ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

Στην 8άδα του Ευρωπαϊκού οι άνδρες, παίζουν για μετάλλιο!

Μέσα στις οκτώ καλύτερες ομάδες της Ευρώπης καμαρώνει γι’ άλλη μια χρονιά η εθνική ανδρών, υλοποίησε τον βασικό στόχο της και τώρα παίζει για μία θέση στα μετάλλια.

Μέσα στις οκτώ καλύτερες ομάδες της Ευρώπης καμαρώνει γι’ άλλη μια χρονιά η εθνική ανδρών! Παρά την ήττα με 3-1 από τη Λευκορωσία προχώρησε στα προημιτελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος του Εκατερίνμπουργκ ως 2η από το 4ο γκρουπ της Championship Division, υλοποίησε τον βασικό στόχο της και τώρα παίζει για μία θέση στα μετάλλια.

Στο φινάλε της ίσως στον συγκεκριμένο θεσμό, αυτή η σπουδαία τριάδα των Παναγιώτη Γκιώνη, Καλλίνικου Κρεάνγκα και Κώστα Παπαγεωργίου έχει την ευκαιρία να γράψει μία ακόμα λαμπρή σελίδα για την ελληνική επιτραπέζια αντισφαίριση και τον αθλητισμό της χώρας γενικότερα, ύστερα από το ασημένιο ευρωπαϊκό μετάλλιο του 2013.

Άξιζε απόλυτα την πρόκριση με βάση τις πολύ αξιόλογες εμφανίσεις της στο γκρουπ και το γεγονός ότι μετά το αρνητικό αποτέλεσμα με τους Λευκορώσους χρειάστηκε τη νίκη της Τσεχίας κόντρα στην Κροατία (3-2) σε τίποτα δεν αλλάζει αυτό το συμπέρασμα.

Η Ελλάδα μπήκε σε συνθήκες αγωνίας διότι δεν την ευνοούσε πιθανή τριπλή ισοβαθμία με την Κροατία και τη Λευκορωσία. Οι Κροάτες ισοφάρισαν δύο φορές τους Τσέχους, όμως στο τέλος κάμφθηκαν 3-2, έμειναν στην τελευταία θέση του γκρουπ και η εθνική μας τερμάτισε 2η στην ισοβαθμία με τους Λευκορώσους.

Τον αυριανό (27/9) της αντίπαλο, τον μαθαίνει αργότερα (θα βρει κάποια νικήτρια από τα υπόλοιπα γκρουπ), πάντως θυμίζουμε ότι ενδεχόμενη νίκη στην 8άδα σημαίνει μετάλλιο σε αυτές τις διοργανώσεις διότι δεν προβλέπεται αγώνας για τις θέσεις 3-4.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Λευκορωσία-Ελλάδα 3-1:

Βλαντιμίρ Σαμσόνοφ-Κώστας Παπαγεωργίου 3-2 (10-12, 11-6, 7-11, 11-8, 13-11)

Πάβελ Πλατόνοφ-Παναγιώτης Γκιώνης 3-2 (11-4, 9-11, 11-2, 6-11, 11-6)

Εβγένι Τσετίνιν-Καλλίνικος Κρεάνγκα 0-3 (6-11, 8-11, 10-12)

Σαμσόνοφ-Γκιώνης 3-0 (11-7, 11-7, 11-8)

Άνετα 3-0 τη Φινλανδία και πρωτιά στο γκρουπ η εθνική γυναικών

Από το καλό στο καλύτερο βαδίζει η εθνική γυναικών στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα επιτραπέζιας αντισφαίρισης του Εκατερίνμπουργκ και θέλει προσοχή να μην …τη ματιάσουν! Νωρίς το βράδυ νίκησε άνετα 3-0 τη Φινλανδία, ολοκλήρωσε αήττητη την πορεία της στο 4ο γκρουπ της 2ης κατηγορίας (Challenge Division) και προχωρά με ιδανική ψυχολογία στο ταμπλό των θέσεων 17-24 για να διεκδικήσει το καλύτερο πλασάρισμα. Η τριάδα με τις Κατερίνα Τόλιου, Αγγελίνα Παπαδάκη και Μαρία Χριστοφοράκη εμφάνισε το απόλυτο των επιτυχιών σε τρεις αγώνες στην πρώτη φάση και επιβεβαίωσε στην πράξη ότι ήταν το φαβορί του γκρουπ.

Είχε σιγουρέψει την πρωτιά από το πρωί και τη νίκη επί της Αγγλίας, όμως δεν χαλάρωσε στιγμή κι έφτασε σε νέο θετικό αποτέλεσμα με σοβαρότητα και πειθαρχία. Πήγε μάλιστα, ακόμα καλύτερα από πέρσι στη Λισσαβώνα όταν στα προημιτελικά της κατηγορίας της είχε προκριθεί ως 2η από τους ομίλους (σ.σ. είχε χάσει από την Κροατία). Πιο αργά θα μάθει την επόμενη αντίπαλό της, που θα είναι κάποια από τις ομάδες, οι οποίες κατέκτησαν τη 2η προνομιούχο θέση στα υπόλοιπα γκρουπ.

Ο αγώνας με τις Σκανδιναβές κρίθηκε μόλις σε 64 αγωνιστικά λεπτά και δεν χρειάζεται ιδιαίτερη ανάλυση. Ουσιαστικά μόνο η Τόλιου κινδύνεψε με ήττα, αλλά και πάλι φάνηκε ότι είχε τον πρώτο λόγο και στο τέλος κατάφερε να διατηρήσει το προσωπικό της αήττητο. Η Παπαδάκη (νούμερο 142 στην Ευρώπη), πάλι από τη θέση 2 και τον εναρκτήριο αγώνα, έδωσε το προβάδισμα στην εθνική μας όταν κατέβαλλε με 3-1 σετ την Άννα Κριτσένκο (Νο 250).

Στη συνέχεια η Τόλιου (Νο 111) συνάντησε δυσκολίες από την Αννίκα Λούντστρομ (Νο 240) και βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ. Με καθαρό μυαλό και αυτοπεποίθηση όμως, πήρε στην παράταση το 4ο σετ και κυριάρχησε στον επίλογο για το τελικό 3-2.

Τη δουλειά ανέλαβε να τελειώσει η Μαρία Χριστοφοράκη (Νο 153). Δεν είχε καμία πίεση από τη Σόφι Έρικσον (Νο 396) κι επιβλήθηκε με 3-0 σετ.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Φινλανδία-Ελλάδα 0-3:

Άννα Κριτσένκο-Αγγελίνα Παπαδάκη 1-3 (5-11, 6-11, 13-11, 5-11)

Αννίκα Λούντστρομ-Κατερίνα Τόλιου 2-3 (11-9, 1-11, 11-7, 10-12, 5-11)

Σόφι Έρικσον-Μαρία Χριστοφοράκη 0-3 (3-11, 6-11, 3-11)

Στο άλλο ματς της 3ης αγωνιστικής του γκρουπ η Αγγλία κατέβαλλε το Βέλγιο με 3-1 και πήρε την προνομιούχο 2η θέση για τα προημιτελικά της Challenge Division.