ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

Ημιτελικά στο E.T.T.U. Cup η Ιστρ του Παπαγεωργίου

Ένα ακόμα βήμα στο Κύπελλο Ευρωπαϊκής Ένωσης επιτραπέζιας αντισφαίρισης ανδρών για την Ιστρ του Κώστα Παπαγεωργίου. Το γαλλικό κλαμπ συνεχίζει την εξαιρετική πορεία του και προκρίθηκε στα ημιτελικά του E.T.T.U.

Ένα ακόμα βήμα στο Κύπελλο Ευρωπαϊκής Ένωσης επιτραπέζιας αντισφαίρισης ανδρών για την Ιστρ του Κώστα Παπαγεωργίου. Το γαλλικό κλαμπ συνεχίζει την εξαιρετική πορεία του και προκρίθηκε στα ημιτελικά της δεύτερης τη τάξει διασυλλογικής διοργάνωσης της ηπείρου. Ηττήθηκε 3-2 από την επίσης γαλλική Ποντουάζ εκτός έδρας, όμως πήρε την πολυπόθητη πρόκριση γιατί στον πρώτο αγώνα είχε νικήσει 3-1. Η επόμενη αντίπαλός του θα είναι πάλι από τη Γαλλία και συγκεκριμένα η Σαρτρ.

Αντίθετα, η Οστράβα του Παναγιώτη Γκιώνη έμεινε στον προημιτελικό γύρο. Πάλεψε μέχρι ένα σημείο για την ανατροπή και την πρόκριση απέναντι στη γαλλική Ανζέ. Υπέστη όμως και δεύτερη ήττα χτες στην Τσεχία με 3-2 (στον πρώτο αγώνα είχε χάσει 3-0) και μετά τον αποκλεισμό στο Τσάμπιονς Λιγκ σταμάτησε άμεσα η πορεία της και στο E.T.T.U. Cup.

Στον γαλλικό "εμφύλιο" αναμετρήθηκαν το 2ο φαβορί της διοργάνωσης, η Ιστρ, με την ομάδα που έχει κατακτήσει δύο Τσάμπιονς Λιγκ τα τελευταία χρόνια, την Ποντουάζ. Η Ιστρ είχε αποκτήσει τον πρώτο λόγο με τη νίκη της περασμένης εβδομάδας, αλλά ένα ακόμα στοιχείο σήμερα την έκανε πολύ μεγάλο φαβορί.

Ο Πορτογάλος, Μάρκος Φρέιτας, ένας από τους τοπ Ευρωπαίους αθλητές, δεν έχει ξεπεράσει τον τραυματισμό του και σ’ ένα ακόμα ματς αδυνατούσε να ενισχύσει την Ποντουάζ. Δηλώθηκε απλά στο φύλλο αγώνα (καθώς η ομάδα δεν είχε κάποιον άλλο αξιόλογο αθλητή να τον αντικαταστήσει) κι έχασε χωρίς να παίξει, όπως έγινε και στο παιχνίδι πρωταθλήματος των δύο ομάδων την περασμένη Τρίτη.

Όταν, λοιπόν, το σκορ των ομάδων έγινε 1-1, κρίθηκε αυτόματα και η υπόθεση της πρόκρισης διότι στο τρίτο στη σειρά ματς είχε δηλωθεί ο τραυματίας Φρέιτας. Γι’ αυτό στην πορεία η Ιστρ έβαλε και τέταρτο παίκτη τον Γάλλο Πολ Γκοζί.

Ο Παπαγεωργίου τοποθετήθηκε στη θέση 2. Στο εναρκτήριο παιχνίδι έδωσε ντέρμπι με τον Ιταλό διεθνή, Νιαγκόλ Στογιάνοφ και κάμφθηκε με 3-1 σετ. Στο φινάλε, ο αγώνας του αρχηγού της εθνικής μας ομάδας κόντρα στον Καν Ακουζού δεν είχε καμία σημασία. Οι δύο αθλητές έπαιξαν ελεύθερα και ο Γάλλος νίκησε στα πέντε σετ.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Ποντουάζ-Ιστρ 3-2:

Νιαγκόλ Στογιάνοφ-Κώστας Παπαγεωργίου 3-1 (11-9. 8-11, 11-5, 11-7)

Καν Ακουζού-Λι Πινγκ 1-3 (5-11, 6-11, 11-7, 5-11)

Μάρκος Φρέιτας-Μπένζαμιν Μπροσιέ 0-3 (0-11, 0-11, 0-11)

Στογιάνοφ-Πολ Γκοζί 3-1 (9-11, 11-6, 12-10, 11-6)

Ακουζού-Παπαγεωργίου 3-2 (11-8, 10-12, 11-9, 2-11, 11-4)

Η Σαρτρ, με την οποία θα συναντηθεί η Ιστρ στα ημιτελικά, απέκλεισε με δύο νίκες (3-1 στη ρεβάνς) την αυστριακή Στοκεράου. Οι πρώτοι αγώνες της 4άδας πρέπει να γίνουν μέσα στο διάστημα 16 με 18 Μαρτίου και οι ρεβάνς 6 με 8 Απριλίου.

Το βράδυ της Παρασκευής ο δεύτερος αγώνας της Οστράβα με την Ανζέ είχε κάπως περίεργη εξέλιξη, άσχετα αν οι Γάλλοι κατάφεραν να φτάσουν πάλι στη νίκη. Εννοούμε ότι η ομάδα της Τσεχίας προηγήθηκε με 2-0 χωρίς να χάσει σετ κι έφτασε να διεκδικεί την πρόκριση δεδομένου ότι στην ήττα του πρώτου ματς με 3-0 είχε κατακτήσει δύο σετ! Μειονεκτούσε όμως στη θέση 3 διότι απουσίαζε ο Σέρβος, Αλεξάνταρ Καρακάσεβιτς, πρώην πρωταθλητής Ευρώπης στο διπλό μικτό.

Όντως, ο Τσέχος, Μπάγκερ, έχασε στο τρίτο στη σειρά παιχνίδι από τον Σουηδό, Λούντκβιστ κι εκεί οριστικοποιήθηκε η πρόκριση της πρώην ομάδας του Γκιώνη.

Ο Έλληνας άσος, που πριν από λίγες μέρες έκλεισε συμφωνία ενός χρόνου με την πολωνική Μπογκόρια, τοποθετήθηκε στη θέση 2. Αρχικά αντιμετώπισε τον Γάλλο Αντρέα Λαντριέ και επιβλήθηκε με 3-0 σετ. Στο τέλος, όταν πια ήταν τυπική διαδικασία ο αγώνας, κάμφθηκε με 3-1 από τον Σουηδό Γιον Πέρσον, από τον οποίο είχε χάσει και στη Γαλλία.