ΠΟΛΟ

Κατέκτησε το LEN Trophy ο Εθνικός

Θρίαμβος για τον Εθνικό που κατέκτησε το LEN Trophy στα πέναλτι (17-13 τη Μανσίσκ). Ηρωίδα η Τσουρή

Aυτός ήταν ο πρώτος ευρωπαϊκός τίτλος στην ιστορία της ομάδας του Πειραιά και το δεύτερο LEN Trophy που κατακτά ελληνικός σύλλογος, μετά από αυτό της Βουλιαγμένης το 2003.

Η ελληνική ομάδα είχε τη νίκη στα χέρια της στην παράταση, όταν ήταν μπροστά με 13-11 και η μπάλα ήταν στα χέρια της Οικονομοπούλου. Η πολύπειρη αθλήτρια όμως, έκανε πρωτοφανές λάθος για το άθλημα και χάρισε την μπάλα στην Τιμοφέεβα που σκόραρε εξ επαφής και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Xωρίς να μπορεί να πιστέψει τι είχε συμβεί, η Ελληνίδα Ολυμπιονίκης ξέσπασε αμέσως σε λυγμούς και κατευθύνθηκε απαρηγόρητη στον πάγκο, την ώρα που τελείωναν τα τελευταία 2 δευτερόλεπτα της παράτασης και η αναμέτρηση όδευε στα πέναλτι.

Εκεί ανέλαβε να υπερασπιστεί την τιμή της συμπαίκτριάς της, η Μαρία Τσουρή, αλλά και οι Βαν Μπέλκουμ, Κουγιουμτζή, Αρώνη και Μπίσμπα. Αρχικά η Ολλανδέζα ευστόχησε και η διεθνής τερματοφύλακας του Έθνικού κράτησε το προβάδισμα για την ομάδας της, αποκρούοντας την εκτέλεσε της Τιμοφέεβα.

Ο δρόμος προς το Κύπελλο είχε ανοίξει για τα καλά, όταν η Κουγιουμτζή έδωσε "αέρα" δύο τερμάτων στην ομάδα της. Η Χάμκοβα ευστόχησε, αλλά το ίδιο έκανε στην αντίπερα όχθη και η Στέλλα Αρώνη, η οποία θα πρέπει να σημειωθεί ότι δεν είχε παίξει δευτερόλεπτο μέχρι εκείνη τη στιγμή στο παιχνίδι. Όταν έπρεπε όμως... μίλησε.

Η συνέχεια άνηκε στην ηρωίδα Μαρία Τσουρή που "κατέβασε" και την Σορόκινα, με αποτέλεσμα ο Εθνικός να χρειάζεται μόλις ένα εύστοχο πέναλτι για να πανηγυρίσει. Την μπάλα πήρε η Κέλυ Μπίσμπα, που δεν είχε διάθεση γι' αστεία και το Κύπελλο βάφτηκε "κυανόλευκο".

Όπως αναφέραμε παραπάνω η Μαρία Τσουρή ήταν η ηρωίδα στα πέναλτι, όμως στην κανονική διάρκεια του αγώνα, η Τετζαλίδου ήταν αυτή που έβαλε φαρδιά-πλατιά τη σφραγίδα της στον θρίαμβο του Εθνικού.

Στο πρώτο οκτάλεπτο πάντως, οι φιλοξενούμενες ήταν αυτές που αψήφησαν την "καυτή" ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι φίλοι της ομάδας του Πειραιά και προηγήθηκαν με 3-2.

Έχοντας σε ρόλο... οδοστρωτήρα την θηριώδη Τιμοφέεβα, εκμεταλλεύθηκαν το άγχος της ελληνικής ομάδας και κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο προηγούμενες με 4-3 και έχοντας χάσει αρκετά γκολ στην κόντρα, την ώρα που η ομάδα του Πλασμάιερ στηριζόταν στην Φαν Μπέλκουμ.

Τα πράγματα έγιναν ακόμα δυσκολότερα για τον Εθνικό, όταν με την έναρξη της τρίτης περιόδου η Μανσίσκ ξέφυγε δύο φορές με διαφορά δύο τερμάτων (3-5 και 4-6).

Ευτυχώς σ' εκείνο το κρίσιμο σημείο ήρθε η αντίδραση της ελληνικής ομάδας, που με επιμέρους 3-0 κατάφεραν για πρώτη φορά να προηγηθούν (7-6), χάρη στα γκολ των Φαν Μπέλκουμ (πέναλτι), Τετζαλίδου (παραπάνω) και Κουγιουμτζή. Για ακόμα μία φορά έκανε αισθητή την παρουσία της η Τιμοφέεβα που σκόραρε διαμορφώνοντας το 7-7 του τρίτου οκταλέπτου.

Η ίδια παίκτρια έδωσε ξανά προβάδισμα στις Ρωσίδες με 7-8, αλλά η Τετζαλίδου σκόραρε εκ νέου και η Κανέτι ευστοχώντας σε πέναλτι που κέρδισε η Φαν Μπέλκουμ, έκανε το 9-8 για τον Εθνικό. Έχοντας πάρει φόρα, η Τετζαλίδου έβαλε ακόμα ένα γκολ και για πρώτη φορά έδωσε στην ομάδα της προβάδισμα... τίτλου (10-8).

Όλα έγερναν προς το μέρος της ομάδας του Πειραιά, αφού αποβλήθηκε οριστικά με τρεις ποινές η Γκριτσένκο, αλλά οι Ελληνίδες έχασαν την ευκαιρία να φτάσουν στο +3 όταν η Καρολόγου βιάστηκε και αστόχησε εξ επαφής στην παίκτρια παραπάνω ενάμιση λεπτό πριν το τέλος.

Αυτό εκμεταλλεύτηκε η Κλαμπούκοβα που 38 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, κατάφερε να σκοράρει με ψιλοκρεμαστό σουτ στην παίκτρια παραπάνω και να "γράψει" το 10-9 που σήμαινε... παράταση.

Το έξτρα εξάλεπτο

Φουριόζα μπήκε η Τετζαλίδου και στην παράταση αφού με το πέμπτο γκολ της έδωσε και πάλι διαφορά δύο γκολ στον Εθνικό (11-9). Οι Ρωσίδες είχαν βιαστικές επιλογές κι έδειχναν ανήμπορες να διαχειριστούν την εις βάρος τους κατάσταση, αλλά κατάφεραν με καλή άμυνα να διατηρήσουν το συγκεκριμένο σκορ ως το τέλος του πρώτου τριλέπτου.

Δυστυχώς για τις Πειραιώτισσες, η Τετζαλίδου αποβλήθηκε με τρίτη ποινή στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου της παράτασης και σαν να μην έφτανε αυτό, η Τσεμπότοβα μείωσε στο γκολ (11-10).

Η Κουγιουμτζή όμως έδειξε ψυχή στην αμέσως επόμενη επίθεση και έκανε το 12-10. Οι Ρωσίδες αστόχησαν και η Κανέτι με παλικαρίσιο γκολ από τη θέση του φουνταριστού (στο οποίο βέβαια φέρει ευθύνη και η αντίπαλη τερματοφύλακας), έφερε σε απόσταση αναπνοής από τον τίτλο τον Εθνικό που ήταν πλέον μπροστά με 3 γκολ (13-10).

Δυστυχώς, όμως, οι παίκτριες του Πλασμάιερ δεν έπαιξαν καλή άμυνα και δέχθηκαν γρήγορα γκολ από την Τιμοφέεβα 1' και 13'' πριν τη λήξη. Παρόλα αυτά ο Εθνικός παρέμενε αφεντικό του ματς αφού δεν σκόραρε μεν, αλλά δεν έτρωγε και γκολ. Με 15 δευτερόλεπτα για το τέλος μάλιστα, κέρδισε την μπάλα και όλα έδειχναν να έχουν τελειώσει.

Η Κατερίνα Οικονομοπούλου όμως, αντί να κρατήσει την μπάλα ή έστω να τη δώσει σε συμπαίκτριά της, μπερδεύτηκε και την πάσαρε στην Τιμοφέεβα που ήταν ακριβώς μπροστά στο τέρμα της Τσουρή. Αυτή σκόραρε κι έτσι η αναμέτρηση οδηγήθηκε στα πέναλτι, εκεί όπου όπως διαβάσατε παραπάνω ο Εθνικός έφτασε στον θρίαμβο.

Τα οκτάλεπτα: 2-3, 1-1, 4-3, 3-2

Τα τρίλεπτα της παράτασης: 1-0, 2-3

Τα πέναλτι: 4-1

Τα γκολ των δύο ομάδων:

Εθνικός (Πλασμάιερ): Τετζαλίδου 5, Φαν Μπέλκουμ 4, Κανέτι 3, Κουγιουμτζή 3, Αρώνη, Μπίσμπα

Χάντι Μανσίσκ: Τιμοφέεβα 6, Γκριτσένκο 2, Κλαμπούκοβα 2, Τσεμπότοβα 2, Σορόκινα

Tα στατιστικά

Ο Εθνικός είχε 3/13 με παίκτρια παραπάνω, 2/2 πέναλτι (σε κανονική διάρκεια και παράταση), τέσσερα γκολ από την περιφέρεια, τρία γκολ από θέση φουνταριστού και ένα στην κόντρα.

Η Χάντι Μανσίσκ είχε 4/6 με παίκτρια παραπάνω, 2/2 πέναλτι, τέσσερα γκολ από θέση φουνταριστού, ένα από την περιφέρεια κι ένα στην κόντρα.

Οικονομοπούλου: "Συγνώμη και ευχαριστώ"

Χάντι Μανσίσκ-Εθνικός: 13-12