ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ

"Αργυρός" ο Μάρας

Ο Βλάσης Μάρας κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στους Ευρωπαϊκούς Αγώνες του Μπακού, καθώς πήρε τη δεύτερη θέση στον τελικό του μονόζυγου. Δείτε videos με την προσπάθειά του και την απομονή.

Η ελληνική ενόργανη γυμναστική πανηγύρισε για δεύτερη φορά μέσα σε λίγη ώρα στην "National Gymnastics Arena" του Μπακού, καθώς μετά το χρυσό μετάλλιο του Λευτέρη Πετρούνια στους κρίκους , ήρθε το αργυρό μετάλλιο του Βλάση Μάρα στο μονόζυγο.

Η προσπάθεια του Βλάση Μάρα:

Ο Έλληνας γυμναστής συγκέντρωσε 15.366 βαθμούς, δηλαδή 0.400 λιγότερους σε σχέση με τον προκριματικό, γεγονός που του στοίχισε το χρυσό, το οποίο κατέληξε στον Γερμανό Φάμπιαν Χάμπουχεν με 15.533 βαθμούς. Η διαφορά ήταν ελάχιστη μεταξύ των δύο αθλητών, με τον Χάμπουχεν να κάνει πιο σταθερή προσγείωση, σε αντίθεση με τον Μάρα, που έκανε ένα βηματάκι παραπάνω. Το χάλκινο μετάλλιο πήρε ο Ρώσος Ιγκνάτιεβ με 15.166 βαθμούς.