ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ

Σάρωσαν οι Έλληνες στο φινάλε του UCI Gran Fondo Rhodes

Με 12 ελληνικά μετάλλια έκλεισε η αυλαία του Παγκοσμίου Κυπέλλου Ποδηλασίας Ερασιτεχνών της Ρόδου. Έτρεξε και στα 20 χλμ ατομικής χρονομέτρησης η 81χρονη Πιρς.

Με τον πιο εμφατικό τρόπο από ελληνικής πλευράς ολοκληρώθηκε στη Ρόδο το Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδηλασίας Ερασιτεχνών, με την επωνυμία UCI Rhodes Gran Fondo, που διοργανώθηκε με απόλυτη επιτυχία από την Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου, τον Δήμο Ρόδου, τον Ποδηλατικό Σύλλογο Ροδήλιο, τη Sport Tour Hellas, τη Rodos Cycling και υπό την αιγίδα του Υπουργείου Τουρισμού, της Γενικής Γραμματείας Αθλητισμού και της Ελληνικής Ομοσπονδίας Ποδηλασίας.

Οι Έλληνες αθλητές κυριάρχησαν στην τελευταία ημέρα της διοργάνωσης κατακτώντας 12 μετάλλια στο σύνολο στα 20χλμ ατομικής χρονομέτρησης και συγκεκριμένα τέσσερα χρυσά, πέντε αργυρά και τρία χάλκινα, ανεβάζοντας τη συνολική ελληνική συγκομιδή στα 21 μετάλλια στο τριήμερο της διοργάνωσης.

Τα χρυσά μετάλλια κατέκτησαν ο Κυριάκος Παπασταμάκης στην κατηγορία 19-34 ετών με χρόνο 26:04.594, ο Παναγιώτης Ζαχαρίου (60-64 ετών) με χρόνο 28:46.788, η Χριστιάνα Αθανασοπούλου (19-34 ετών) με 32:32.159 και η Σαμπρίνα Τουίς (45-49 ετών) με 32:25.220.

Τα αργυρά πήραν ο Νίκος Ηρακλέους στην κατηγορία 35-39 ετών με χρόνο 28:44.094, ο Λουκάς Καταπόδης στην κατηγορία 45-49 ετών - ο 47χρονος ποδηλάτης θα κατακτούσε το χρυσό αν δεν τιμωρούταν από την οργανωτική επιτροπή με 20’’ ποινής – με χρόνο 26:47.985, ο Σπύρος Χρυσανθόπουλος (65+ ετών) με 37:11.450, ο Παντελής Αϊβατίδης (50-54 ετών) με 28:20.922 και η Γκέλλυ Χρυσού (45-49 ετών) με 37:36.629.

Τα χάλκινα κατέκτησαν η Ελένη Σούλα στην κατηγορία 45-49 ετών με 39:58.048, ο Σωτήρης Κλαδίτης (65+ ετών) με 47:55.068 και ο Αλέξανδρος Σιατραβάνης (55-59 των) με 29:32.979.

Τρίτος στη Γενική ο Παπασταματάκης, πρώτος ο Γκολόνκο

Στην άτυπη γενική κατάταξη του Παγκοσμίου Κυπέλλου Ποδηλασίας ερασιτεχνών πρώτος ήρθε ο Πολωνός Γκρεγκόρζ Γκολόνκο με συνολικό χρόνο 5:56:19.496 με δεύτερο τον Ρώσο Ντιμίτρι Μουράσκο με 5:56:22.256 και τρίτο τον Κυριάκο Παπασταματάκη με 5:57:16.770. Έκτος ήταν ο Λουκάς Καταπόδης με 5:58:00.812.

Πρωτιές στην κατηγορία τους για Παπασταματάκη, Καταπόδη και στη Γενική για την Σαμπρίνα Τουίς

Στην κατηγορία τους τόσο ο Κυριάκος Παπασταματάκης όσο και ο Λουκάς Καταπόδης κατέκτησαν την πρώτη θέση της άτυπης Γενικής Κατάταξης.

Μεγάλη ήταν η επιτυχία και της Σαμπρίνα Τουίς, η οποία κατέκτησε την πρώτη θέση της άτυπης Γενικής Κατάταξης στις γυναίκες με χρόνο 6:50:11.936. Δεύτερη ήταν η Χριστιάνα Αθανασοπούλου με 6:58:27.981.

Έτρεξε και στα 20 χλμ ατομικής χρονομέτρησης η "χρυσή" Πιρς

Να σημειώσουμε ότι η 81χρονη Αυστραλή, Έιβις Πιρς, η οποία ήταν η μόνη αθλήτρια άνω των 70 ετών που πήρε μέρος στη διοργάνωση, μετά τον αγώνα αντοχής 113 χλμ έτρεξε και στα 20 χλμ ατομικής χρονομέτρησης, καλύπτοντας την απόσταση σε χρόνο 40:11.062. Κατέκτησε, βέβαια, το χρυσό μετάλλιο, το οποίο ούτως ή άλλως άξιζε λόγω της συμμετοχής της σε αυτήν την ηλικία. Αναμφίβολα η Πιρς έκλεψε την παράσταση στο Παγκόσμιο της Ρόδου.

Τους αγώνες παρακολούθησε από κοντά η αντιπεριφειάρχης Νοτίου Αιγαίου, Μαριέττα Παπαβασιλείου, όπως φυσικά και ο αντιδήμαρχος Πολιτισμού και Αθλητισμού του Δήμου Ρόδου, Τέρης Χατζηϊωάννου.

Το Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδηλασίας Ερασιτεχνών, στο οποίο μετείχαν 175 αθλητές από 24 χώρες, ολοκληρώθηκε με απόλυτη επιτυχία με τους συμμετέχοντες να εξαίρουν τους διοργανωτές για τις άριστες συνθήκες των αγώνων.