ΠΟΛΟ

Με ξέσπασμα o ΝΟ Βουλιαγμένης, 15-7 την Μπάγερ Ουέρντιγκεν

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

O ΝΟ Βουλιαγμένης επικράτησε με 15-7 της Μπάγερ Ουέρντιγκεν στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας, εκμεταλλευόμενη ένα εντυπωσιακό σερί 7-0 στο τελευταίο οκτάλεπτο. Ήττα για Ρέθυμνο.

Πολύ πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό 15-7 ο ΝΟ Βουλιαγμένης επιβλήθηκε της Μπάγερ Ουέρντιγκεν στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Β' Ομίλου της Α' Φάσης της Ευρωλίγκα των γυναικών που διεξάγεται στην Ουτρέχτη. Η ομάδα της Αλεξίας Καμμένου έκανε ένα ξέσπασμα στην τελευταία περίοδο και με σερί 7-0 μετέτρεψε το 8-7 σε 15-7.

Η ομάδα του ΝΟΒ ήταν αυτήν που μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα, προηγήθηκε με 2-0 στα πρώτα λεπτά, ενώ η λήξη του ημιχρόνου την βρήκε μπροστά με σκορ 7-3. Κι εκεί που όλα έμοιαζαν εύκολα κάποιες κακές επιλογές στην επίθεση και στην άμυνα έκαναν το παιχνίδι ντέρμπι από το πουθενά, αφού η γερμανική ομάδα μείωσε σε 8-7 στην λήξη της τρίτης περιόδου. Η συνέχεια όμως ανήκε στην ομάδα των νοτίων προαστίων που με σερί 7-0 έφτασε σε ευρεία νίκη.

Πρώτη σκόρερ του αγώνα αναδείχθηκε η Ιωάννα Χυδηριώτη με τέσσερα γκολ.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΜΠΑΓΕΡ ΟΥΕΡΝΤΙΓΚΕΝ 15-7

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 5-2, 1-4, 7-0

ΝΟ Βουλιαγμένης (Αλεξία Καμμένου): Κοτσιώνη, Τσουκαλά 2, Χυδηριώτη 4, Ο' Ντόνελ 1, Πρωτοπαπά, Ξενάκη 3, Μαυρωτά 1, Πάτρα 1, Κούλχαας 1, Διαμαντοπούλου 1, Σελετοπούλου, Κοντογιάννη 1, Ζοφώλη

Μπάγερ Ουέρντιγκεν (Πία Σλέντορν): Άρενς, Βόσεμπεργκ Μπ., Σάμπο, Σέιφερτ Α. 2, Μπλόμενκαμπ 2, Χόπε, Σέιφερτ Μπ. 1, Όιμες, Μαγκαριγιάμα 2, Καμερμάιερ, Έγκερτ, Μπρέσερ, Βόσεμπεργκ Κ.

Επόμενος αγώνας για τον ΝΟ Βουλιαγμένης αύριο (03/12) στις 13:30 ώρα Ελλάδας με αντίπαλο την ισπανική Σαν Αντρέου.

Νέα ήττα για τον ΝΟ Ρεθύμνου

Αντίθετα, ο ΝΟ Ρεθύμνου δεν κατάφερε να φτάσει στην πρώτη ευρωπαϊκή νίκη της ιστορίας του στην υδατοσφαίριση των γυναικών, αφού και στο δεύτερο αγώνα του Β' Ομίλου της Α' Φάσης της Ευρωλίγκα των γυναικών που γίνεται στην Ουτρέχτη ηττήθηκε από την τοπική ομάδα με 15-7.

Οι Ρεθυμνιώτισσες βρέθηκαν από νωρίς πίσω στο σκορ, αφού στο τέλος του πρώτου οκταλέπτου η ολλανδική ομάδα προηγούνταν με 4-0. Στην συνέχεια αν και πάλεψαν δεν μπόρεσαν να μειώσουν τη διαφορά, η οποία έφτασε μέχρι και στα έντεκα γκολ (14-3). Στην τελευταία περίοδο η ομάδα του Κώστα Φιτσανάκη αντέδρασε και με ένα σερί 4-0 έφτασε στο 14-7, πριν η Ντάγκμαρ Χένε διαμορφώσει το τελικό 15-7.

ΟΥΤΡΕΧΤΗ - ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ 15-7

Τα οκτάλεπτα: 4-0, 4-2, 5-1, 1-4

Ουτρέχτη: (Γκέριτ-Γιαν Σοτχανς): Μπούις, Φαν Ντερ Μόλεν 1, Γιάνσεν, Χένε Ντ. 4, Ντέπλα, Λόριτσεν, Σρέντερ, Φράουενφέλντερ 1, Σμιτς 3, Ντρέβες 4, Χένε Αμ. 2 Γκέσερικ, Άαρτς

ΝΟ Ρεθύμνου (Κώστας Φιτσανάκης): Κυριακάκη, Σαφέτη 2, Μ. Φαρμάκη, Γαγάνη, Παλληκαράκη, Μπελέγρη, Μαυρέλλου 1, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Λιμπιτάκη, Ελ. Φαρμάκη 2, Πατσαχάκη, Σολανάκη 1, Καραβάνου

Επόμενο παιχνίδι για τον ΝΟ Ρεθύμνου αύριο (03/12) με την Μπάγερ Ουέρντιγκεν στις 15:00 ώρα Ελλάδας.