ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

Πέντε προκρίσεις στο κυρίως ταμπλό του απλού στην Ιταλία

Εξαιρετικά πήγε για την ελληνική αποστολή η σημερινή τέταρτη ημέρα του δυνατού ιταλικού όπεν νέων στο Λινιάνο. Οι πέντε από τους έξι διεθνείς κατάφεραν να περάσουν τη διαδικασία των προκριματικών του απλού.

Εξαιρετικά πήγε για την ελληνική αποστολή η σημερινή τέταρτη ημέρα του δυνατού ιταλικού όπεν νέων, που γίνεται στο Λινιάνο. Οι πέντε από τους έξι διεθνείς κατάφεραν να περάσουν επιτυχώς τη διαδικασία των προκριματικών του απλού και την Κυριακή (13/3) θα δώσουν το «παρών» στον 1ο γύρο των παίδων και των κορασίδων.

Μάλιστα, η Έλλη Φίσερ, που είχε ρόλο φαβορί στον προκριματικό της όμιλο, προκρίθηκε ως νικήτρια. Με τη 2η θέση από τα γκρουπ τους προκρίθηκαν οι Αλέξης Κουλουριώτης, Ιωάννα Γερασιμάτου, Μαλαματένια Παπαδημητρίου, Φοίβη Πεχλιβανίδη και μόνο ο Κωνσταντίνος Στάμου αποκλείστηκε στην πρώτη φάση. Στα προκριματικά του απλού έγιναν συνολικά 24 γκρουπ στους παίδες και 22 στις κορασίδες και στον 1ο γύρο του αγωνίσματος περνούσαν οι 2 πρώτοι/ες από το κάθε ένα.

Στους παίδες ο Αλέξης Κουλουριώτης πάλεψε για την πρωτιά στο 10ο γκρουπ και τελικά αρκέστηκε στη 2η θέση με μία νίκη και μία ήττα. Αρχικά επικράτησε του Ούγγρου (επικεφαλής του γκρουπ) Νταβίντ Μόλναρ με 3-1 σετ (11-5, 13-11, 12-14, 11-8) και το βράδυ λύγισε με το ίδιο σκορ από τον Ισπανό Μαρκ Γκουτιέρεζ (6-11, 11-9, 6-11, 5-11).

Ο Κωνσταντίνος Στάμου αποκλείστηκε με δύο ήττες σε αμφίρροπα παιχνίδια από το 19ο γκρουπ. Έχασε με 3-2 σετ από τον Ρουμάνο Ντάριους Τόμα (12-10, 8-11, 9-11, 11-7, 10-12) και με 3-1 από τον Ιταλό Σιμόνε Σόφια (8-11, 11-2, 8-11, 9-11).

Στα προκριματικά του απλού κορασίδων η Φίσερ ήταν επικεφαλής στο 10ο γκρουπ και πιστοποίησε την ανωτερότητά της. Κατέβαλλε δύσκολα την Ιταλίδα Ραμόνα Παϊζόνι με 3-1 (11-9, 11-9, 4-11, 11-9) και εύκολα τη Βόσνια Έμα Λόβριτς (11-6, 11-4, 11-2).

Η Ιωάννα Γερασιμάτου πήρε τη 2η προνομιούχο θέση στο 1ο γκρουπ. Στον πρώτο της αγώνα κάμφθηκε από την Ιταλίδα Τζαμίλε Λαουρέντι με 3-0 σετ (3-11, 8-11, 9-11) και μετά νίκησε τη Σλοβάκα Τζούλια Ντζελίνσκα με 3-0 (11-2, 11-2, 11-8).

Η Μαλαματένια Παπαδημητρίου ήρθε επίσης 2η στο 4ο γκρουπ. Έχασε αρχικά από την Κροάτισσα Κλάρα Μπάρντατς με 3-1 (7-11, 1-11, 11-5, 10-12) και στο καθοριστικό ματς ξεπέρασε τη Λάρα Γουίτον από την Ουαλλία με 3-0 (11-9, 11-5, 11-3).

Η Φοίβη Πεχλιβανίδη πέρασε από το 8ο γκρουπ, επίσης με μία νίκη και μία ήττα. Στην 1η αγωνιστική γνώρισε την ήττα από την Ουγγαρέζα Φάνι Χαράτζοβιτς με 3-0 σετ (6-11, 3-11, 2-11) και στην 3η κατέβαλλε δύσκολα τη Βόσνια Αμίλα Σπάχιτς με 3-1 (11-6, 5-11, 11-9, 15-13).

Σήμερα (12/3) έγιναν και τα προκριματικά στην κατηγορία Hopes, που είναι για παμπαίδες και παγκορασίδες. Η 12χρονη Παπαδημητρίου έμεινε 3η στο 2ο γκρουπ και έξω από το ταμπλό των «16». Κάμφθηκε από την Κροάτισσα Χάνα Αράποβιτς με 3-2 (11-8, 5-11, 11-7, 7-11, 10-12) και από την Ιταλίδα Μίριαμ Καρνοβάλε με 3-1 σετ (8-11, 7-11, 11-7, 7-11).

Στο διπλό παίδων οι Κουλουριώτης/Στάμου νίκησαν στον γύρο των «64» τους Σλοβένους Ζιν Γέβσνικ/Ζίγκα Ζίγκον με 3-1 σετ (11-6, 10-12, 11-3, 11-9) και αύριο το πρωί παίζουν στους «32» με τους Τούρκους Σελίμ Μπιλάλ Τοκ/Τουγκάι Γιλμάζ.

Επίσης αύριο (13/3) αγωνίζονται στο αντίστοιχο αγώνισμα των κορασίδων τα δύο ελληνικά ζευγάρια, που πέρασαν bye τον 1ο γύρο. Στις «32» οι Φίσερ/Γερασιμάτου συναντούν τις Ιταλίδες Ιρέν Φαβαρέτο/Μαρτίνα Νίνο και οι Παπαδημητρίου/Πεχλιβανίδη τις Ουγγαρέζες Φάνι Χαράτζοβιτς/Μάρτα Ναγκιπάλ.