ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

Μπήκαν 16άδα στο διπλό νεανίδων Φίσερ/Γερασιμάτου στην Ιταλία

Η εμφάνισή των Φίσερ/Γερασιμάτου στη πρώτη ημέρα του διεθνούς ιταλικού όπεν πινγκ πονγκ είναι ένα ακόμα τέτοιο σημάδι, διότι αγωνιζόμενες στην κατηγορία των νεανίδων οι δύο κορασίδες προχώρησαν στις θέσεις 9-16 του διπλού και συνεχίζουν.

Τον περασμένο Οκτώβριο στο όπεν της Σερβίας, η Έλλη Φίσερ και η Ιωάννα Γερασιμάτου κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο στο ομαδικό κορασίδων, γράφοντας ξεχωριστή σελίδα στην ιστορία της ελληνικής επιτραπέζιας αντισφαίρισης στα τουρνουά των World Junior Circuit. Από τότε, κάθε συμμετοχή τους στο εξωτερικό γίνεται και επιδίωξη να παρουσιάσουν αγωνιστική πρόοδο και να επιβεβαιώσουν ότι στέκονται ανταγωνιστικά στη διεθνή σκηνή.

Η εμφάνισή τους στη πρώτη ημέρα του διεθνούς ιταλικού όπεν είναι ένα ακόμα τέτοιο σημάδι, διότι αγωνιζόμενες στην κατηγορία των νεανίδων οι δύο κορασίδες προχώρησαν στις θέσεις 9-16 του διπλού και συνεχίζουν. Επικράτησαν μάλιστα, σε ντέρμπι με το ίδιο ρουμανικό δίδυμο, το οποίο είχαν λυγίσει στον τελικό του ομαδικού στη Σερβία! Επίσης, θετικό γεγονός είναι και η πρόκριση της Φίσερ στο κυρίως ταμπλό του απλού νεανίδων.

Γενικά πάντως, οι Έλληνες αθλητές άρχισαν την παρουσία τους στο Λινιάνο με αγώνες, που ήταν λίγο πιο πάνω από τα δικά τους μέτρα, καθώς κινούνται στις ηλικίες από 12 έως 15 ετών, αλλά μετείχαν και στα ατομικά αγωνίσματα της εφηβικής κατηγορίας, προκειμένου να κάνουν περισσότερα τεστ και να πάρουν εμπειρίες. Οι Αλέξιος Κουλουριώτης, Κωνσταντίνος Στάμου, Ιωάννα Γερασιμάτου, Φοίβη Πεχλιβανίδη και Μαλαματένια Παπαδημητρίου αποκλείστηκαν στα προκριματικά γκρουπ, ενώ στο πρώτο τους παιχνίδι έχασαν και οι Στάμου/Κουλουριώτης και Παπαδημητρίου/Πεχλιβανίδη στα διπλά νέων και νεανίδων αντίστοιχα.

Στα προκριματικά του απλού νέων σχηματίστηκαν 21 γκρουπ. Ο Κωνσταντίνος Στάμου μετείχε στο 4ο γκρουπ και πήρε την 3η θέση με μία νίκη και δύο ήττες. Αρχικά έχασε από τον Ούγγρο Σάμπα Άντρας με 3-1 σετ (4-11, 11-3, 3-11, 5-11), στη συνέχεια νίκησε τον Ρουμάνο Μπογντάν Σινγκεορζάν με 3-0 (13-11, 11-4, 11-6) και στο τελευταίο ματς κάμφθηκε από τον νικητή του γκρουπ, τον Βέλγο Λορέν Ντεβός με 3-0 (5-11 6-11, 5-11).

Ο Αλέξιος Κουλουριώτης περιορίστηκε στην τελευταία θέση του 15ου γκρουπ. Έχασε κατά σειρά από τον Σουηδό Γιόχαν Μπάριους με 3-0 σετ (4-11, 9-11, 10-12), τον Ιταλό Τζον Ογιεμπόντε με 3-1 (11-9, 6-11, 8-11, 5-11) και τον Μολδαβό επικεφαλής Βλάντισλαβ Ούρσου με 3-0 σετ (9-11, 6-11, 10-12).

Στο απλό νεανίδων έγιναν 17 προκριματικά γκρουπ. Η Έλλη Φίσερ πήρε την πρόκριση από το 4ο όπου κατέκτησε τη 2η προνομιούχο θέση με δύο νίκες και μία ήττα. Στον πρώτο της αγώνα κατέβαλλε την Ισπανίδα Κλαούντια Κανάι με 3-0 σετ (11-3, 11-3, 11-5). Το μεσημέρι έχασε από την Ουγγαρέζα (νικήτρια του γκρουπ) Λεόνι Χάρτμπριχ με 3-1 (9-11, 2-11, 14-12, 4-11) και στο καθοριστικό τρίτο ματς επικράτησε της Ιταλίδας Σιμόνα Ετάρι με 3-1 σετ (11-7, 5-11, 11-7, 11-6). Μέχρι τη σύνταξη του κειμένου δεν είχε γνωστή η κλήρωση των νοκ άουτ και η επόμενη αντίπαλος της Φίσερ.

Η μικρότερη ηλικιακά στην ελληνική αποστολή, η Μαλαματένια Παπαδημητρίου, έμεινε στην τελευταία θέση του 11ου γκρουπ. Ηττήθηκε από τη Λευκορωσίδα Ναντέζντα Μπογκντάνοβα με 3-0 (4-11, 3-11, 9-11), από την Ιταλίδα Μαρτσέλα Ντελάσα με 3-1 (7-11, 13-11, 9-11, 6-11) και από την Κροάτισσα Έμα Μαρν (επικεφαλής) με 3-0 σετ (4-11, 3-11, 5-11).

Ίδια πορεία είχε και η Ιωάννα Γερασιμάτου στο 12ο γκρουπ. Υπέστη τρεις ήττες από την Ισπανίδα επικεφαλής Κλαούντια Καϊμέλ με 3-0 (7-11, 2-11, 3-11), από τη Σλοβάκα Νικολέτα Πουκοβάνοβα, επίσης με 3-0 (9-11, 6-11, 1-11) και από τη Γιαπωνέζα νικήτρια του γκρουπ Χονάμι Νακαμόρι με 3-1 (11-3, 12-14, 6-11, 8-11).

Η Φοίβη Πεχλιβανίδη αρκέστηκε στην 3η θέση του 16ου γκρουπ. Κάμφθηκε από τη Σλοβένα Άνα Τοφάντ με 3-0 (5-11, 9-11, 7-11), από την Πορτογαλίδα Ρακέλ Αντράντ με το ίδιο σκορ (5-11, 4-11, 9-11), ενώ νίκησε χωρίς αγώνα την Ιταλίδα Μαρτίνα Νίνο.

Το διπλό νεανίδων άρχισε από τον γύρο των «64». Οι Φίσερ/Γερασιμάτου πέρασαν χωρίς αγώνα στον 2ο γύρο κι εκεί έκαμψαν με 3-2 σετ τις Ρουμάνες Κριστίνα Βάργκα/Τάνια Πλάιαν. Στο 2-1 σετ δέχτηκαν την ισοφάριση αν και προηγήθηκαν με 6-2, ενώ στο καθοριστικό 5ο σετ έκαναν εκείνες μεγάλη ανατροπή από 1-7 πίσω (11-8, 6-11, 11-4, 8-11, 11-9)! Να σημειωθεί ότι στο διπλό εκείνου του τελικού στη Σερβία οι αθλήτριες του Άρη 2006 είχαν πάρει ξανά τη νίκη με 3-2 σετ, μέχρι που η Φίσερ επικράτησε αμέσως μετά και της Πλάιαν με 3-2 γράφοντας το τελικό 3-1 για την Ελλάδα. Ένα ακόμα κοινό σημείο είναι και τώρα καθοδήγησε τεχνικά το δίδυμο ο Κωνσταντίνος Κωστόπουλος.

Στη 16άδα του ιταλικού όπεν οι πρωταθλήτριες μας αντιμετωπίζουν αύριο στις 11:45 ώρα Ελλάδας τις Κροάτισσες Έμα Μαρν και Αντρέα Πάβλοβιτς.

Η Πεχλιβανίδη με την Παπαδημητρίου αποκλείστηκαν στον 1ο γύρο από τις Σλοβένες Γκάγια Μάβρι/Κατρίνα Στέρτσι με 3-0 σετ (6-11, 7-11, 8-11).

Στο διπλό νέων τέλος, οι Στάμου/Κουλουριώτης κάμφθηκαν στον γύρο των «64» από τους Λευκορώσους Πάβελ Νταουνάροβιτς/Βαλεντίν Χένιν με 3-2 σετ (5-11, 11-7, 5-11, 12-10, 3-11).