ΠΟΛΟ

Ισοπαλία πρωτιάς για την Ελλάδα, 10-10 με τη Ρωσία

Με δύο γκολ του Χαράλαμπου Τρούλου στα τελευταία δύο λεπτά του αγώνα η Ελλάδα πήρε "χρυσή" ισοπαλία από τη Ρωσία (10-10) που της εξασφάλισε μία θέση στην οκτάδα του Παγκοσμίου πρωταθλήματος Νέων.

Ισόπαλη 10-10 με τη Ρωσία ήρθε η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης στο τέταρτο και τελευταίο παιχνίδι της στον Α' Όμιλο του Παγκοσμίου πρωταθλήματος Νέων στο Βελιγράδι το μεσημέρι της Τρίτης (8/8). Το παιχνίδι είχε δραματικό φινάλε με τους παίκτες του Τεό Λοράντου να ισοφαρίζουν με δύο γκολ του Τρούλου στα τελευταία δυο λεπτά.

Είναι μια ισοπαλία χρυσή, σαν νίκη, για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, καθώς του δίνει σίγουρα την πρωτιά στον Όμιλο (με τρεις νίκες και μια ισοπαλία), ό,τι κι αν γίνει στα αυριανά παιχνίδια (όπου η Εθνική μας έχει ρεπό), και παράλληλα την απευθείας πρόκρισης στην 8άδα της διοργάνωσης.

Η ελληνική ομάδα θα αγωνιστεί πλέον την Παρασκευή 11/8 (καθώς την Πέμπτη θα γίνουν τα χιαστί ματς για πρόκριση στην 8άδα) στον προημιτελικό κόντρα τον νικητή του χιαστί αγώνα 2ος Β' Ομίλου - 3ος Γ' Ομίλου.

Η Εθνική είχε καλά και κακά διαστήματα σε αυτό το παιχνίδι. Στο ξεκίνημα προηγήθηκε 2-1, αλλά στις αρχές του β' οκτάλεπτου βρέθηκε να χάνει με 3-2. Στη συνέχεια βρήκε το ρυθμό της και κατάφερε να προηγηθεί με 6-4 στο φινάλε του δεύτερου οκτάλεπτου. Στο τρίτο οκτάλεπτο οι διεθνείς έχασαν τη συγκέντρωσή της, έγιναν λάθη, δεν δούλεψε ο παίκτης παραπάνω (γενικότερα), χάθηκε και πέναλτι και οι Ρώσοι πήραν τα πάνω τους και ισοφάρισαν 7-7. Η Ελλάδα προηγήθηκε 8-7 στο τέλος του τρίτου, όμως στην τελευταία περίοδο οι Ρώσοι πέρασαν μπροστά ακόμα και με δύο γκολ, 10-8, 2.26 πριν από τη λήξη (οι σκόρερ τους που πήγαν να μας κάνουν τη ζημιά ήταν ο αριστερόχειρας Κχαρκόφ και ο Ζακίροφ).

Η Εθνική μας, όμως, δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα. Και με μια διαρκή αντεπίθεση στα τελευταία δύο λεπτά, όπου οι Ρώσοι έχασαν τον έλεγχο και δεν διαχειρίστηκαν σωστά τις επιθέσεις τους, κατάφερε με δυο γκολ του κορυφαίου και σε αυτό το ματς, αλλά και από "μηχανής θεού" Χαράλαμπου Τρούλου, να μειώσει σε 10-9 στο 1.16 και να ισοφαρίσει στα 30 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη στο τελικό 10-10.

Η Ελλάδα είχε 3/11 παίκτη παραπάνω και η Ρωσία 4/8.

ΡΩΣΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ 10-10

Τα οκτάλεπτα: 1-2, 3-4, 3-2, 3-2.

ΡΩΣΙΑ (Απανασένκο): Τσουβίλεφ, Προνίν, Σέιν, Γιούσοφ, Κρουγκ, Μερκούλοφ 1, Αντρέεφ 2, Κουτσερένκο, Ζακίροφ 3, Γκουσάροφ, Σακουντίνοφ, Κχαρκόφ 4, Τσιρκόφ.

ΕΛΛΑΔΑ (Τεό Λοράντος): Ζερδεβάς, Σκουμπάκης, Γαρδίκας 1, Γκιουβέτσης 2, Νικολαϊδης 1, Παπαναστασίου 1, Γιαννόπουλος 1, Μουρατίδης 1, Δελαγραμμάτικας, Τρούλος 3, Μασμανίδης, Καπετενάκης, Σιορδίλης.