ΠΟΛΟ

Παγκόσμιες πρωταθλήτριες οι ΗΠΑ

Με πρωταγωνίστρια την τερματοφύλακα τους, Άσλεϊ Τζόνσον, οι ΗΠΑ επικράτησαν 5-4 της Ολλανδίας και κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Κύπελλο του πόλο Γυναικών στο Καζάν.

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που σημαδεύτηκε από τις δυνατές άμυνες των δύο φιναλίστ, οι ΗΠΑ επικράτησαν 5-4 της Ολλανδίας στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2015 στο Καζάν, και στέφθηκαν παγκόσμιες πρωταθλήτριες στο γυναικείο πόλο.

Πρωταγωνίστρια για τις ΗΠΑ ήταν η τερματοφύλακας, Άσλεϊ Τζόνσον, η οποία πραγματοποίησε τρεις καθοριστικές αποκρούσεις στο τελευταίο δίλεπτο και κράτησε το προβάδισμα του ενός γκολ για τη χώρα της.

Οι ΗΠΑ προηγήθηκαν με δύο γκολ στο τρίτο 8λεπτο και διατήρησαν το πλεονέκτημα τους, παρά το ένα γκολ της Ολλανδίας στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Οχτάλεπτα: 0-1, 2-1, 3-1, 0-1.

Σκορ: 5-4

Στο μικρό τελικό, η Ιταλία επικράτησε 12-10 της Αυστραλίας στα πέναλτι και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στη διοργάνωση.