ΠΟΛΟ

Εντυπωσιακή η Εθνική, νίκησε 14-11 την Ισπανία

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Η Εθνική ομάδα πόλο των γυναικών έχοντας άμυνα για σεμινάριο επιβλήθηκε με 14-11 επί της Ισπανίας στον πρώτο αγώνα του Προολυμπιακού τουρνουά.

Συνέχεια των εξαιρετικών εμφανίσεων στο "Θέτις Καπ" έκανε η Εθνική ομάδα πόλο των γυναικών. Οι παίκτριες του Σάκη Κεχαγιά εγκλώβισαν σε μεγάλο κομμάτι του αγώνα την Ισπανία και έφτασαν δίκαια στη νίκη με 14-11.

Ειδικά στην άμυνα με παίκτρια λιγότερη η αντιπροσωπευτική μας ομάδα ήταν εξαιρετική με τα μπλοκ και τη Διαμαντοπούλου να κάνουν εξαιρετική δουλειά.

Κλειδί για την τελική επικράτηση ήταν το δεύτερο οκτάλεπτο όπου η Εθνική μας κατάφερε να χτίσει μία διαφορά τριών τερμάτων. Με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 3-2 υπέρ της Ελλάδας, η Ταράγο έφερε το ματς στα ίσα με την έναρξη της δεύτερης περιόδου και ακολούθησε ένα επί μέρους 4-1 για να φτάσουμε στο 7-4 του ημιχρόνου.

Στη συνέχεια οι Ισπανίδες αλλάζοντας την άμυνα τους κατάφεραν να μειώσουν στο ένα τέρμα τη διαφορά με δύο τυχερά γκολ από τις Εσπάρ και Φόρτσα. Η απάντηση της Εθνικής και πάλι ήταν άμεση με τέρματα από τις Ξενάκη, Αβραμίδου και Ρουμπέση η διαφορά ανέβηκε και πάλι στα τέσσερα γκολ με την Ορτίθ να μειώνει λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου σε 10-7.

Από εκεί και πέρα η Εθνική μας διαχειρίστηκε εξαιρετικά το ματς και έφτασε στην τελική νίκη με 14-11.