ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

"Χάλκινος" ο Γκιώνης στη Σουηδία

Στο τελευταίο τουρνουά του World Tour o Παναγιώτης Γκιώνης κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο απλό του σουηδικού όπεν.

Επιτυχιών συνέχεια για τον Παναγιώτη Γκιώνη! Ο "χάλκινος" πρωταθλητής Ευρώπης κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο απλό του Σουηδικού Όπεν, του τελευταίου τουρνουά του World Tour.

Ο Έλληνας πρωταθλητής ηττήθηκε στον τελευταίο του αγώνα στη Στοκχόλμη από το Νο2 του ταμπλό, τον Κινέζο Γιαν Αν με 4-0 σετ ωστόσο είναι ο μοναδικός Ευρωπαίος που ανέβηκε στο βάθρο στη Σουηδία.

Αυτό είναι το πρώτο μετάλλιο στην καριέρα του στο απλό στο World Tour 16 χρόνια μετά την πρώτη συμμετοχή του. Έχει κερδίσει άλλα τρία μετάλλια, ένα ασημένιο και δύο χάλκινα στο διπλό.

Ο 33χρονος Γκιώνης συγκεντρώνει μεγάλες πιθανότητες να βρεθεί στην πρώτη 30άδα της παγκόσμιας κατάταξης.