ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

Δυο χρυσά η Κορακάκη στους Διεθνείς Αγώνες ISAS 2016

Η Άννα Κορακάκη συμμετείχε σε δυο κατηγορίες στο Ντόρτμουντ και κατέκτησε ισάριθμα χρυσά μετάλλια, δείχνοντας έτοιμη για διάκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο.

Η κορυφαία των αγώνων του Ντόρτμουντ είναι Ελληνίδα και λέγεται Άννα Κορακάκη! Σε όποιο αγώνισμα και να αγωνίσθηκε η Πρωταθλήτρια Ελλάδος κατέκτησε το Χρυσό μετάλλιο! Όσο πλησιάζουν οι Ολυμπιακοί Αγώνες η Άννα Κορακάκη δείχνει την κλάση της και μας δίνει ελπίδες για διάκριση στη μεγαλύτερη αθλητική διοργάνωση του κόσμου.

Διακρίνεται σε όλες τις μεγάλες διοργανώσεις εκτός συνόρων, όντας αναγκασμένη να ξενιτεύεται για να προπονηθεί, αφού σκοπευτήριο Ολυμπιακών προδιαγραφών δεν υπάρχει στην Ελλάδα. Υπάρχει, το Ολυμπιακό σκοπευτήριο στο Μαρκόπουλο, θα μπορούσε να ισχυρισθεί κάποιος. Όμως δεν είναι διαθέσιμο στους Έλληνες αθλητές. Ας είναι, έχουν γνώση οι ιθύνοντες!

Κορυφαία μεταξύ των πρώτων

Η αφρόκρεμα της παγκόσμιας σκοποβολής συγκεντρώθηκε στους 32ους αγώνες ISAS 2016 στο Ντόρτμουντ. Η Άννα Κορακάκη αγωνίσθηκε στο αεροβόλο πιστόλι γυναικών, όπου τερμάτισε πρώτη κερδίζοντας το Χρυσό μετάλλιο, και στο σπορ πιστόλι γυναικών όπου τερμάτισε και πάλι πρώτη κερδίζοντας ένα ακόμη Χρυσό μετάλλιο! Οι αγώνες αυτοί γίνονται κάθε χρόνο τέτοια εποχή στη Γερμανία και συγκεντρώνουν το παγκόσμιο σκοπευτικό ενδιαφέρον.

Αεροβόλο Πιστόλι Γυναικών

Στον προκριματικό του αγωνίσματος η Άννα Κορακάκη, η οποία ανακοινώθηκε πως από σήμερα υποστηρίζεται από την εταιρία Stoiximan, τερμάτισε πρώτη με σκορ 385/400 και μπήκε στον τελικό για να διεκδικήσει τη διάκριση. Η διάκριση ερχόταν βολή με τη βολή, όταν οι διεκδικήτριες αποκλείονταν ενώ η Άννα έφτανε στη μάχη των μεταλλίων! Τελικά επικράτησε και της Polina Konarieva από την Ουκρανία και κρέμασε το πρώτο χρυσό μετάλλιο στο στήθος της!