ΠΑΡΑΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Πέμπτη 17 Μαϊ. 2018

ΝΕΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΑ ΠΑΡΑΟΛΥΜΠΙΟΝΙΚΗ

Στην κορυφή της παγκόσμιας κατάταξης ο Πολυχρονίδης

Ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης μετά τις τελευταίες του εμφανίσεις ανέβηκε στην κορυφή της παγκόσμιας κατάταξης στο μπότσια!

Παρασκευή 11 Μαϊ. 2018

ΝΕΑ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΗ ΤΟΥ ΣΤΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Ασταμάτητος για 17η χρονιά ο Πολυχρονίδης

Ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης, με Sport Assistant τη σύζυγό του Κατερίνα Πατρώνη, κατέκτησε την κορυφή για 17η διαδοχική χρονιά στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Μπότσια.

Δευτέρα 30 Απρ. 2018

ΧΑΛΚΙΝΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ ΣΤΗ ΣΠΑΘΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ Β' ΣΤΟΝ ΚΑΝΑΔΑ

Η Λουφάκη έγραψε ιστορία για την ελληνική γυναικεία ξιφασκία με αμαξίδιο

Η Κέλλυ Λουφάκη, υπο την καθοδήγηση του ομοσπονδιακού προπονητή, Δημήτρη Κάζαγλη, κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στη σπάθη κατηγορίας Β' του Παγκοσμίου Κυπέλλου που φιλοξενήθηκε στον Καναδά.

Δευτέρα 16 Απρ. 2018

17Η ΘΕΣΗ ΣΤΟ ΑΕΡΟΒΟΛΟ ΤΟΥΦΕΚΙ Ρ5 O ΓΙΑΝΝΟΥΚΑΡΗΣ

Εκτός τελικής φάσης Παγκοσμίου Κυπέλλου οι ελληνικές ρακέτες

Εκτός τελικής φάσης Παγκοσμίου Κυπέλλου (Ολλανδία Μάιος-Ιούνιος 2018) έμεινε η εθνική μας ομάδα τένις των ανδρών αποτελούμενη από τους Στέφανο Διαμαντή, Γιώργο Λαζαρίδη και Επαμεινώνδα Σταμάτη.

Σάββατο 31 Μαρ. 2018

ΔΥΟ ΜΕΤΑΛΛΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΧΡΩΜΑΤΑ

Ένα ασημένιο και ένα χάλκινο στη Μαδρίτη για το ελληνικό μπότσια

"Ασημένιοι" οι Σουλάνης/Κυπριώτης/Παπαδάκης, "χάλκινοι" οι Ντέντα/Μασούρας στη Μαδρίτη, προσφέροντας νέες επιτυχίες στο ελληνικό μπότσια.

Δευτέρα 19 Μαρ. 2018

ΝΕΕΣ ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΘΛΗΤΕΣ

Επιτυχίες του στίβου και του γκόλμπολ στο εξωτερικό

Δεύτερη θέση για την εθνική ομάδα γκόλμπολ των ανδρών στο τουρνουά της Πορτογαλίας. Ένα πανελλήνιο ρεκόρ και τέσσερις καλύτερες "νέες πρώτες επιδόσεις" ο ελληνικός στίβος στο Fazza.

Σάββατο 10 Μαρ. 2018

ΚΑΛΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗ

Έκτος ο Πάνος Τριανταφύλλου στη σπάθη

Ο Παναγιώτης Τριαφύλλου κατέλαβε την έκτη θέση στη σπάθη κατηγορίας Β`στην πρεμιέρα του Παγκοσμίου Κυπέλλου ξιφασκίας με αμαξίδιο.

Πέμπτη 08 Μαρ. 2018

ΕΛΠΙΔΕΣ ΓΙΑ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΑΠΟ ΠΕΝΤΕ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΘΛΗΤΕΣ

Στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Πίζας πέντε ελληνικά σπαθιά

Με τρεις αθλητές και δύο αθλήτριες θα συμμετάσχει η Ελλάδα στο παγκόσμιο κύπελλο ξιφασκία με αμαξίδιο το οποίο θα διεξαχθεί στην Πίζα (9-11/3).

Πέμπτη 01 Μαρ. 2018

ΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΕΓΙΝΑΝ ΣΤΟ ΚΛΕΙΣΤΟ ΠΟΔΗΛΑΤΟΔΡΟΜΙΟ ΤΟΥ ΟΑΚΑ

Πέντε εθνικά ρεκόρ στο πανελλήνιο πρωτάθλημα ποδηλασίας πίστας

Πέντε εθνικά ρεκόρ καταρρίφθηκαν κατά τη διάρκεια του πανελλήνιου πρωταθλήματος ποδηλασίας πίστας στο κλειστό ποδηλατοδρόμιο του ΟΑΚΑ.

Τρίτη 27 Φεβ. 2018

ΟΙ ΚΟΡΥΦΑΙΟΙ ΑΘΛΗΤΕΣ ΓΙΑ ΤΟ 2017

Laureus Awards: Σάρωσε ο Φέντερερ

Ο Ρότζερ Φέντερερ κατέκτησε δύο βραβεία στα "Laureus Awards" με τη Σερένα Γουίλιαμς να ανακηρύσσεται ως η κορυφαία αθλήτρια για το 2017.

ΜΕ ΕΝΑΝ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟ ΣΤΗΝ ΠΙΟΝΓΚΤΣΑΝΓΚ

Ο Πετράκης στους Χειμερινούς Παραολυμπιακούς Αγώνες

Έπειτα από συνεδρίαση της Ελληνικής Παραολυμπιακής Επιτροπής αποφασίστηκε ο Κωνσταντίνος Πετράκης να είναι ο μοναδικός εκπρόσωπος της χώρας μας στους Χειμερινούς Παραολυμπιακούς Αγώνες.

Πέμπτη 22 Φεβ. 2018

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΠΟΔΗΛΑΣΙΑΣ ΠΙΣΤΑΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛΜΠΟΛ

Πανελλήνιο ποδηλασίας πίστας, κριτήριο για το Παγκόσμιο!

Την Κυριακή το Πανελλήνιο πρωτάθλημα ποδηλασίας πίστας. Κριτήριο για το παγκόσμιο πίστας της Βραζιλίας. Ανοίγει αύριο (23/2) η αυλαία της Α' φάσης του πανελλήνιου πρωταθλήματος γκόλμπολ.

Κυριακή 18 Φεβ. 2018

ΑΛΛΑΓΗ ΠΛΕΥΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΑ ΠΑΡΑΟΛΥΜΠΙΟΝΙΚΗ

Τέλος καριέρας για Μάμαλο, κατεβαίνει στην πολιτική

Στα 47 του χρόνια, ο Παύλος Μάμαλος πήρε την απόφαση να σταματήσει την καριέρα του στην άρση βαρών σε πάγκο και μάλιστα αποκάλυψε πως θα κατέβει στην πολιτική.

Πέμπτη 01 Φεβ. 2018

ΑΛΛΑΞΕ ΑΘΛΗΜΑ, ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙ ΣΕ ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΣΤΗΝ ΙΣΠΑΝΙΑ

Από τη σφαιροβολία στο μπάντμιντον η Κοροκίδα!

Η χάλκινη Παραολυμπιονίκης στο Ρίο, Δήμητρα Κοροκίδα, άφησε τη σφαιροβολία μετά τις αλλαγές που έγιναν στον στίβο και αποφάσισε να ασχοληθεί με το μπάντμιντον, συμμετέχοντας σε τουρνουά στην Ισπανία.

Τετάρτη 13 Δεκ. 2017

Ο ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ, Η ΝΟΜΙΚΗ ΚΑΙ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΟΝΕΙΡΑ

Σμαραγδή: "Το χέρι μου είναι η δύναμή μου"

Η Στέλλα Σμαραγδή μιλά για τις διακρίσεις της στο άλμα εις μήκος σε ευρωπαϊκά και παγκόσμια πρωταθλήματα και το όνειρο ενός μεταλλίου στους Παραολυμπιακούς Αγώνες.

Τρίτη 12 Δεκ. 2017

ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΣΤΗΝ ΟΥΡΑ

Σε καβγά μπλέχτηκε ο Όσκαρ Πιστόριους στη φυλακή

Ο Όσκαρ Πιστόριους που εκτίει ποινή για τη δολοφονία της συζύγου του φαίνεται πως ενεπλάκη σε καβγά στην ουρά για τον τηλεφωνικό θάλαμο των φυλακών στη Νότιο Αφρική

Παρασκευή 08 Δεκ. 2017

ΤΕΤΑΡΤΟΣ ΜΕ ΡΕΚΟΡ ΕΥΡΩΠΗΣ Ο ΔΗΜΟΥ

Χάλκινο μετάλλιο ο Μπακοχρήστος στο Παγκόσμιο

Το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία των -54 κιλών κατέκτησε στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα άρσης βαρών σε πάγκο ο Δημήτρης Μπακοχρήστος. Τέταρτος με ρεκόρ Ευρώπης ο Δήμου.

ΣΤΗ 12Η ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΠΙΝΑΚΑ ΜΕΤΑΛΛΙΩΝ Η ΕΛΛΑΔΑ

Φινάλε με τρία μετάλλια στο Παγκόσμιο

Η ελληνική παρουσία στο παγκόσμιο πρωτάθλημα κολύμβησης ΑμεΑ ολοκληρώθηκε με την κατάκτηση τριών ακόμα μεταλλίων (ένα ασημένιο και δύο χάλκινα).

Πέμπτη 07 Δεκ. 2017

ΤΡΙΤΩΣΑΝ ΤΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ ΛΙΓΝΟΣ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΥ

Χρυσός ο Μιχαλεντζάκης στο παγκόσμιο

Ο Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 100μ. πεταλούδα S9 στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Μεξικού. Τρίτωσαν τα μετάλλια Λιγνός και Σταματοπούλου.

Τετάρτη 06 Δεκ. 2017

ΕΦΤΑΣΕ ΤΑ 13 Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ!

Σαρώνουν τα μετάλλια οι Έλληνες πρωταθλητές στο παγκόσμιο

Πέντε μετάλλια και δύο πανελλήνια ρεκόρ η νέα συγκομιδή της ελληνικής κολύμβησης ΑμεΑ που διεξάγεται στο Μεξικό.

Τρίτη 05 Δεκ. 2017

ΣΑΡΩΝΟΥΝ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΘΛΗΤΕΣ

Ακόμα τέσσερα μετάλλια στο παγκόσμιο πρωτάθλημα

Δύο ασημένια και δύο χάλκινα μετάλλια κατέκτησαν οι Έλληνες αθλητές στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κολύμβησης ΑμεΑ που φιλοξενείται για στο Μέξικο Σίτι.

Δευτέρα 04 Δεκ. 2017

ΕΘΝΙΚΑ ΡΕΚΟΡ ΓΙΑ ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΥ ΚΑΙ ΚΟΥΛΟΥΜΟΓΛΟΥ

Χάλκινο μετάλλιο με πανελλήνιο ρεκόρ η Σταματοπούλου

Χάλκινο μετάλλιο με πανελλήνιο ρεκόρ η Σταματοπούλου στα 50μ. ύπτιο, διπλό πανελλήνιο ρεκόρ για τον Κουλούμογλου στα -59 κιλά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος άρσης βαρών σε πάγκο.

Κυριακή 03 Δεκ. 2017

ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Πρεμιέρα με τρία μετάλλια στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της IPC

Εντυπωσιακή πρεμιέρα, με απολογισμό τρία μετάλλια, για την ελληνική κολύμβηση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της IPC που φιλοξενείται στο Μέξικο Σίτι.

Τετάρτη 15 Νοε. 2017

ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ "PYEONGCHAG 2018"

Ψήφισμα για την τήρηση Ολυμπιακής Εκεχειρίας

H Γενική Συνέλευση των Ηνωμένων Εθνών ενέκρινε ομόφωνα ψήφισμα για την τήρηση Ολυμπιακής Εκεχειρίας στους Ολυμπιακούς και τους Παραολυμπιακούς Αγώνες "PyeongChang 2018", κατά τη διάρκεια συνεδρίασης στις 13/11 στη Νέα Υόρκη.

Τετάρτη 08 Νοε. 2017

ΠΡΩΤΙΑ ΤΟΣΟ ΣΤΟ ΜΟΝΟ ΟΣΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΙΠΛΟ

Διπλή κορυφή για Διαμαντή

Ο Στέφανος Διαμαντής στο τουρνουά της αρχαίας Μεσσήνη αφού κατέκτησε την κορυφή τόσο στο μόνο όσο και στο διπλό έχοντας ως συμπαίκτη του τον Γιώργο Λαζαρίδη.

Πέμπτη 02 Νοε. 2017

ΝΕΑ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΑ ΠΑΡΑΟΛΥΜΠΙΟΝΙΚΗ

Χάλκινο ο Πολυχρονίδης στο ατομικό BC3

Το χάλκινο μετάλλιο στο ατομικό της κατηγορίας BC3 του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος μπότσια που διεξήχθη στην πόλη Πόβοα, κατέκτησε ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης.

Δευτέρα 30 Οκτ. 2017

ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟ ΜΠΟΤΣΙΑ

Ασημένιο μετάλλιο η ελληνική ομάδα BC1/BC2

Ο Παναγιώτη Σουλάνης, ο Αλέξανδρος Παπαδάκης και ο Χρήστος Κυπριώτης κατέκτησαν το ασημένιο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα μπότσια που φιλοξενείται στην πόλη Ποβόλα.

Πέμπτη 21 Σεπ. 2017

ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΙΣΤΙΚΗΣ ΚΡΙΣΗΣ

Αναβολή Παγκοσμίων Πρωταθλημάτων λόγω... Μεξικού!

Η IPC ανέβαλε τα Παγκόσμια Πρωταθλήματα κολύμβησης και άρσης βαρών σε πάγκο λόγω της ανθρωπιστικής κρίσης που μαστίζει το Μεξικό.

Παρασκευή 15 Σεπ. 2017

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΔΑ ΤΟΞΟΒΟΛΟ

Ένατη στο Παγκόσμιο η Ποιμενίδου

Την 9η θέση στο Ολυμπιακό τόξο (recurve women open) του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος που φιλοξενείται στο Πεκίνο, κατέλαβε η Δωροθέα Ποιμενίδου.

Τρίτη 12 Σεπ. 2017

13 ΜΕ 17 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ ΣΤΟ ΠΕΚΙΝΟ

Στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα τοξοβολίας η Δωροθέα Ποιμενίδου

Η Δωροθέα Ποιμενίδουθα εκπροσωπήσει την ελληνική τοξοβολία στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα που θα πραγματοποιηθεί στο Πεκίνο (13 - 17 Σεπτεμβρίου).