ΠΟΛΟ

Αρέσει η νέα Εθνική, 9-9 με την Ουγγαρία

Η Εθνική ομάδα πόλο των ανδρών έμεινε στο 9-9 απέναντι στην Ουγγαρία πραγματοποιώντας μία εντυπωσιακή εμφάνιση στην πρεμιέρα της στην τελική φάση του Europa Cup.

Όταν ένας αγώνας ανάμεσα στην Ελλάδα και την Ουγγαρία ολοκληρώνεται με το ισόπαλο 9-9 και εκείνοι που είναι περισσότερο ικανοποιημένοι είναι οι Μαγυάροι τότε είναι δεδομένο ότι η εμφάνιση της Εθνικής μας ομάδας πόλο των ανδρών ήταν εξαιρετική.

Με όπλο τους την άμυνα οι διεθνείς του Θοδωρή Βλάχου ήταν μπροστά σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και θα μπορούσαν να έχουν πάρει τη νίκη στην πρώτη αγωνιστική της τελικής φάσης του Europa Cup αν ήταν πιο εύστοχοι στον παίκτη παραπάνω.

Είναι χαρακτηριστικό ότι η Εθνική ολοκλήρωσε την αναμέτρηση έχοντας 3/12 στο συγκεκριμένο κομμάτι του παιχνιδιού κάτι που σίγουρα αποτελεί μελανό σημείο μιας εξαιρετικής εμφάνισης. Η ανανεωμένη αντιπροσωπευτική ομάδα έδειξε εξαιρετικά σημάδια και άφησε υποσχέσεις για το μέλλον.

Το ματς: Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά το παιχνίδι και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να χρειαστεί αν περάσουν πέντε λεπτά μέχρι ο Άγγελος Βλαχόπουλος να ανοίξει το σκορ και στη συνέχεια ο Μπατόρι να κάνει το τελικό 1-1 της πρώτης περιόδου.

Από εκεί και πέρα είδαμε πολλά γκολ με την Εθνική να πραγματοποιεί ένα ονειρικό δεύτερο οκτάλεπτο. Με τέρματα τον Καπότση, Δερβίση και Γούνα η Ελλάδα προηγήθηκε με 4-1, για να απαντήσουν άμεσα οι Ούγγροι με γκολ των Ζαλάνκι και Σίλαρντ Γιάνσικ για το 4-3. Ωστόσο, η Ελλάδα συνέχισε να βρίσκει λύσεις στην άμυνα των μαγυάρων και με τους Γούνα και Σκουμπάκη ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με το σκορ υπέρ της σε 6-3.

Οι Ούγγροι έπαιξαν πιο γρήγορα στα ξεκίνημα της τρίτης περιόδου και με τρία γκολ σε τέσσερα λεπτά έφεραν το ματς στα ίσα με τον Μάριο Καπότση να δίνει όμως και πάλι το προβάδισμα στην Εθνική πριν ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος. Με την έναρξη του τέταρτου οκταλέπτου ο Μπατόρι έκανε το 7-7 με τους παίκτες του Βλάχου να απαντούν και πάλι.

Πρώτα ο Γενηδουνιάς και στη συνέχεια ο Βλαχόπουλος έδωσαν το προβάδισμα με 9-7 στα μισά της τέταρτης περιόδου. Τελικά, οι Ούγγροι κατάφερνα να πάρουν το βαθμό της ισοπαλίας αφού αρχικά ο Μέζει μείωσε σε 9-8 και στη συνέχεια ο Βάμος με 5μετρο έγραψε το τελικό 9-9!