ΠΟΛΟ

Ο αήττητος Ολυμπιακός διέλυσε την Σπαντάου με 12-3

O αήττητος στην Ευρώπη Ολυμπιακός, διέλυσε και την Σπαντάου στον Πειραιά με σκορ 12-3 και θέλει μία ακόμη νίκη επί της Έγκερ, ώστε να εξασφαλίσει την πρώτη θέση στον όμιλο και να περάσει στα ημιτελικά.

Με… κεκτημένη ταχύτητα από το σπουδαίο διπλό στην Κροατία, κόντρα στην Πριμόριε Ριέκα (4-10), όπου εξασφάλισε και μαθηματικά την πρόκριση στο Final Six, ο Ολυμπιακός επικράτησε και της Σπαντάου με 12-3 για την 9η αγωνιστική του Champions League.

Οι "ερυθρόλευκοι" που βρίσκονται πλέον "αγκαλιά" με την 1η θέση του Α’ ομίλου (τους αρκεί ένας βαθμός την τελευταία αγωνιστική με την Έγκερ) πραγματοποίησαν μια ακόμα πολύ καλή εμφάνιση, διεύρυναν το αήττητο σερί τους και… έκαναν τον κόσμο που βρέθηκε στις εξέδρες του Παπαστρατείου να τραγουδάει: "φέρτε μας το Ευρωπαϊκό, Θρύλε ολέ, σ’αγαπώ"….

Μπήκε συγκεντρωμένος

O Ολυμπιακός ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο την αναμέτρηση αφού κέρδισε το σπριντ και σκόραρε στην πρώτη επίθεση που εκδήλωσε με τον Γιάννη Φουντούλη να ευστοχεί από την περιφέρεια στον παίκτη παραπάνω (7:27). Οι Γερμανοί ισοφάρισαν με φουνταριστό γκολ του Τσουκ τρία λεπτά μετά αλλά η απάντηση των Πειραιωτών ήταν άμεσα και ήρθε δια… χειρός Κώστα Μουρίκη (3:34). Ακολούθησε μια μεγάλη επέμβαση του Πάβιτς σε σουτ του Τσουκ και στην τελευταία επίθεση που εκδήλωσε ο Θρύλος, 21’’ πριν τη λήξη του 1ου οκταλέπτου, ο Γεννηδουνιάς σκόραρε και έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα δυο τερμάτων γράφοντας το 3-1.

Ξέφυγε στο σκορ

Το δεύτερο οκτάλεπτο ξεκίνησε με γκολ των Γερμανών στο οποίο όμως ο Ολυμπιακός "απάντησε" ξανά άμεσα και εις… διπλούν με τον Άγγελο Βλαχόπουλο ο οποίος σκόραρε δυο διαδοχικά τέρματα στον παίκτη παραπάνω (6:08, 5:15) και έδωσε για πρώτη φορά αέρα τριών τερμάτων σημειώνοντας το 5-2. Τρία περίπου λεπτά πριν το φινάλε και ενώ είχε προηγηθεί νέα μεγάλη επέμβαση του Πάβιτς, ο Μυλωνάκης σημείωσε το 6-2 για τους Πειραιώτες που είχαν κυριαρχήσει απόλυτα σε άμυνα και επίθεση. Οι Γερμανοί μείωσαν σε 6-3 με τον Γιουένγκλινγκ για το επιμέρους 3-2 του 2ου οκταλέπτου και για το 6-3 με το οποίο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο.

Με δυο διαδοχικά γκολ του Γιάννη Φουντούλη (7:35, 6:53) από ισάριθμα χτυπήματα πέναλτι ξεκίνησε το 3ο οκτάλεπτο στο οποίο οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 8-3 στο σημείο που αγκάλιασαν ουσιαστικά τη νίκη αφού το προβάδισμα των 5 γκολ σε συνδυασμό με την εικόνα που έβγαζαν στην πισίνα δεν άφηναν… περιθώρια αμφισβήτησης. Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Κώστας Μουρίκης που με δυο προσωπικά γκολ διαμόρφωσε το 10-3 με το οποίο έκλεισε η 3η περίοδος. Στην τελευταία περίοδο σκόραραν από μια φορά Βλαχόπουλος και Φουντούλης για να διαμορφώσουν το τελικό 12-3.

Ανα οκτάλεπτο: 3-1, 3-2, 4-0, 2-0

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 6-3, 10-3, 12-3

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Φουντούλης (π/π., 7:27), 1-1 Τσουκ (φουνταριστό, 4:44), 2-1 Μουρίκης (π/π., 3:34), 3-1 Γεννηδουνιάς (περιφέρεια, 00:21)

2ο οκτάλεπτο: 3-2 Σαουνταντιέ (π/π., 6:51), 4-2 Βλαχόπουλος (π/π., 6:23), 5-2 Bλαχόπουλος (π/π., 5:15), 6-2 Μυλωνάκης (π/π., 3:08), 6-3 Γιουένγκλινγκ (φουνταριστό, 00:31)

3ο οκτάλεπτο: 7-3 Φουντούλης (πέναλτι, 7:35), 8-3 Φουντούλης (πέναλτι, 6:53), 9-3 Μουρίκης (φουνταριστό, 2:29), 10-3 Μουρίκης (φουνταριστό, 0:31)

4ο οκτάλεπτο: 11-3 Βλαχόπουλος (κόντρα, 4:56), 12-3 Φουντούλης (4:06)

OΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Πάβιτς, Μυλωνάκης 1, Δελακάς, Γεννηδουνιάς 1, Φουντούλης 4, Σμιθ, Ποντικέας, Ντόσκας, Μουρίκης 3, Κολόμβος, Μάγιαρακ, Βλαχόπουλος 3, Γαλανόπουλος.

ΣΠΑΝΤΑΟΥ: Μπάκσα, Σαουναντιέ 1, Σλάνστεντ, Τσουκ 1, Κούιπερς, Γιούενγκλινγκ 1, Μαρζούκι, Μίερς, Σταμ, Όελερ, Ρέστοβιτς, Χάμπι, Χόενε.