ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

Στην κορυφή της Ευρώπης ο Κρεάνγκα!

Ο Καλλίνικος Κρεάνγκα κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό ΤΟΠ 12, που διεξάγεται στη Λιέγη, αφού σε έναν συγκλονιστικό τελικό επικράτησε του Βλαντιμίρ Σαμσόνοβ με 4-3.

Είναι η μεγαλύτερη επιτυχία του ελληνικού πινγκ πονγκ, με τον Έλληνα πρωταθλητή (Νο 13 της Ευρώπης) να πετυχαίνει σπουδαία νίκη επί του Λευκορώσου (Νο 3).

Οι δύο αντίπαλοι είχαν ξαναβρεθεί στον τελικό το 2007, αλλά τότε ο Σαμσόνοβ είχε επικρατήσει. Αυτή τη φορά όμως, ο 38χρονος πρωταθλητής μας πήρε την εκδίκησή του.

Ο Κρεάνγκα ήταν ασταμάτητος, ξεκινώντας δυναμικά στο 1ο σετ, το οποίο και κατέκτησε με 11-8. Ο Σαμσόνοβ απάντησε άμεσα, φτάνοντας δύσκολα στην κατάκτηση του 2ου σετ με 11-9. Μάλιστα ο Λευκορώσος έδειχνε να έχει ανεβάσει στροφές, αφού στο 3ο σετ προηγήθηκε με 7-2. Ο Κρεάνγκα μείωσε σε 10-8 και τελικά κατάφερε με ένα σερί 4-0 να επικρατήσει με 12-10 και να ξαναπάρει κεφάλι στα σετ με 2-1.

Το 4ο σετ είχε δραματική εξέλιξη. Ο Έλληνας πρωταθλητής προηγήθηκε με 6-2, ο Σαμσόνοβ πέρασε μπροστά με 9-7, αλλά πρώτος στο set point έφτασε ο Κρεάνγκα (9-10). Ο Λευκορώσος ξαναπροηγήθηκε (11-10), αλλά ένα νέο σερί του Κρεάνγκα έφερε το σκορ στο 11-13 και το σετ στα δικά του χέρια.

Στα επόμενα δύο σετ ο Σαμσόνοβ αφυπνίστηκε, παίρνοντάς τα αρκετά εύκολα (11-6 και 11-3). Ο τελικός έμελλε να κριθεί στο 7ο σετ, όπου ο Κρεάνγκα προηγήθηκε με 9-6. Ο αντίπαλός του ισοφάρισε σε 9-9, αλλά δύο συνεχόμενοι πόντοι του 38χρονου Έλληνα τού χάρισαν το τρόπαιο.

Τα σετ (με πρώτο τον Σαμσόνοβ): 8-11, 11-9, 10-12, 11-13, 11-6, 11-3, 9-11

" Συμμετέχω 15 χρόνια σε αυτό το τουρνουά και επιτέλους κερδίζω. Ο Βλάντι (Σαμσόνοβ) με νίκησε μία φορά στον τελικό και είμαι χαρούμενος που είχα την ευκαιρία να πάρω εκδίκηση για εκείνη την ήττα. Είμαι σε εξαιρετική φόρμα και αυτή είναι μόνο η αρχή μιας φοβερής χρονιάς", είπε ο Κρεάνγκα μετά τη λήξη του τελικού.