ΠΟΛΟ

Νίκη για την Εθνική στην πρεμιέρα, 9-4 τον Καναδά

WORLD LEAGUE / ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ / ΕΛΛΑΔΑ - ΓΑΛΛΙΑ (Eurokinissi Sports / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ) EUROKINISSI SPORTS

Την πρώτη της νίκη στο "Σαμαρτζίδης Καπ" που διεξάγεται στο κολυμβητήριο "Αντώνης Δημητρόπουλος" της Γλυφάδας πέτυχε η Εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης των Ανδρών με 9-4 επί του Καναδά.

Η αντιπροσωπευτική μας ομάδα έπαιξε πολύ καλή άμυνα και διατήρησε χαμηλά την ομάδα της Βορείου Αμερικής. Η Εθνική μας μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 3-0 στη λήξη του πρώτου οκταλέπτου, ενώ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό μέχρι το ημίχρονο.

Αρχικά προηγήθηκε με 6-0, πριν ο Καναδάς πετύχει το πρώτο γκολ στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου και μειώσει σε 6-1.

Στη συνέχεια ο ομοσπονδιακός τεχνικός, Θοδωρής Βλάχος, προχώρησε σε αρκετές δοκιμές. Η Εθνική μας ξαναέφτασε τη διαφορά στα 6 γκολ (7-1) με τέρμα του Κολόμβου, αλλά οι Καναδοί με δύο συνεχόμενα γκολ στον παραπάνω μείωσαν σε 7-3. Όμως, στη συνέχεια οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα, φτάνοντας στο τελικό 9-4.

Η Ελλάδα είχε 4/9 στον παίκτη παραπάνω και 2/3 πέναλτι, ενώ ο Καναδάς 4/8 στον παραπάνω.

ΚΑΝΑΔΑΣ – ΕΛΛΑΔΑ 4-9

Τα οκτάλεπτα: 0-3, 1-3, 2-2, 1-1.

Καναδάς (Τζουζέπε Πόρτσιο): Ραντένοβιτς, Πάτερσον, Σολεϊμάνιπακ, Κονσταντίν – Μπικάρι 2, Χάλαγιαν, Ρόμπινσον, Μπλάνχαρντ, Λάπινς 1, Ραντόισιτς, Γκρος, Τοράκης, Σπούνερ, Ράνταλ

Ελλάδα (Θοδωρής Βλάχος): Γαλανόπουλος, Χατζηγούλας 1, Καπότσης 1, Αργυρόπουλος – Κανακάκης, Φουντούλης 2, Σκουμπάκης, Ποντικέας, Σολανάκης, Χρυσοσπάθης 1, Κολόμβος 1, Δερβίσης 1, Βλαχόπουλος 2, Ζερδεβάς.

Ισόπαλοι Μαυροβούνιο και Ισπανία

Στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία του τουρνουά, Μαυροβούνιο και Ισπανία αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 5-5 σε ένα πολύ ανταγωνιστικό παιχνίδι. Σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ και η τελική ισοπαλία μοιάζει ως φυσιολογικό αποτέλεσμα.

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ – ΙΣΠΑΝΙΑ 5-5

Τα οκτάλεπτα: 1-2, 2-2, 1-1, 1-0.

Μαυροβούνιο (Βλάντιμιρ Γκοϊκοβιτς): Λάζοβιτς, Μπργκούλιαν, Μπανίσεβιτς, Πόπαντιτς, Βίντοβιτς, Τζούριτς 1, Ντράσκοβιτς, Ουκρόπινα 1, Ράντοβιτς 2, Μίσιτς 1, Τσούσκοβιτς, Μούρισιτς, Σκεπάνοβιτς, Κριγέστορατς, Σπάιτς

Ισπανία (Νταβίντ Μάρτιν): Λόπεθ, Μούναριθ 1, Γκρανάντος, Ντε Τόρο, Μπούστος 1, Καμπάνας, Μπαρόζο 2, Εσπανιόλ, Θαούλ 1, Λαρούμπε, Μάγιαρακ, Γκουτιέρες, Μότος.

Photo credits: Eurokinissi