ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Στο Ρίο η Ντουντουνάκη

Στο Ρίο η Ντουντουνάκη

Την συμμετοχή της στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο ντε Τζανέιρο εξασφάλισε το πρωί της Κυριακής (28/2) η Άννα Ντουντουνάκη, κάνοντας μάλιστα ατομικό ρεκόρ.

Την συμμετοχή της στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο ντε Τζανέιρο εξασφάλισε το πρωί της Κυριακής (28/2) η Άννα Ντουντουνάκη.

Η Ελληνίδα κολυμβήτρια, στον προκριματικό των 100μ. πεταλούδα στο Φλαμανδικό πρωτάθλημα κολύμβησης της Αμβέρσας, έκανε ατομικό ρεκόρ με επίδοση 58.48 και έπιασε το όριο συμμετοχής στην Ολυμπιάδα του καλοκαιριού.

Έτσι, έγινε η ένατη συμμετοχή από την χώρα μας στο άθλημα της κολύμβησης που προκρίνεται στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Συνολικά 55 αθλητές έχουν εξασφαλίσει ήδη την πρόκρισή τους για τους Ολυμπιακούς αγώνες στο Ρίο.

Οι αθλητές αναλυτικά:

Στίβος 14

Κώστας Φιλιππίδης (επί κοντώ)

Κατερίνα Στεφανίδη (επί κοντώ)

Νικόλ Κυριακοπούλου (επί κοντώ)

Λυκούργος Τσάκωνας (200μ.)

Μαρία Μπελιμπασάκη (200μ.)

Αντώνης Μάστορας (ύψος)

Κώστας Μπανιώτης (ύψος)

Κώστας Δουβαλίδης (110μ. εμπόδια)

Αλέξανδρος Παπαμιχάηλ (50χλμ. και 20χλμ. βάδην)

Αντιγόνη Ντρισμπιώτη (20χλμ. βάδην)

Δέσποινα Ζαπουνίδου (20χλμ. βάδην)

Χρυσούλα Αναγωνστοπούλου (δίσκος)

Σοφία Ρήγα (μαραθώνιος)

Ράνια Ρεμπούλη (μαραθώνιος)

Μερούσης Χριστόφορος (μαραθώνιος)

Βούλα Παπαχρήστου (τριπλούν)

Κολύμβηση 9

Κριστιάν Γκολομέεφ (50μ. και 100μ. ελεύθερο)

Στέφανος Δημητριάδης (200μ. πεταλούδα)

Οδυσσέας Μελαδίνης (50μ. ελεύθερο)

Ανδρέας Βαζαίος (200μ. μεικτή ατομική)

Παναγιώτης Σαμιλίδης (200μ. πρόσθιο)

Νόρα Δράκου (50μ. ελεύθερο)

Σπύρος Γιανιώτης (10χλμ. μαραθώνια κολύμβηση)

Κέλυ Αραούζου (10χλμ. μαραθώνια κολύμβηση)

Άννα Ντουντουνάκη (100μ. πεταλούδα)

Υδατοσφαίριση 13

Εθνική ομάδα των ανδρών

Ιστιοπλοΐα 5

Βύρωνας Κοκκαλάνης (RS:Χ)

Τζέλη Σκαρλάτου (RS:Χ)

Παύλος Καγιαλής, Παναγιώτης Μάντης (470)

Γιάννης Μιτάκης (Φιν)

Σκοποβολή 2

Άννα Κορακάκη (αεροβόλο πιστόλι)

Ευθυμης Μίττας (σκητ)

Κωπηλασία 6

Κατερίνα Νικολαΐδου, Σοφία Ασουμανάκη (διπλό σκιφ γυναικών)

Γιάννης Χρήστου, Γιώργος Τζιάλας, Διονύσης Αγγελόπουλος, Γιάννης Τσίλης (τετράκωπος ανδρών)

Γυμναστική 2

Λευτέρης Πετρούνιας (ενόργανη)

Βαρβάρα Φίλιου (ρυθμική)

Ποδηλασία 1

Γιάννης Ταμουρίδης (ποδηλασία δρόμου)

Ξιφασκία 1

Βάσω Βουγιούκα (σπάθη)

 
SHARE

BEST OF NETWORK

Τα πιο καυτά μοντέλα που θα τρελάνουν την καλοκαιρινή Αθήνα

Κάναμε το τελευταίο casting πριν κλείσουν τα πρακτορεία για καλοκαιρινές διακοπές. Ιδού τα αποτελέσματα.

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ

 

ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΤΟ SPORT24