ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Στο Ρίο και η Γιαρένη

Στο Ρίο και η Γιαρένη

Ακόμα ένα μέλος απέκτησε η ελληνική αποστολή για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο αφού η Θεοδώρα Γιαρένη έπιασε το όριο στα 50μ. Ελεύθερο με χρόνο 25.18.

Εξαιρετική ήταν η πρώτη ημέρα του ΟΠΕΝ της Γαλλίας που γίνεται στο Βισύ για τα ελληνικά χρώματα, καθώς η Θεοδώρα Γιαρένη έγινε η 10η αθλήτρια πισίνας που πιάνει κάποιο όριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες και η 13η που θα λάβει μέρος συνολικά με την ελληνική ομάδα κολύμβησης (Γιαννιώτης και Αραούζου στην Κολύμβηση Ανοιχτής Θαλάσσης και ο Κατραντζής στη σκυταλοδρομία 4χ100μ. Ελεύθερο οι άλλοι τρεις).

Η πρωταθλήτρια του Ολυμπιακού τερμάτισε 4η στον τελικό των 50μ. Ελεύθερο Γυναικών με χρόνο 25.18, δέκα ολόκληρα εκατοστά κάτω από το όριο που έχει θεσπιστεί (25.28).

Εκτός της μεγάλης πρωταγωνίστριας της ημέρας, είχαμε πολύ καλές επιδόσεις και από τους υπόλοιπους Έλληνες κολυμβητές που είχαν ήδη πιάσει όρια.

Η Άννα Ντουντουνάκη κατέλαβε την 3η θέση στα 100μ. Πεταλούδα με χρόνο 59.08, ενώ τέταρτο ήταν ο Παναγιώτης Σαμιλίδης στα 50μ. Πρόσθιο με χρόνο 28.32. Ο ίδιος αθλητής στα 200μ. Πρόσθιο κατετάγη 7ος με επίδοση 2:18.19.

Στα 50μ. Πεταλούδα ο Κριστιάν Γκολομέεβ ήταν 4ος με χρόνο 24.35, ενώ στο ίδιο αγώνισμα ο Ανδρέας Βαζαίος που πήρε την πρόκριση για τον τελικό Β', ήταν 2ος (συνολικά 10ος) με χρόνο 24.72.

Τέλος, σε ακόμη έναν τελικό Β ο Ανδρέας Βαζαίος τερμάτισε 8ος στα 100μ. Ελεύθερο με 50.98.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των Ελλήνων Κολυμβητών την πρώτη μέρα των αγώνων:

50μ. Ελεύθερο Γυναικών: Θεοδώρα Γιαρένη: 25.18 – Όριο για Ολυμπιακούς Αγώνες – 4η

100μ. Πεταλούδα Γυναικών: Άννα Ντουντουνάκη: 59.08 – 3η

50μ. Πρόσθιο Ανδρών: Παναγιώτης Σαμιλίδης: 28.32 – 4ος

50μ. Πεταλούδα Ανδρών: Κριστιάν Γκολομέεβ 24.35 -4ος

200μ. Πρόσθιο Ανδρών: Παναγιώτης Σαμιλίδης: 2:18.19 – 7ος

50μ. Πεταλούδα Ανδρών (τελικός Β): Ανδρέας Βαζαίος: 24.72 – 2ος

100μ. Ελεύθερο Ανδρών (τελικός Β): Ανδρέας Βαζαίος: 50.98 – 8ος

Οι 88 Έλληνες αθλητές που έχουν πιάσει το όριο

Στίβος 26

Κώστας Φιλιππίδης (επί κοντώ)

Κατερίνα Στεφανίδη (επί κοντώ)

Νικόλ Κυριακοπούλου (επί κοντώ)

Λυκούργος Τσάκωνας (200μ.)

Μαρία Μπελιμπασάκη (200μ.)

Αντώνης Μάστορας (ύψος)

Κώστας Μπανιώτης (ύψος)

Κώστας Δουβαλίδης (110μ. εμπόδια)

Αλέξανδρος Παπαμιχάηλ (50χλμ. και 20χλμ. βάδην)

Αντιγόνη Ντρισμπιώτη (20χλμ. βάδην)

Δέσποινα Ζαπουνίδου (20χλμ. βάδην)

Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου (δίσκος)

Σοφία Ρήγα (μαραθώνιος)

Ράνια Ρεμπούλη (μαραθώνιος)

Χριστόφορος Μερούσης (μαραθώνιος)

Βούλα Παπαχρήστου (τριπλούν)

Nίκος Σκαρβέλης (σφαίρα)

Αλεξία Πάππας (10.000)

Παναγιώτα Τσινοπούλου (20χλμ. βάδην)

Παναγιώτα Βλαχάκη (Μαραθώνιος)

Μίλτος Τεντόγλου (μήκος)

Λίλη Αλεξούλη (μήκος)

Mιχάλης Αναστασάκης (σφυροβολία)

Mιχάλης Καλομοίρης (μαραθώνιος)

Ελισάβετ Πεσιρίδου (100 εμπόδια)

Ειρήνη Βασιλείου (400μ.)

Κολύμβηση 13

Κριστιάν Γκολομέεφ (50μ. και 100μ. ελεύθερο)

Στέφανος Δημητριάδης (200μ. πεταλούδα)

Οδυσσέας Μελαδίνης (50μ. ελεύθερο)

Ανδρέας Βαζαίος (200μ. μικτή ατομική)

Παναγιώτης Σαμιλίδης (200μ. πρόσθιο)

Νόρα Δράκου (50μ. ελεύθερο)

Σπύρος Γιανιώτης (10χλμ. μαραθώνια κολύμβηση)

Κέλυ Αραούζου (10χλμ. μαραθώνια κολύμβηση)

Αννα Ντουντουνάκη (100μ. ύπτιο)

Απόστολος Χρήστου (100 ύπτιο)

Δημήτρης Κουλούρης (200μ. πρόσθιο)

Χρήστος Κατραντζής (4Χ100 ελεύθερο)

Θεοδώρα Γιαρένη (50μ. ελεύθερο)

Συγχρονισμένη Κολύμβηση 2

Ντουέτο

Ευαγγελία Πλατανιώτη, Εβελίνα Παπάζογλου

Υδατοσφαίριση 13

Εθνική ομάδα των ανδρών

Ιστιοπλοΐα 7

Βύρωνας Κοκκαλάνης (RS:Χ)

Τζέλη Σκαρλάτου (RS:Χ)

Παύλος Καγιαλής,

Παναγιώτης Μάντης (470)

Γιάννης Μιτάκης (Φιν)

Σοφία Μπεκατώρου - Μιχάλης Πατενιώτης (Νacra 17)

Σκοποβολή 2

Άννα Κορακάκη (αεροβόλο πιστόλι)

Ευθύμης Μίττας (σκητ)

Κωπηλασία 6

Κατερίνα Νικολαΐδου,

Σοφία Ασουμανάκη (διπλό σκιφ γυναικών)

Γιάννης Χρήστου, Γιώργος Τζιάλας, Διονύσης Αγγελόπουλος, Γιάννης Τσίλης (τετράκωπος ανδρών)

Γυμναστική 9

Λευτέρης Πετρούνιας (ενόργανη)

Bλάσης Μάρας (ενόργανη)

Βαρβάρα Φίλιου (ρυθμική)

Βάσω Μιλλούση (ενόργανη)

Εθνική ομάδα ανσάμπλ (Σταυρούλα Σαμαρά, Ελένη Δόικα, Μιχαέλα Μεταλλίδου, Ιωάννα Αναγνωστοπούλου, Ζωή Κοντογιάννη)

Ποδηλασία 3

Γιάννης Ταμουρίδης (ποδηλασία δρόμου)

Xρήστος Βολικάκης (ποδηλασία δρόμου)

Περικλής Ηλίας (ορεινή ποδηλασία)

Ξιφασκία 2

Βάσω Βουγιούκα

Κατερίνα Κοντοχριστοπούλου

Επιτραπέζια Αντισφαίριση 1

Παναγιώτης Γκιώνης

Πάλη 1

Μαρία Περβολαράκη

Tζούντο 2

Ηλίας Ηλιάδης

Ρομάν Μουστόπουλος

Αρση Βαρών 1

Θόδωρος Ιακωβίδης 85κ.

 
SHARE:

BEST OF NETWORK

Η γενετική αλήθεια για τους Καλάς. Είναι απόγονοι του Μ. Αλεξάνδρου;

Οι Καλάς του Πακιστάν θεωρούν τους εαυτούς τους απογόνους του Μεγάλου Αλεξάνδρου, όμως οι γενετικές έρευνες δε φαίνεται να επιβεβαιώνουν αυτό τον ισχυρισμό.

Γιατί σε δέκα χρόνια θα μας πάρουν τα διπλώματα οδήγησης

Ο θαυμαστός καινούριος κόσμος των αυτοδηγούμενων αυτοκινήτων δεν πλέον προϊόν επιστημονικής φαντασίας.

Με Boney M κάνει φινάλε το Πατρινό Καρναβάλι

Το θρυλικό συγκρότημα θα είναι εκείνοι που θα ερμηνεύσει ορισμένες από τις πιο μεγάλες επιτυχίες του στον μώλο της Πάτρας, την τελευταία Κυριακή της Αποκριάς

7 ηθοποιοί που έπαιξαν διαφορετικούς ρόλους στην ίδια σειρά

Πότε επίτηδες και πότε επειδή βαρέθηκε ο casting director.

Σοκ στη Βραζιλία: Δολοφόνησαν εν ψυχρώ βασίλισσα καρναβαλιού

Η 33χρονη βρισκόταν στο αυτοκίνητό της, όπου περίμενε την κόρη της, όταν άγνωστος της επιτέθηκε για να της κλέψει το αυτοκίνητο. ΠΡΟΣΟΧΗ: ΣΚΛΗΡΕΣ ΕΙΚΟΝΕΣ!

 
UNIQUE

ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΤΟ SPORT24