ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ

Χάλκινο ο Κωστάκης στο τριπλούν

Ακόμα ένα μετάλλιο κατέκτησαν στο παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου ΑμεΑ οι Έλληνες αθλητές με τον Γιώργο Κωστάκη να κατακτά το χάλκινο μετάλλιο στο τριπλούν με άλμα στα 13.89μ.

Μέρα και μετάλλιο για τον ελληνικό στίβο των Αμεα, στο 7ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα που φιλοξενείται για 5η ημέρα στην Ντόχα του Κατάρ. Μετά τους Μανώλη Στεφανουδάκη, τον Δημήτρη Σενικίδη και τον Δημήτρη Ζησίδη, σήμερα ήταν η σειρά του Γιώργου Κωστάκη να βρεθεί στο βάθρο των νικητών της κορυφαίας διοργάνωσης του στίβου πριν από τους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο.

Ο Κωστάκης, ακόμη ένας εκπρόσωπος της Κρήτης στο πόντιουμ, κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο τριπλούν κατηγορίας 46/47 με καλύτερη επίδοση 13.89μ., δύο εκατοστά περισσότερα από τον τέταρτο της κατάταξης, τον Λευκορώσο Αλιαξάντρ Σούμποτα.

Ο Κωστάκης, ο οποίος να θυμίσουμε ότι είναι ο κάτοχος του ρεκόρ Ευρώπης από τις 8 Ιουλίου 2015 με 14.52, αν και προερχόταν από τραυματισμό, κατάφερε να είναι συνεπής με τα μεγάλα άλματα. Έτσι η πρώτη προσπάθεια μετρήθηκε 13.82μ., η τρίτη 13.83μ. και η πέμπτη 13.89μ. Το τελευταίο έγκυρο άλμα ήταν αυτό που τον έφερε στο πόντιουμ των νικητών, την ίδια στιγμή που ο Χρήστος Κουτούλιας έμεινε 7ος με καλύτερο άλμα 13.37μ. Τα υπόλοιπα έγκυρα άλματα του Κουτούλια ήταν 13.36μ., 13.37μ., 12.78μ. και 13.27μ.

Το χρυσό μετάλλιο του αγωνίσματος, με παγκόσμιο ρεκόρ, κατέκτησε ο Κινέζος Φουλιάνγκ Λιου με 15 μέτρα 29 εκατοστά.

Να σημειωθεί ότι το τριπλούν F46/47, κινδυνεύει να μην βρεθεί στη λίστα των αγωνισμάτων του στίβου στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο, με τους Γιώργο Κωστάκη και Χρήστο Κουτούλια πάντως, να διεκδικούν την πρόκρισή τους από το μήκος της ίδιας κατηγορίας.

Έβδομος ο Γονιός στην κορίνα, όγδοος ο Ζησίδης

Μακριά από τον καλό τους εαυτό έμειναν οι Νίκος Γονιός και Δημήτρης Ζησίδης στον τελικό της κορίνας κατηγορίας F32. Ο Γονιός με καλύτερη βολή στα 25.94μ., στην πρώτη μόλις προσπάθεια, κατέλαβε την 7η θέση, την ίδια στιγμή που ο «χάλκινος» παγκόσμιος πρωταθλητής της σφαίρας, Δημήτρης Ζησίδης ήταν 8ος με 23.90μ.

Οι προσπάθειες του Γονιού ήταν κατά σειρά: 25.94, άκυρη, άκυρη, 25.81, άκυρη και 22.58μ., ενώ αντίστοιχα οι προσπάθειες του Ζησίδη ήταν άκυρη, 23.97, άκυρη, άκυρη, 23.90 και 22.87μ.