ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

Ο Δ.Α.Ο. Ταύρου πρωταθλητής Ελλάδας στην Α1 γυναικών

Ο Δ.Α.Ο. Ταύρου πρωταθλητής Ελλάδας στην Α1 γυναικών

Ο Δημοτικός Αθλητικός Οργανισμός Δήμου Ταύρου είναι ο πρωταθλητής Ελλάδας στην Α1 εθνική κατηγορία επιτραπέζιας αντισφαίρισης γυναικών για τη σεζόν 2015-2016.

Ο Δημοτικός Αθλητικός Οργανισμός Δήμου Ταύρου είναι ο πρωταθλητής Ελλάδας στην Α1 εθνική κατηγορία επιτραπέζιας αντισφαίρισης γυναικών για τη σεζόν 2015-2016. Για τη 13η και προτελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος κατέβαλλε τον Ολυμπιακό με το εμφατικό 4-0 και εξασφάλισε τον τίτλο μία μέρα πριν το φινάλε.

Παρότι γνώρισε αναπάντεχη ήττα από τον Α.Σ. Πέρα Αθηνών με 4-3, επανέκτησε άμεσα τη δυνατή ψυχολογία. Στο ντέρμπι κορυφής πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση και με δεύτερη νίκη απέναντι στον μεγάλο του αντίπαλο απέδειξε ότι ήταν η καλύτερη ομάδα της διοργάνωσης.

Πανηγυρίζει έτσι, τη δεύτερη πρωτιά του ύστερα από εκείνη του 2012. Επίσης στην αίθουσα STIGA του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας ο Ηρακλής Θεσσαλονίκης έκανε βήμα τίτλου στην Α2 ανδρών με τη νίκη του 4-2 κόντρα στον Άρη Νικαίας, ενώ πήραν και μαθηματικά τον τίτλο ο Ολυμπιακός στην Α1 ανδρών και οι Σάρισες Φλώρινας στην Α2 γυναικών.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Ολυμπιακός-Δ.Α.Ο. Ταύρου 0-4:

Γεωργία Ζαβιτσάνου-Κατερίνα Τόλιου 2-3 (11-9, 9-11, 9-11, 11-5, 7-11)

Μαρία Χριστοφοράκη-Μόνικα Μόλναρ 0-3 (4-11, 7-11, 4-11)

Ντετελίνα Πέτροβα-Αλίκη Κιούφη (3-11, 11-5, 4-11, 8-11)

Ζαβιτσάνου/Χριστοφοράκη-Μόλναρ/Κιούφη 1-3 (14-12, 5-11, 4-11, 4-11)

Συνοπτικά όλα τα αποτελέσματα:

Στην Α1 ανδρών:

Άρης Βούλας-Α.Ο. Ταταύλα   0-4

Ολυμπιακός-Ο.Α. Χανίων      4-1

Φιλία Ορεστιάδας-Πρόοδος    4-1

Ίφιτος Πατρών-Α.Ο. Πεύκης  0-4

Α.Ο. Πεύκης-Φιλία Ορεστ.     0-4

Πρόοδος-Ολυμπιακός           0-4

Ο.Α. Χανίων-Άρης Βούλας    2-4

Α.Ο. Ταταύλα-Πέρα Αθηνών  0-4

Ρεπό έκαναν ο Α.Σ. Πέρα Αθηνών και ο Ίφιτος Πατρών

Στην Α1 γυναικών:

Α.Ο.Σ. Τελαμών-Ολυμπιακός          0-4

Φοίνικας Πειραιά-Ο.Ε.Α. Έδεσσας     4-0

Α.Ο. Ταταύλα-Χ.Α.Ν. Θεσσαλονίκης 1-4

Δ.Α.Ο. Ταύρου-Α.Σ. Πέρα Αθηνών   3-4

Ολυμπιακός-Δ.Α.Ο. Ταύρου             0-4

Α.Σ. Πέρα Αθηνών-Α.Ο. Ταταύλα     3-4

Χ.Α.Ν.Θ.-Φοίνικας Πειραιά              3-4   

Ο.Ε.Α. Έδεσσας-Α.Ο.Σ. Τελαμών     0-4

Στην Α2 ανδρών:

Ε.Α. Βόχας-Π.Κ.Δ. Ταύρου             3-4

Άρης Νικαίας-Ηρακλής Θεσ/νίκης     2-4

Α.Σ. Γυμνάσιο-Αετοί Πόλης             2-4

Ένωση Ποντίων-Ηράκλειο 2001       4-1

Ηράκλειο 2001-Α.Σ. Γυμνάσιο         2-4

Αετοί Πόλης-Άρης Νικαίας              0-4

Ηρακλής Θεσσαλονίκης-Ε.Α. Βόχας  4-1

Π.Κ.Δ. Ταύρου-Α.Ο. Ελληνικού        3-4

Ρεπό έκαναν ο Α.Ο. Ελληνικού και η Ένωση Ποντίων

Στην Α2 γυναικών:

Γ.Α.Ο. Πειραιά-Άρης 2006               4-3

Α.Σ.Ε.Α. Καβάλας-Φοίνικες Πάτρας  1-4

Α.Ε. Αθηνά-Π.Κ.Δ. Ταύρου             4-1

Ρουφ 80-Σάρισες Φλώρινας            0-4 άνευ αγώνα

Ρουφ 80-Γ.Α.Ο. Πειραιά                 0-4

Σάρισες Φλώρινας-Α.Ε. Αθηνά        4-1

Π.Κ.Δ. Ταύρου-Α.Σ.Ε.Α. Καβάλας     4-1

Φοίνικες Πάτρας-Άρης 2006            0-4

H ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΣΤΗΝ Α1 ΑΝΔΡΩΝ (σε 15 αγώνες)

ΟΜΑΔΑ                ΒΑΘΜΟΙ         ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ

1. Ολυμπιακός          30                   60-8

2. Πέρα Αθηνών        28                    54-12

-. Α.Ο. Ταταύλα         28 (σε 16 ματς)  54-21

4. Φιλία Ορεστιάδας   24                    38-35

-. Α.Σ. Πρόοδος        22                     32-37

6. Α.Ο. Πεύκης          20                   25-44

7. Ο.Α. Χανίων          19                    24-51

--------------------------------------------------------------

8. Άρης Βούλας         18                     25-52

9. Ίφιτος Πατρών      15                      8-60

* Οι ομάδες, που θα βρεθούν στην 8η και την 9η θέση πάνε στα μπαράζ παραμονής

* Έχει πέσει στην Α2 ο Παναθηναϊκός Α.Ο., που δεν δηλώθηκε έγκαιρα στο πρωτάθλημα

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΣΤΗΝ Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ (σε 13 αγωνιστικές)

ΟΜΑΔΑ                        ΒΑΘΜΟΙ       ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ

1. Δ.Α.Ο. Ταύρου                25                51-19

2. Ολυμπιακός                    24                46-16

3. Πέρα Αθηνών                 22                44-30

4. Φοίνιξ Αγ. Σοφίας           20                34-35

5. Χ.Α.Ν. Θεσ/νίκης            19                36-34

-------------------------------------------------------------

6. Α.Ο. Ταταύλα                 18                31-38

7. Α.Ο.Σ. Τελαμών              15                19-45

--------------------------------------------------------------

8. Ο.Ε.Α. Έδεσσας              13                  9-52

* Ο 8ος της βαθμολογίας πέφτει κατηγορία. 

* Οι ομάδες, που θα βρεθούν στην 6η και την 7η θέση πάνε στα μπαράζ παραμονής

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΣΤΗΝ Α2 ΑΝΔΡΩΝ (σε 15 αγώνες)

ΟΜΑΔΑ                           ΒΑΘΜΟΙ         ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ

1. Ηρακλής Θ.                    28                57-16

-----------------------------------------------------------------------

-. Άρης Νικαίας                  28                56-21

3. Α.Ο. Ελληνικού               26                49-31

--------------------------------------------------------------------

4. Π.Κ.Δ. Ταύρου                25 (σε 16 ματς)  47-41

5. Πόντιοι Μελισσίων           24                 43-38

6. Ε.Α. Βόχας                      21              38-43

7. Α.Σ. Γυμνάσιο                 19                31-52

8. Αετοί Πόλης                     17              19-55

-----------------------------------------------------------------------

9. Α.Ο. Ηράκλειο                 16               16-57

* Ο πρωταθλητής ανεβαίνει αυτόματα στην Α1

* Ο 2ος και ο 3ος της βαθμολογίας πάνε στα μπαράζ ανόδου

* Η 9η ομάδα πέφτει κατηγορία, ενώ έχει υποβιβαστεί ήδη ο Α.Ο. Αμφιθέας, που δεν δήλωσε συμμετοχή

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΣΤΗΝ Α2 ΓΥΝΑΙΚΩΝ (σε 13 αγωνιστικές)

ΟΜΑΔΑ                            ΒΑΘΜΟΙ         ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ

1. Σάρισες Φλώρινας           26                52-9  

---------------------------------------------------------------

2. Α.Ο. Άρης 2006              23                45-25

3. Π.Κ.Δ. Ταύρου                22                41-30

---------------------------------------------------------------

4. Αθήνα Μαγκουφάνας       20                40-32

5. Γ.Α.Ο. Πειραιά                 19                41-34

6. Φοίνικες                       18                28-39

--------------------------------------------------------------

7. Α.Σ.Ε.Α. Καβάλας            15                14-46

8. Ρουφ 80                          12                 6-52 *

* Ο πρωταθλητής ανεβαίνει αυτόματα στην Α1

* Ο 2ος και ο 3ος πάνε στα μπαράζ ανόδου

* Οι δύο τελευταίες ομάδες υποβιβάζονται στη Β΄Εθνική

* Το Ρουφ 80 έχει έναν μηδενισμό

 
SHARE

BEST OF NETWORK

Το αεροβιοδυναμικό πρόγραμμα που θα σε στεγνώσει

Μια προπόνηση με συνδυαστικές κινήσεις για γρήγορα αποτελέσματα.

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ

 

ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΤΟ SPORT24