ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

Το... βιολί του ο Σγουρόπουλος, είναι μία ανάσα από τα μετάλλια

EMAIL: [email protected] TEL: 0207 587 1714

Ο Γιάννης Σγουρόπουλος συνεχίζει στο Γουόρτσεστερ της Αγγλίας τη φρενήρη πορεία του στο Ευρωπαϊκό Τοπ 10 επιτραπέζιας αντισφαίρισης των νέων και πλέον βρίσκεται μία ανάσα από το βάθρο των νικητών.

Ασταμάτητος! Να μην τον ματιάσουμε ο Γιάννης Σγουρόπουλος συνεχίζει στο Γουόρτσεστερ της Αγγλίας τη φρενήρη πορεία του στο Ευρωπαϊκό Τοπ 10 επιτραπέζιας αντισφαίρισης των νέων και πλέον βρίσκεται μία ανάσα από το βάθρο των νικητών και παράλληλα στοχεύει σε νέα πρωτιά έπειτα από το χρυσό μετάλλιο στο απλό του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος το περασμένο καλοκαίρι!

Χθες βράδυ (9/9), ξεπέρασε με 4-3 σετ και τον Ρουμάνο Ράρες Σίπος, πέτυχε το 6 στα 6 κι εξακολουθεί να είναι μόνος στην κορυφή της κατάταξης με 12 βαθμούς. Ο 17χρονος χαρισματικός αθλητής έδωσε νέο θρίλερ με το νούμερο 3 της Ευρώπης έπειτα από εκείνο του ημιτελικού στο φετινό Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Γκιμαράες, που έληξε με το ίδιο σκορ! Με την επικράτησή του καθιστά σαφές ότι τα σπουδαία του χτυπήματα και η περίσσεια αυτοπεποίθηση είναι τα στοιχεία, που τον κάνουν να ξεχωρίζει από τους συνομηλίκους του σε αυτό το επίπεδο.

Σήμερα (10/9), στον επίλογο του τουρνουά, τον περιμένουν τρία ακόμα δύσκολα ματς όπου θα προσπαθήσει να συνεχίσει το απίστευτο σερί, που έχει αρχίσει από τις 18 νίκες στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα. Ο τελευταίος αγώνας με τον Ρουμάνο Κριστιάν Πλετέα, που είναι 2ος με 5 νίκες και 1 ήττα (9 βαθμοί), ίσως κρίνει την 1η θέση.

Η κρίσιμη αναμέτρηση με τον Σίπος άρχισε μισή ώρα αργότερα από την αρχικά προγραμματισμένη (22:20) λόγω καθυστέρησης στην ολοκλήρωση αγώνων στις νεάνιδες. Ο Σγουρόπουλος δεν μπήκε καλά στο ματς και παρότι μείωσε στον πόντο από 4-9 και 6-10 έχασε τελικά το 1ο σετ με οριακή διαφορά.

Στο 2ο καταγράφηκαν εντυπωσιακές διακυμάνσεις. Ο Σίπος προηγήθηκε 6-4, ο Σγουρόπουλος απάντησε με σερί τεσσάρων πόντων κι αμέσως μετά δέχτηκε αυτός το ίδιο σερί. Έσωσε σετ μπολ στο 8-10 και στην παράταση, αλλά κάμφθηκε με 12-14. Ο πρωταθλητής μας απέδωσε καλύτερα στο 3ο σετ και το πήρε με διαφορά, κάτι που τον βοήθησε και ψυχολογικά. Έτσι με «έκρηξη» κάπου στα μέσα του 4ου σετ ξέφυγε με 8-4 και δεν επέτρεψε στον Σίπος ν’ αντιδράσει. Με …κεκτημένη ταχύτητα πήρε προβάδισμα 5-2 στο 5ο σετ και παρότι ο Ρουμάνος πλησίασε στον πόντο (7-6) βρήκε λύσεις κι έκανε το 3-2 στα σετ.

Στο 6ο σετ ήταν η σειρά του Σίπος να δείξει ότι είναι επίσης δυνατός ψυχολογικά. Προηγήθηκε 7-4 και 9-6 και βρήκε διεξόδους όταν ο Σγουρόπουλος τον ισοφάρισε και αμέσως μετά είχε και ματς μπολ (11-10). Στο ψυχοφθόρο 7ο σετ το κρισιμότερο σημείο ήταν στο 4-4 κι εκεί ο αθλητής του Ολυμπιακού απέδειξε πάλι ότι διαθέτει μεγάλα κότσια. Με τρεις σερί πόντους μετέτρεψε το σκορ σε 7-4, πήρε και το ψυχολογικό αβαντάζ και το αξιοποίησε (9-11, 12-14, 11-5, 11-4, 11-7, 11-13, 11-8).

Από την ιστορία των αναμετρήσεων με τον Ράρες Σίπος ξεχωρίζει βέβαια ο συγκλονιστικός ημιτελικός του περασμένου καλοκαιριού στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα. Τότε που ο Σγουρόπουλος έχανε 1-3 κι έκανε ανατροπή για να προκριθεί στον τελικό και να έχει αργότερα τον γνωστό θρίαμβο. Τον Ρουμάνο τον αντιμετώπισε επίσης στο Ευρωπαϊκό Τοπ 10 των παίδων το 2015, όπως και στο απλό παίδων του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος την ίδια χρονιά για τον γύρο των «16» και γνώρισε ισάριθμες ήττες με 4-1 και 4-0 αντίστοιχα.

Το σημερινό πρόγραμμα του Σγουρόπουλου σε ώρες Ελλάδας:

Στις 14:00 με τον Ιρβίν Μπερτρά για την 7η αγωνιστική (στο τραπέζι 1 και με ζωντανή μετάδοση στο ίντερνετ)

Στις 17:30 με τον Τομπίας Χίπλερ για την 8η αγωνιστική (στο τραπέζι 5)

Στις 20:50 με τον Κριστιάν Πλετέα για την 9η αγωνιστική (στο τραπέζι 1 και με ζωντανή μετάδοση στο ίντερνετ)