ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ

Πρωτιές για Ταμουρίδη και Τσαβαρή

Ο Γιάννης Ταμουρίδης πρωταθλητής στην ατομική χρονομέτρηση, δεύτερος ο Πολυχρόνης Τζωρτζάκης και τρίτος ο Γιώργος Μπούγλας. Η Ελένη Τσαβαρή πρωταθλήτρια στις γυναίκες, δεύτερη η Βαρβάρα Φασόη και τρίτη η Νάντια Συντζανάκη.

Ο Γιάννης Ταμουρίδης αναδείχθηκε πρωταθλητής Ελλάδος 2016 στην ατομική χρονομέτρηση (44,8 χλμ.). Ο αθλητής του ΠΑΟΚ κατέκτησε το χρυσό, όπως και πέρυσι, στην πρεμιέρα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος ποδηλασίας δρόμου Ανδρών - Γυναικών, που γίνεται στην Σπάρτη.

Το Πανελλήνιο πρωτάθλημα ποδηλασίας Δρόμου Ανδρών – Γυναικών, διοργανώνεται από την Ελληνική Ομοσπονδία Ποδηλασίας, σε συνεργασία με τον Δήμο Ευρώτα, το Ν.Π.Δ.Δ. «Νικηφόρος Βρεττάκος» και τον ΓΑΣ Σκάλας.

Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Πολυχρόνης Τζωρτζάκης (CCV Saint Germain) και την πρώτη τριάδα συμπλήρωσε o Γιώργος Μπούγλας (ΠΣ Κρόνος Νίκαιας).

10. Σούλιος Ζήσης (ΠΣ Κρόνος Νίκαιας) 1:03.00,054

Αύριο Κυριακή (26.06) θα διεξαχθεί στις 09:00 ο αγώνας Αντοχής Ανδρών 171 χλμ. – ΣΚΑΛΑ ΛΑΚΩΝΙΑΣ

Η διαδρομή: προεκκίνηση Σκάλα (Πλατεία Πηγών) - ταμπέλα για Γραμμούσα / Γεράκι (εκκίνηση) – Περιστέρι – Γραμμούσα – Βροντομάς – δεξιά προς Γεράκι – Γεράκι – προς Αλεποχώρι – προς Μολάους – αρχή στροφής αριστεράς προς Καρύτσα / Μάρι – προς Μάρι / Λεωνίδιο - Άγ. Δημήτριος – προς Αλεποχώρι – Αλεποχώρι – προς Γεράκι / Σπάρτη – τέλος στροφής (Εκκλησάκι) δεξιά προς Καρύτσα (24,2 χλμ.) – 5 στροφές. Για τερματισμό (μετά το κλείσιμο των στροφών): προς Γεράκι – Γεράκι – Βρονταμας – Γραμμούσα – Περιστέρι - Σκάλα

Η Ελένη Τσαβαρή πρωταθλήτρια στην ατομική χρονομέτρηση

© NASSOS TRIANTAFYLLOU

Η Ελένη-Μιχαλίτσα Τσαβαρή αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Ελλάδος 2016 στην ατομική χρονομέτρηση (24,4 χλμ.). Η αθλήτρια του ΠΣ Ρόδου Μεσόγειος κατέκτησε το χρυσό, στην πρεμιέρα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος ποδηλασίας δρόμου Ανδρών - Γυναικών, που γίνεται στην Σπάρτη.

Στην δεύτερη θέση τερμάτισε η Βαρβάρα Φασόη (ΑΟ Ολυμπιακός Περιστερίου) και την πρώτη τριάδα συμπλήρωσε η Νάντια Συντζανάκη (ΠΟΧ Τάλως).

10. Σουρλαντζή Άννα (ΑΠΟ Κορωπίου) 40:00,967

Σήμερα Σάββατο (25.06) στις 17:00 θα διεξαχθεί ο αγώνας Αντοχής Γυναικών - 98,4 χλμ. - ΣΚΑΛΑ ΛΑΚΩΝΙΑΣ

Η διαδρομή: προεκκίνηση Σκάλα (Πλατεία Πηγών) - ταμπέλα για Γραμμούσα / Γεράκι (εκκίνηση) – Περιστέρι – Γραμμούσα – Βρονταμας – δεξιά προς Γεράκι – Γεράκι – προς Αλεποχώρι – προς Μολάους – αρχή στροφής αριστεράς προς Καρύτσα / Μάρι – προς Μάρι / Λεωνίδιο - Άγ. Δημήτριος – προς Αλεποχώρι – Αλεποχώρι – προς Γεράκι / Σπάρτη – τέλος στροφής (Εκκλησάκι) δεξιά προς Καρύτσα (24,2 χλμ.) – 2 στροφές. Για τερματισμό (μετά το κλείσιμο των στροφών): προς Γεράκι – Γεράκι – Βρονταμας – Γραμμούσα – Περιστέρι – Σκάλα.