ΠΟΛΟ

Ήττα για την Εθνική στα πέναλτι από τη Σερβία

Η Εθνική Ελλάδας ηττήθηκε στα πέναλτι από τη Σερβία και θα δώσει μάχη για τις θέσεις 7-8 με την Κροατία στο Ευρωπαϊκό εφήβων του πόλο.

Την ήττα από την Σερβία με 7-9 στη διαδικασία των πέναλτι γνώρισε η Εθνική Ελλάδας, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Εφήβων που διεξάγεται στην Μάλτα.

Η ελληνική ομάδα άρχισε πολύ καλά και είχε διαρκώς προβάδισμα στο σκορ (ημίχρονο 4-2). Μάλιστα, στο τέλος της 3ης περιόδου προηγούνταν με 6-4. "Πλήρωσε", όμως, το κακό τελευταίο οκτάλεπτο, όταν οι Σέρβοι μείωναν διαρκώς και ισοφάρισαν δύο λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα (6-6).

Ένα λεπτό πριν από τη λήξη της αναμέτρησης, αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο προπονητής Δημήτρης Κραβαρίτης.

Στη διαδικασία των πέναλτι, για την Εθνική ομάδα αστόχησαν ο Τσιστράκης και ο Καλογερόπουλος.

Πλέον, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα θα αγωνιστεί με την Κροατία (ηττήθηκε από την Ιταλία με 7-10), για τις θέσεις 7-8, την Κυριακή στις 16.00. Για τις θέσεις 5-6 την ίδια μέρα θα αναμετρηθούν η Σερβία με την Ιταλία.

ΕΛΛΑΔΑ-ΣΕΡΒΙΑ 7-9

Τα οκτάλεπτα: 2-0, 2-2, 2-2, 0-2 (πεν. 1-3)

Για την Ελλάδα σκόραραν οι Παπανικολάου 2, Γωνιωτάκης 1, Δήμου 1, Πάτερος 1, Κουρούβανης 1, Αλαμάνος 1. Επίσης αγωνίστηκαν οι Πιόβαν, Κουλούρης, Τσιτράκης, Καλογερόπουλος, Γραμματικός και Περόπουλος.

Για την Σερβία τα γκολ πέτυχαν οι Σούλτς 3, Βάσιν 2, Ράντοβιτς 1, Σβέτκοβιτς 1, Μπάρατς 1, Ράντιτς 1.