ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ

Ιστορική νίκη για τη Σκωτία

Η Σκωτία νίκησε την Γαλλία (29-18) μετά από δέκα χρόνια, και πέτυχε μετά από τρία χρόνια δύο συνεχόμενες νίκες στο θεσμό! (VIDEO)

Ενώ οι Γάλλοι προηγήθηκαν με try του Ζιραντό και έδειξαν αποφασισμένοι να εξαντλήσουν τις τελευταίες τους, έστω και ελάχιστες, πιθανότητες για τον τίτλο, η Σκωτία με tries από τους Στιούαρτ Χόγκ και Ντάνκαν Τέηλορ πήρε το προβάδισμα που δεν έχασε μέχρι το τέλος.

Το try του Γκαέλ Φλικού και το conversion του Μασενό διαμόρφωσαν το σκορ ημιχρόνου (18-12).

Ένα πέναλτυ για τη Σκωτία και δύο για την Γαλλία έφεραν το σκορ στο 21-18 δεκαπέντε λεπτά πριν το τέλος. Ήταν όμως η ευφυΐα του Χόγκ που δημιούργησε τον χώρο που εκμεταλλεύτηκε ο Βίσερ ώστε να σκοράρει στο 65 και ουσιαστικά να δώσει τη νίκη στη Σκωτία.

Η νίκη αυτή της Σκωτίας έδωσε χαρά στην «άσπονδη» γείτονα Αγγλία που γίνεται η πρώτη ομάδα στη σύγχρονη ιστορία του Six Nation που κατακτά τον τίτλο με μία αγωνιστική να απομένει.

Το Σάββατο η αυλαία κλείνει με την Γαλλία να υποδέχεται την Αγγλία ενώ η Σκωτία στοχεύει σε Τρίτη συνεχόμενη νίκη καθώς θα αντιμετωπίσει την Ιρλανδία