟΚ (Π. Βέργος): Αληχανίδης 2, Μιτελούδης 1, Σαρησάββας 1, Σολανάκης 1, Βαχαρέλης 1, Κόλιανιν 1.

Βουλιαγμένη (Τ. Λοράντος): Μασμανίδης 2, Τίγκας 2, Καπότσης 1

Υδραϊκός-Ολυμπιακός 8-14

Την 15η νίκη του σε ισάριθμους αγώνες πραγματοποίησε ο Ολυμπιακός. Οι "ερυθρόλευκοι" επικράτησαν του "νεοφώτιστου" Υδραϊκού, παίζοντας καλά σε δύο οκτάλεπτα (στο δεύτερο και στο τρίτο). Η ομάδα του Δημήτρη Μαυρωτά αιφνιδίασε τον Ολυμπιακό στο πρώτο οκτάλεπτο όταν και προηγήθηκε με 3-2. Ο Ολυμπιακός πήρε διαφορά ασφαλείας στο τρίτο οκτάλεπτο.

Απών για τον Ολυμπιακό ήταν ο Αλέξανδρος Γούνας που ταλαιπωρείται από ίωση. Αναμένεται να ενισχύσει την ομάδα του στον εκτός έδρας αγώνα με τη Μπαρτσελονέτα για το Champions League.

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 1-5, 1-4, 3-3

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΥΔΡΑΪΚΟΣ (Δ.Μαυρωτάς): Φλέγκας, Κούφαλης 1, Ι.Εμμανουηλίδης, Κοκκινάκης 3, Μπαγλατζής 1, Αγκόρτσας, Μπλάνης, Λάζαρης, Αργυρόπουλος 1, Μπιτσάκος, Βλοντάκης 1, Παγάνης, Παπαϊωάννου, Στελλάτος 1.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θ.Βλάχος): Δεληγιάννης, Μυλωνάκης 1, Δελακάς, Βλαχόπουλος 1, Φουντούλης 4, Ποντικέας, Ντόσκας 1, Μουρίκης 1, Κολόμβος 1, Μάλιαρακ 2, Γαλανίδης, Δερβίσης 3.

Παναθηναϊκός-Παλαιό Φάληρο 10-3

Με επτά παίκτες του να βρίσκουν το δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα και με εξαιρετική άμυνα ο Παναθηναϊκός δεν είχε πρόβλημα να πάρει τη νίκη κόντρα στο Παλαιό Φάληρο με 10-3.

Οι πράσινοι ήταν καταιγιστικοί στο πρώτο οκτάλεπτο στο οποίο προηγήθηκαν με 4-0, για να φτάσουν στο ημίχρονο με το σκορ στο 6-1. Στη συνέχεια ο Κώστας Λούδης έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του.

Τα οκτάλεπτα: 4-0, 2-1, 3-1, 1-1

Παναθηναϊκός (Κ. Λούδης): Αφρουδάκης 2, Θεοδωρόπουλος 2, Χαραλαμπόπουλος 2, Παπαδόγκωνας 1, Δερμιτζάκης 1, Καλογεράκος 1, Γερακούδης 1.

Παλαιό Φάληρο (Ν. Βενετόπουλος): Παπαναστασίου 1, Τσαγκάρης 1, Ξενάκης 1

Εθνικός-Γλυφάδα 12-5

Μόνο στο πρώτο ημίχρονο κατάφερε να απειλήσει τον Εθνικό η Γλυφάδα του Μάκη Βολτυράκη, με προβάδισμα μόλις ενός γκολ (6-5). Στο δεύτερο μισό του αγώνα οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την άμυνα τους και σημείωσαν έξι γκολ. Η νίκη επιτρέπει στον Εθνικό να διατηρηθεί ένα βαθμό πίσω από το δεύτερο Παναθηναϊκό.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 4-3, 1-0, 5-0

ΕΘΝΙΚΟΣ (Φ.Κουντουδιός): Τζωρτζάτος, Τζώρτζης 1, Θαλασσινός, Κουτσιαλής, Χατζηκυριακάκης, Μπιλάλης, Βουλγαράκης 2, Καρούντζος 4, Τσαχειλίδης 1, Κόχειλας 2, Μπεριστιάνος 1, Ξανθόπουλος, Αϊβαλιώτης, Αργυρόπουλος 1.

ΓΛΥΦΑΔΑ (Μ.Βολτυράκης): Πλατίδης, Καζάζης, Πατακός, Παπούκας, Αγγελίδης 2, Κουλιεράκης 2, Κατρουτζανάκης, Φούτρης 1, Χατζηγούλας, Παπαδόπουλος, Γιαννόπουλος, Γκίκας, Πουλιόπουλος, Φωτόπουλος, Δουρίδας.

Χίος-Καλαμάκι 13-6

Νέα σημαντική νίκη πήρε η Χίος. Ο ΝΟΧ ήταν εξαιρετικός κόντρα στο Καλαμάκι και έδειξε ότι ήθελε περισσότερο το παιχνίδι.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά από την αρχή και προηγήθηκαν με 8-3 στο ημίχρονο. Το Καλαμάκι προσπάθησε να αντιδράσει αλλά ο ΝΟΧ όχι μόνο κράτησε τη διαφορά, αλλά την αύξησε στο τέλος.

Ντούλος και Πρέκας τελείωσαν το παιχνίδι με τέσσερα γκολ για τη Χίο, ενώ τρία πέτυχε ο Ζάχος Αφρουδάκης για το Καλάμάκι.

Τα οκτάλεπτα: 4-1, 4-2, 2-3, 3-0

ΝΟ Χίου (Μ. Τζόρτζεβιτς): Ντούλος 4, Πρέκας 4, Γαβαλάς 2, Κανδιόγλου 1, Βιτέλλας 1, Φουντούλης 1

ΝΟ Καλαμακίου (Α. Σταϊκόπουλος): Ζ. Αφρουδάκης 3, Λιοτσάκης 2, Καφετζόπουλος 1

Νηρέας Λαμίας-Πανιώνιος 6-8

Ζωντανός στη μάχη της παραμονής παρέμεινε ο Πανιώνιος ο οποίος επικράτησε σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι επί του Νηρέα Λαμίας.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τελικά τη νίκη με 6-8 χάρη στο ξέσπασμα τους στην τρίτη περίοδο. Ο Νηρέας ήταν μπροστά στο πρώτο ημίχρονο με 3-1, όμως ο Πανιώνιος προσπέρασε στο τέλος του τρίτου οκταλέπτου με 4-6.

Αξίζει να σημειωθεί πως η ομάδα του Νηρέα έχει έντονα παράπονα για την διαιτησία καθώς 4 παίκτες της αποβλήθηκαν με αντικατάσταση. Συγκεκριμένα τιμωρήθηκαν οι Χρήστος και Ανδρέας Φλώρος, ο Ζάχος Αναστασιάδης αλλά και ο Βύρωνας Μπελέρης.

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 0-0, 1-5, 1-2

Νηρέας Λαμίας: Φλώρος 3, Αναστασιάδης 2, Καστανάκης 1

Πανιώνιος (Α. Βάσσος): Κοκκάλας 3, Φώσκολος 2, Δανούρδης 1, Θωμάκος 1, Καρακάσης 1