ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

Πρώτος στόχος επετεύχθη για τον Σγουρόπουλο

Στο ταμπλό της πρώτης 16άδας πέρασε ο Γιάννης Σγουρόπουλος στο Προολυμπιακό τουρνουά για τους Ολυμπιακούς Αγώνες Νέων, ενώ στο Draw "Β" συνεχίζει η Γερασιμάτου.

Δεν είχε τον καλύτερο απολογισμό η ελληνική αποστολή στην πρώτη μέρα στο Ευρωπαϊκό Προολυμπιακό τουρνουά επιτραπέζιας αντισφαίρισης του Σπλιτ, πάντως βρίσκεται κανονικά μέσα στους στόχους της.

Ο Γιάννης Σγουρόπουλος ολοκλήρωσε το πρώτο στάδιο με 2 νίκες και 1 ήττα και προχώρησε στο ταμπλό της πρώτης 16άδας με τη 2η θέση από το 2ο γκρουπ. Ήθελε την πρωτιά, δεν την κατέκτησε, πάντως έχει σίγουρα τη δυνατότητα να φτάσει αύριο στον στόχο της πρόκρισης για τους Ολυμπιακούς Αγώνες νέων του Μπουένος Άιρες. Συνεχίζει στο Draw "Α", το οποίο θα δώσει τα δύο πρώτα εισιτήρια σε αγόρια και κορίτσια.

Στις νεάνιδες η Ιωάννα Γερασιμάτου δεν πέτυχε κάτι ουσιαστικό, όμως ήθελε πρώτιστα να κάνει αξιόλογες εμφανίσεις και να παρουσιαστεί ανταγωνιστική και το κατάφερε σε ικανοποιητικό βαθμό. Με 2 ήττες έμεινε 3η στον όμιλο και πάει αύριο στο Draw «Β», όπου συνεχίζουν όσες αθλήτριες τερμάτισαν στην 3η ή την 4η θέση των γκρουπ. Το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα παραμένει η βασική επιδίωξή της, ενώ θεωρητικά εξακολουθεί να ελπίζει σε πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2018. Μέχρι την ώρα σύνταξης του κειμένου δεν είχαν γίνει γνωστοί οι επόμενοι αντίπαλοι των διεθνών μας.

Στο απλό νέων σχηματίστηκαν 8 γκρουπ των 4ων αθλητών. Ο σημερινός πρωταθλητής Ευρώπης τέθηκε επικεφαλής στο 2ο, ως νούμερο 2 της τρέχουσας ευρωπαϊκής κατάταξης της κατηγορίας. Στην πρεμιέρα συνάντησε τον 16χρονο Μολδαβό Βλάντισλαβ Ούρσου (No 77). Χωρίς να χρειαστεί να φορτσάρει ιδιαίτερα βασίστηκε στα δυνατά επιθετικά του χτυπήματα, στο σερβίς και το μπλοκ για να επιβληθεί με 4-0 σετ. Ο αριστερόχειρας αντίπαλος πήρε μικρό προβάδισμα μόνο στην αρχή του ματς, πίεσε αρκετά και στο 2ο σετ, όμως υπολειπόταν του αθλητή μας και δεν απείλησε περισσότερο. Στη συνάντηση, που μεταδόθηκε ζωντανά στο ίντερνετ, τα σετ ήταν 11-6, 11-8, 11-2 και 11-6.

Πειθαρχημένος στο παιχνίδι του και προσεκτικός ήταν ο Ελευσίνιος άσος και στο ματς της 2ης αγωνιστικής του γκρουπ. Κατέβαλλε με 4-1 σετ τον Ιρλανδό Όυεν Κάθκαρτ (No 85) και ουσιαστικά εξασφάλισε από εκείνη τη στιγμή τον αρχικό του στόχο, δηλαδή την είσοδο στην πρώτη 16άδα. Έλεγξε τον αγώνα με τις επιθέσεις του και το καλό κοντρόλ και δεν συνάντησε μεγάλη αντίσταση από τον Ιρλανδό, που είναι 15,5 ετών (11-8, 11-7, 11-4, 6-11, 11-8).

Όταν ο Γιου Κινχάνγκ ξεπερνούσε με οριακή νίκη 4-3 το εμπόδιο του Ούρσου, τότε ο Σγουρόπουλος σιγούρευε και τυπικά την πρώτη δυάδα στο γκρουπ και το απόγευμα πια έπαιξε με τον κινεζικής καταγωγής αθλητή για την 1η θέση. Ο τελευταίος πήρε πρόσφατα το δικαίωμα ν’ αγωνίζεται με το Αζερμπαϊτζάν και είναι χαρακτηριστικό ότι δεν βρίσκεται ακόμα στον διεθνή πίνακα αξιολόγησης. Παρόλα αυτά όταν μιλάει κανείς για αθλητή από τη διαχρονικά κορυφαία δύναμη του αθλήματος κατευθείαν περιμένει ποιότητα κι αυτή διαπίστωσε και η ελληνική πλευρά σήμερα. Κινεζικά χέρια λοιπόν, υποχρέωσαν σε ήττα τον Σγουρόπουλο και άφησαν απραγματοποίητο τον δεύτερο στόχο του στην 1η φάση των αγώνων στο Σπλιτ. Μετά την εξασφάλιση της πρόκρισης στο Draw «Α», ο αθλητής του Ολυμπιακού ήθελε και την πρωτιά στο 2ο γκρουπ, όμως ο Γιου Κινχίνγκ αποδείχτηκε πολύ δυνατός και τον υποχρέωσε σε ήττα με 4-2 σετ. Στον αμφίρροπο αγώνα ο Σγουρόπουλος γύρισε την κατάσταση στο αρχικό 0-1 και πέρασε μπροστά. Τα επόμενα σετ κρίθηκαν με πολύ μικρή διαφορά και δυστυχώς όλες οι λεπτομέρειες κρίθηκαν υπέρ του 16άχρονου Γιου. Το 4ο σετ χάθηκε στην παράταση, ενώ στο 5ο ο Έλληνας πρωταθλητής ισοφάρισε από 4-7, προηγήθηκε 9-8, αλλά και πάλι κάμφθηκε στην παράταση. Στο 6ο έκανε καλή αρχή με 4-2, όμως ο άγνωστος ακόμα νεαρός στο διεθνές στερέωμα βρήκε ξανά λύσεις, προσπέρασε έχοντας και την ψυχολογία με το μέρος του και κράτησε το πλεονέκτημα.

Η εξέλιξη: 9-11, 11-6, 11-8, 10-12, 10-12 και 8-11. Να προσθέσουμε ότι τα δύο πρώτα παιχνίδια του Σγουρόπουλου μεταδόθηκαν ζωντανά από το laola1.tv.

Στα άλλα ματς του ομίλου:

Γιου Κινχάνγκ-Όουεν Κάθκαρτ 4-0 (15-13, 11-7, 11-6, 11-3)

Γιου Κινχάνγκ-Βλάντισλαβ Ούρσου 4-3 (11-13, 10-12, 11-4, 11-7, 9-11, 11-3, 11-7)

Βλάντισλαβ Ούρσου-Όουεν Κάθκαρτ 4-0 (11-2, 11-5, 11-8, 11-3)

4. Κάθκαρτ 3

Οκτώ γκρουπ των 3ων και των 4ων αθλητριών έγιναν στο απλό νεανίδων. Από την τρίτη σειρά των seeding η Γερασιμάτου (νούμερο 85 στον ευρωπαϊκό πίνακα αξιολόγησης των νεανίδων) κληρώθηκε στο 4ο και το μεσημέρι, στην 1η αγωνιστική, αντιμετώπισε τη Σέρβα επικεφαλής του γκρουπ Σαμπίνα Σουρτζάν. (Νο 18). Γνώρισε την ήττα με 4-1 σετ, όμως η εμφάνισή της έφερε χαμόγελα αισιοδοξίας για τη συνέχεια. Η 16άχρονη αθλήτρια υστέρησε μόνο στο 1ο και το 3ο σετ και στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα ήταν ανταγωνιστική. Ισοφάρισε προσωρινά σε 1-1 σετ, ενώ στο 4ο και το 5ο κάμφθηκε με οριακή διαφορά (3-11, 11-6, 3-11, 14-16, 9-11).

Το βράδυ, στην 3η αγωνιστική, η αθλήτρια του Α.Ο. Ταταύλα έπαιξε το καθοριστικό ματς για τη 2η θέση στο γκρουπ με την Οζγκέ Γιλμάζ από την Τουρκία (Νο 59). Με εξαίρεση το αρνητικό ξεκίνημα, είχε απόδοση που της έδινε το δικαίωμα να διεκδικήσει πράγματα από το ματς. Ισοφάρισε, αλλά έχασε στα …σημεία το 3ο και το 4ο σετ. Στο 5ο η αριστερόχειρας αθλήτρια πήρε μικρή διαφορά και την αξιοποίησε, όμως στο 6ο η Τουρκάλα (που παρεμπιπτόντως αύριο έχει γενέθλια και κλείνει τα 15 της χρόνια) πέρασε τα χτυπήματά της κι έχτισε διαφορά που δεν γινόταν να καλυφθεί. Τα σετ 2-11, 11-9, 8-11, 12-14, 11-5 και 4-11. Στη 2η αγωνιστική του γκρουπ η Σουρτζάν είχε επιβληθεί της Γιλμάζ με 4-0 σετ (11-7, 11-8, 11-7, 11-7). Η Σέρβα και η Τουρκάλα προχώρησαν στο «Draw A» από τη στιγμή που κάλυψαν τις πρώτες θέσεις στο γκρουπ.