ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

Δεύτερη θέση για τον Σγουρόπουλο στο Top-10 Νέων της Ευρώπης

EMAIL: [email protected] TEL: 0207 587 1714

Ο Γιάννης Σγουρόπουλος ηττήθηκε από το νο1 της παγκόσμιας κατάταξης, Κριστιάν Πλετέα, και έμεινε στη 2η θέση του Top-10 Νέων της Ευρώπης στο πινγκ πονγκ.

Νέα διάκριση για τον Γιάννη Σγουρόπουλο και πανάξια 2η θέση στο Ευρωπαϊκό Top-10 Νέων στο Γουόρτσεστερ της Αγγλίας. Στο καθοριστικό βραδινό ματς για την πρωτιά, ο 17χρονος πρωταθλητής Ευρώπης κάμφθηκε με 0-4 σετ από τον Ρουμάνο Κριστιάν Πλετέα.

Ενάμιση μήνα μετά από τον τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, έδωσε νέο αποφασιστικής σημασίας παιχνίδι με το νο1 της ευρωπαϊκής κατάταξης και του event και αυτήν τη φορά, έχασε χωρίς να γίνει πολύ απειλητικός.

Στον αγώνα-τελικό και στο κλείσιμο ενός κοπιαστικού -με βάση το σύστημα διεξαγωγής- τριήμερου, ο Πλετέα είχε περισσότερες δυνάμεις, έπαιξε εξαιρετικά, όταν ο Σγουρόπουλος ήταν κουρασμένος και δεν παρουσίασε το πραγματικό πρόσωπό του (τα σετ ήταν 8-11, 5-11, 6-11, 5-11).

Νωρίτερα, για την 8η αγωνιστική, είχε φτάσει στον "τελικό" με πολύ δύσκολη νίκη 4-3 σετ, σε συγκλονιστικό ματς με τον Γερμανό Τομπίας Χίπλερ (νο12). Προηγήθηκε με 3-0 σετ, δέχτηκε την ισοφάριση, αλλά επικράτησε στην παράταση

Το πρωί, στην 7η αγωνιστική, γνώρισε την ήττα από τον Γάλλο Ιρβίν Μπερτρά με 1-4 σετ, την πρώτη μετά από έξι παιχνίδια, η οποία δεν επηρέασε τους στόχους του.

Ο Σγουρόπουλος και ο προπονητής του, Κώστας Βατσακλής, επιστρέφουν στην Αθήνα το μεσημέρι της Δευτέρας στις 13:30 με πτήση Lufthansa (LH 1278) από τη Φρανκφούρτη.