ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Στα ημιτελικά Βαζαίος, Δράκου

EUROKINISSI

Ο Ανδρέας Βαζαίος και η Νόρα Δράκου προκρίθηκαν στα ημιτελικά των αγωνισμάτων τους στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Βουδαπέστης.

Με δύο προκρίσεις στα ημιτελικά και άλλες δύο καλές παρουσίες ολοκληρώθηκαν για τα ελληνικά χρώματα οι πρωινοί προκριματικοί της 4ης ημέρας των αγωνισμάτων της κολύμβησης στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα υγρού στίβου της Βουδαπέστης.

Ο πρωταθλητής Ευρώπης στα 200μ. μικτή ατομική, Ανδρέας Βαζαίος, κολύμπησε στην 5η και πιο γρήγορη προκριματική σειρά του αγωνίσματος, απέναντι σε κορυφαία ονόματα όπως ο Κοζούκε Χαγκίνο (ασημένιος Ολυμπιονίκης), Ντάια Σέτο και ο Τσέιζ Κάλιζ, καταλαμβάνοντας την 5η θέση με 1:59.29. Με αυτήν την επίδοση ο πρωταθλητής του ΑΝΟ Αργυρούπολης ήταν 9ος συνολικά, παίρνοντας μια άνετη πρόκριση, αφού ο 16ος τερμάτισε σε 2:00.23.

Το απόγευμα θα διεκδικήσει με αξιώσεις μια θέση στον τελικό και εάν πλησιάσει ή ξεπεράσει το ατομικό και συνάμα πανελλήνιο ρεκόρ (1:58.18), πολύ δύσκολα δεν θα βρίσκεται στους 8 του τελικού.

Εξαιρετική επίδοση και πρόκριση σημείωσε και η Νόρα Δράκου στα 50μ. ύπτιο. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια του Παναθηναϊκού τερμάτισε σε 28.22 και προκρίθηκε οριακά ως 16η, έχοντας πάντως 8 εκατοστά του δευτερολέπτου διαφορά από τη 17η Κίρα Τάουσεντ από την Ολλανδία. Το απόγευμα στις 19:00 στοχεύει να κατέβει για πρώτη φορά τα 28.00 και να κάνει πανελλήνιο ρεκόρ.

Τα 8 εκατοστά του δευτερολέπτου για τα οποία προκρίθηκε η Νόρα Δράκου, ήταν αυτά που... έλειψαν στον Κριστιάν Γκολομέεβ. Ο πρωταθλητής του Εθνικού πλησίασε το 48.68, που είναι το δικό του πανελλήνιο ρεκόρ και με 48.88 κατέλαβε την 20η θέση. Η 16η θέση κρίθηκε σε 48.80, χρόνο που πέτυχε ο Σέρβος Βέλιμιρ Στεπάνοβιτς.

Τέλος, η Άννα Ντουντουνάκη στα 200μ. πεταλούδα είχε καλή παρουσία, αφού πλησίασε το ατομικό ρεκόρ (2:12.77 από το 2016) και με 2:12.90 κατέλαβε την 25η θέση. Η 16άδα που οδηγούσε στα ημιτελικά έκλεισε σε χρόνο 2:09.21.

Στο απογευματινό πρόγραμμα, Βαζαίος και η Δράκου θα διεκδικήσουν μια θέση στον τελικό των αγωνισμάτων τους. Οι αγώνες αρχίζουν στις 18:30 ώρα Ελλάδας.