ΤΑΕ ΚΒΟΝ ΝΤΟ

Σάββατο 29 Ιουλ. 2017

ΑΚΟΜΑ ΔΥΟ ΜΕΤΑΛΛΙΑ ΣΤΟΥΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΚΩΦΩΝ

Χάλκινο μετάλλιο για Λιότσο και Φουλεδάκη

Ο Παύλος Λιότσος στην κατηγορία -58κ και η Μαρία Φουλεδάκη στα -67κ. κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο στο άθλημα του τάε κβον ντο στους Ολυμπιακούς Αγώνες Κωφών στην Σαμψούντα.

Σάββατο 06 Μαϊ. 2017

ΥΠΟΣΧΕΘΗΚΕ ΑΜΕΣΑ ΚΑΙ ΝΕΑ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ

Δρ. Choue: "Τέλειο το Παγκόσμιο πρωτάθλημα Taekwondo Beach στη Ρόδο"

Με τα καλύτερα λόγια για τη διοργάνωση του Παγκόσμιο πρωταθλήματος Taekwondo Beach στη Ρόδο μίλησε ο πρόεδρος της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας, Δρ. Chungwon Choue.

Παρασκευή 05 Μαϊ. 2017

ΠΡΩΤΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ ΣΤΟ 1Ο ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ BEACH ΤΑΕ KWON DO

Χάλκινο η Μαυρίκου στο Recognized Poomsae

Η Χριστίνα Μαυρίκου ανέβασε την Ελλάδα στο βάθρο του 1ου WTF Παγκοσμίου πρωταθλήματος Taekwondo Beach Ρόδος 2017.

ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Αθλητές και εγκατάσταση μαγεύουν τους θεατές

Από νωρίς το πρωί της Παρασκευής (5/5), πρώτη ημέρα του 1ου WTF Παγκοσμίου πρωταθλήματος Taekwondo Beach Ρόδος 2017, ο κόσμος συρρέει στον Ναυτικό Όμιλο και μένει εντυπωσιασμένος τόσο από τους αθλητές, όσο και από τον χώρο στον οποίο φιλοξενείται η διοργάνωση.

Πέμπτη 04 Μαϊ. 2017

ΣΤΗ ΡΟΔΟ ΦΙΛΟΞΕΝΕΙΤΑΙ ΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Το Tae kwon do πάει παραλία

Το πρώτο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Tae kwon do παραλίας θα διεξαχθεί το επόμενο διήμερο (5-6 Μαΐου) στη Ρόδο. Ετοιμάσου ν' απολαύσεις ένα διαφορετικό θέαμα.

Δευτέρα 01 Μαϊ. 2017

ΤΡΙΤΗ ΚΑΙ "ΦΑΡΜΑΚΕΡΗ" ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΜΑΣ ΟΜΑΔΑ!

28 ελληνικά μετάλλια στο πανευρωπαϊκό του Λίβερπουλ!

Η τρίτη μέρα του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος ήταν και η πλέον αποδοτική για την ελληνική αποστολή. Οι Έλληνες αθλητές και αθλήτριες κατάφεραν στο κλείσιμο της μέρας να ολοκληρώσουν έναν εντυπωσιακό απολογισμό με 14 μετάλλια και 28 στο σύνολο

Κυριακή 30 Απρ. 2017

13 ΜΕΤΑΛΛΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΧΡΩΜΑΤΑ

Χρυσό μετάλλιο ο Σταύρος Τσιπούνης

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Σταύρος Τσιπούνης στο 2nd WTF Presidents Cup Europe που φιλοξενείται στο Ολυμπιακό Κέντρο Άνω Λιοσίων. Τα 13 μετάλλια έφτασε η Ελλάδα μετά την ολοκλήρωση της 3ης ημέρας.

Παρασκευή 28 Απρ. 2017

ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΣΤΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΓΙΑ ΣΙΜΙΤΣΗ

Τρία ελληνικά χάλκινα μετάλλια στην πρεμιέρα του 2nd WTF Presidents Cup Europe

Τρία μετάλλια, όλα χάλκινης απόχρωσης, ήταν ο ελληνικός απολογισμός στην πρεμιέρα του 2nd WTF Presidents Cup Europe που ολοκληρώθηκε... 30 λεπτά μετά τα μεσάνυχτα της Πέμπτης, στο Ολυμπιακό Κέντρο Άνω Λιοσίων.

Τρίτη 18 Απρ. 2017

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ

Με 105 Έλληνες αθλητές το Presidents Cup

Εντυπωσιακή θα είναι η συμμετοχή των Ελλήνων αθλητών του Τάε Κβον Ντο αφού συνολικά 105 θα εκπροσωπήσουν τη χώρα μας στο Presidents Cup.

Σάββατο 15 Απρ. 2017

ΠΟΙΕΣ ΘΑ ΑΓΩΝΙΣΤΟΥΝ ΣΤΑ ΛΙΟΣΙΑ

Σπουδαίες συμμετοχές στο 2nd WTF Presidents Cup - Europe

Πέντε αθλήτριες, οι οποίες τον μήνα Μάρτιο βρίσκονται στο το Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης, αλλά και εννέα αθλήτριες με συνολικά 11 Ολυμπιακά μετάλλια στην κατοχή τους, μετέχουν στην κατηγορία των γυναικών του 2nd WTF Presidents Cup - Europe που θα φιλοξενηθεί από 27 έως 30 Απριλίου στο Ολυμπιακό Κέντρο Άνω Λιοσίων.

Τετάρτη 12 Απρ. 2017

ΣΠΟΥΔΑΙΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΕΣ ΘΑ ΒΡΕΘΟΥΝ ΣΤΟ ΝΗΣΙ

Η Ρόδος υποδέχεται τον Διεθνή Οργανισμό Peace & Sport

Με την ευκαιρία του 1ου WTF Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Taekwondo Beach Ρόδος 2017, η Παγκόσμια Ομοσπονδία Ταεκβοντο και η Οργανωτική Επιτροπή, σε συνεργασία με το Peace & Sport, θα πραγματοποιήσουν τη μεγαλύτερη White Card campaign, σε ιστορικό μνημείο.

Τρίτη 14 Μαρ. 2017

ΤΟ BEACH TAEKWONDO ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΤΑ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΑ

Από τη Ρόδο στο Σαν Ντιέγκο

Στην πρωτεύουσα των Δωδεκανήσων θα διοργανωθεί για πρώτη φορά το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Beach Taekwondo (5-6/5).

Παρασκευή 27 Ιαν. 2017

ΘΑ ΒΡΑΒΕΥΤΟΥΝ ΑΘΛΗΤΕΣ ΠΟΥ ΔΙΑΚΡΙΘΗΚΑΝ

Την Παρασκευή 10 Φεβρουαρίου η μεγάλη γιορτή της ΕΤΑΝΕ

Η μεγάλη γιορτή της Ένωσης Ταεκβοντό Νοτίου Ελλάδος, θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 10 Φεβρουαρίου και ώρα 18:30, στο Θέατρο του Δημαρχιακού Μεγάρου Δήμου Ηλιούπολης.

Παρασκευή 11 Νοε. 2016

ΕΔΩΣΑΝ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ

Μαθήματα ήθους στον τελικό των... διδύμων!

Η Σοφία και η Ευφημία Τζαμαριά έδωσαν μαθήματα ήθος στον τελικό της κατηγορίας -33 κιλών με το τέλος να της βρίσκει αγκαλιασμένες.

Δευτέρα 07 Νοε. 2016

ΑΝΑΝΕΩΣΕ ΤΗΝ ΘΗΤΕΙΑ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΠΡΟΕΔΡΙΑ

Ο Βαλασιάδης πρόεδρος και τη νέα 4ετία στο ταε κβον ντό

Ο Αναστάσιος Βαλασιάδης παραμένει στην θέση του Προέδρου για μια ακόμα 4ετία, στην Αθλητική Ομοσπονδία Ταε Κβον Ντό Ελλάδος (Α.Ο.Τ.Ε.). Τι ανέφερε στις πρώτες του δηλώσεις.

Κυριακή 11 Σεπ. 2016

ΑΚΟΜΑ ΠΕΝΤΕ ΜΕΤΑΛΛΙΑ

Σαρώνει τα μετάλλια η Εθνική μας στο Παγκόσμιο Ταε κβον ντό itf στην Ιταλία

Η Εθνική ομάδα Ταε κβον ντο συνεχίζει εντυπωσιακά στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα που διεξάγεται στην Ιταλία, κατακτώντας ακόμα πέντε μετάλλια στην 3η ημέρα των αγώνων.

Σάββατο 10 Σεπ. 2016

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ Η ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ

Εφτά μετάλλια για τα ελληνικά χρώματα στο παγκόσμιο πρωτάθλημα!

Εφτά μετάλλια μετρά ως τώρα η ελληνική αποστολή στο παγκόσμιο τάε κβον ντο της Άντρια, με τη "γαλανόλευκη" να εντυπωσιάζει με την παρουσία της.

Πέμπτη 08 Σεπ. 2016

ΧΡΥΣΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ Η ΚΩΣΤΟΠΟΥΛΟΥ ΣΤΟΥΣ ΒΕΤΕΡΑΝΟΥΣ

"Χρυσός" ο Μαρίνης στο Παγκόσμιο ταεκβοντό itf Εφήβων

Ο Στέλιος Μαρίνης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στην πρεμιέρα του Παγκοσμίου πρωταθλήματος ταεκβοντό itf Εφήβων. "Χρυσή" και η Κωστοπούλου στην κατηγορία των βετεράνων.

Παρασκευή 19 Αυγ. 2016

ΧΡΥΣΟ Η ΤΖΟΟΥΝΣ ΣΤΑ -57 ΚΙΛΑ

Ο Αμπουγκχαούς το πρώτο μετάλλιο της Ιορδανίας σε Ολυμπιακούς!

Ο Αχμάντ Αμπουγκχαούς κατέκτησε το πρώτο μετάλλιο της Ιορδανίας σε οποιοδήποτε Ολυμπιακό άθλημα και αυτό ήρθε στα -68 κιλά στο ταεκβοντό. Η Βρετανίδα Τζέιντ Τζόουνς διατήρησε τα σκήπτρα στα -57 κιλά.

Κυριακή 24 Ιουλ. 2016

ΔΕΥΤΕΡΟΣ Ο ΧΑΜΑΛΙΔΗΣ

Στην κορυφή της Ευρώπης η Κοντού

Η Σταυρούλα Κοντού κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο αφού στον τελικό της κατηγορίας των -57 κιλών στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ταεκβοντό U21 επικράτησε επί της Κύπριας, Μαρίας Αντωνίου.

Σάββατο 23 Ιουλ. 2016

ΔΙΠΛΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ

Χάλκινα μετάλλια για Χιώτη και Αποίκου

Η Αγνή Δανάη Χιώτη και η Βαρβάρα Αποίκου κατέκτησαν χάλκινα μετάλλια στην πρώτη μέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Ταεκβοντό Νέων Ανδρών/Νέων Γυναικών

Σάββατο 07 Μαϊ. 2016

ΑΠΟ ΤΗ ΓΑΛΛΙΑ, ΜΕ ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

O Αλέξανδρος Νικολαϊδης στη... Eurovision!

Λίγες ημέρες πριν την επίσημη έναρξη του διαγωνισμού της Eurovision, ένα από τα φαβορί της φετινής διοργάνωσης, έχει άρωμα... Ελλάδας (video)

Σάββατο 23 Απρ. 2016

ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ ΕΥΡΩΠΗΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ Η ΑΘΛΗΤΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΚΑΔΙΑ

Στην κορυφή της Ευρώπης ξανά η Ευγενία Σαρρή

Η Ευγενία Σαρρή του Α.Σ. TKD ΛΕΩΝΙΔΙΟΥ αναδείχθηκε για άλλη μία φορά πρωταθλήτρια Ευρώπης κατακτώντας την πρώτη θέση στο Πανευρωπαϊκό TKD ITF που διεξήχθη στη Θεσσαλονίκη.

Δευτέρα 18 Απρ. 2016

14 ΧΡΥΣΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΜΑΣ

3η η Ελλάδα στη γενική κατάταξη του Πανευρωπαϊκού TaekWon Do-ITF

Η αρτιότερη διοργάνωση Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος του TaekWon Do-ITF, κατά κοινή ομολογία έληξε στη Θεσσαλονίκη και η Ελλάδα κατέκτησε 14 χρυσά μετάλλια και συνολικά 57. Πρώτη δύναμη η Ρωσία με 117 μετάλλια.

Τετάρτη 30 Μαρ. 2016

ΣΕ ΡΟΛΟ "ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΗ" Η ΕΛ.Ο.Τ.

Η σχολή προπονητών και η κόντρα Πολιτείας - ETU

Μεγάλη κόντρα έχει ξεσπάσει ανάμεσα στη Γενική Γραμματεία Αθλητισμού και την Ευρωπαϊκή Ένωση Τάε Κβον Ντο με φόντο την σχολή προπονητών της δεύτερης στη Χαλκιδική. Ξεκίνησαν επαφές για να λυθεί το πρόβλημα.

Δευτέρα 28 Μαρ. 2016

ΣΚΛΗΡΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ Γ.Γ. ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

Συναδινός: "Κανείς δεν είναι πάνω από τους νόμους"

Ο Γενικός Γραμματέας Αθλητισμού, Ιούλιος Συναδινός, τοποθετήθηκε για το ενδεχόμενο αποκλεισμού των Ελλήνων αθλητών του Τάε Κβον Ντο από την Ευρωπαϊκή Ομοσπονδία.

Τετάρτη 23 Μαρ. 2016

ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΣΤΟ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ ΤΗΣ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑΣ

Ο Έλληνας φίλος του αδερφού του Βέλγου τρομοκράτη

Ο αθλητής του Tae Kwon Do, Γιώργος Σιμιτσής, μίλησε στην εφημερίδα "Ελεύθερος Τύπος" για τη σχέση του με τον αδερφό του τρομοκράτη των Βρυξελλών, Μουράντ Λαχράουϊ.

Σάββατο 19 Μαρ. 2016

ΣΤΟΧΟΣ ΤΩΝ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑΚΩΝ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ Η 3Η ΘΕΣΗ

Φορτσάρουν οι αθλητές για τους Πανευρωπαϊκούς της Θεσσαλονίκης

Ο στόχος στο Πανευρωπαϊκό της Θεσσαλονίκης στο ταε κβον ντό itf είναι να καταλάβουν με την τρίτη θέση και να παγιωθούν ως η 1η δύναμη στην Ευρώπη μετά από τις "αχτύπητες" Ρωσία και Ουκρανία.

Παρασκευή 19 Φεβ. 2016

ΤΙ ΕΚΑΝΑΝ ΦΑΚΙΝΟΣ ΚΑΙ ΣΙΜΙΤΣΗΣ

Χάλκινο μετάλλιο η Ασπρογέρακα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Συλλόγων

Ποδαρικό στα μετάλλια μέσα στο 2016 έκανε η Ανδριάνα Ασπρογέρακα. Κατέκτησε την τρίτη θέση στην κατηγορία των -57 κιλών, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα συλλόγων στην Αττάλεια της Τουρκίας.

Κυριακή 14 Φεβ. 2016

ΟΙ ΝΙΚΗΤΕΣ ΤΟΥ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΤΑ ΚΒΟΝ ΝΤΟ

Δύο χρυσά η Ευαγγελία Χατζοπούλου, πρώτος σύλλογος η Μακεδονική Δύναμη

Η Ευαγγελία Χατζοπούλου (ΑΣ Πολίχνης) ήταν η μόνη που κατάφερε να κατακτήσει δύο χρυσά, στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ταε κβον Ντο ITF Εφήβων – Νεανίδων που έγινε στο Κονταξοπούλειο, στο Ωραιόκαστρο Θεσσαλονίκης.