ΠΟΛΟ

Περίπατος στη Χίο

Άνετα πέρασε και από την έδρα της Χίου ο Ολυμπιακός ο οποίος επιβλήθηκε με 14-3 στο Ιωνικό κολυμβητήριο και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας της Α1 πόλο ανδρών. "Το μυαλό μας το ματς με την Έγκερ" τόνισε ο Βλάχος.

Το αήττητο σερί του στην Α1 των ανδρών συνέχισε ο Ολυμπιακός. Οι ερυθρόλευκοι έκαναν το 17/17 δίχως να αντιμετωπίσουν κανένα απολύτως πρόβλημα παρά την απουσία των Μάλιαρακ και Σχίζα και προετοιμάζονται πλέον για τον αγώνα τους με την Έγκερ.

Το παιχνίδι ήταν παράσταση για έναν ρόλο από την αρχή μέχρι το τέλος του.

Ο Ολυμπιακός έπαιξε πιεστικά από το πρώτο λεπτό και δεν άφησε περιθώρια στη Χίο. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο ημίχρονο οι ερυθρόλευκοι ήταν μπροστά με 7-0. Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου είχε μεγάλο πλουραλισμό στην επίθεση και συνολικά επτά παίκτες βρήκαν το δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα.

Ο Φουντούλης (φωτογραφία) ήταν για μία ακόμα φορά πρώτος σκόρερ έχοντας πέντε τέρματα. Τον ακολούθησαν Ντόσκας, Μουρίκης και Κολόμβος που είχαν από δύο.

Μετά το τέλος της αναμέτρησης ο Θοδωρής Βλάχος τόνισε: "Στο μυαλό μας έχουμε το ματς με την Έγκερ. Είμαστε σε καλή αγωνιστική κατάσταση αλλά πρέπει να το δείξουμε και στην Ευρώπη. Είμαι ευχαριστημένος από την εμφάνιση με την Χίο αν και υπήρχε χαλάρωση σε αρκετά σημεία του αγώνα. Η ομάδα συνεχίζει να δουλεύει σκληρά για να πετύχει τους στόχους της σε όλες τις διοργανώσεις".

Στην αντίπερα όχθη για μία ακόμα φορά καλύτερος παίκτης ήταν ο Γαλανόπουλος. Ο τερματοφύλακας του ΝΟΧ πραγματοποιεί μια εξαιρετική σεζόν.

ΝΟ ΧΙΟΥ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 3-14

ΟΚΤΑΛΕΠΤΑ: 0-3, 0-4, 2-4, 1-3

ΝΟ ΧΙΟΥ (Μάκης Μικέδης): Μισεντζής, Δερβίσης, Κώστας, Πάλας 1, Αλάτσης, Κανδιόγλου, Γεωργούσης, Ντούλος 1, Φουντούλης Γιώργ., Φάζος, Γαβαλάς Ι. 1, Γαλανόπουλος, Σωτηράκης, Καλαργυρός.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Δεληγιάννης, Δελακάς 1, Γούνας 1, Καπότσης, Φουντούλης Ι. 5, Πρέκας, Ποντικέας, Ντόσκας 2, Μουρίκης 2, Κολόμβος 2, Γαλανίδης, Βλαχόπουλος 1.