ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Με πρωταθλητή τον Ολυμπιακό και με ανταγωνιστικές κούρσες ολοκληρώθηκαν οι αγώνες

Με πρωταθλητή τον Ολυμπιακό στη γενική βαθμολογία, ολοκληρώθηκε το Εθνικό Πρωτάθλημα OPEN WATER που διεξήχθη στη Λίμνη Βεγορίτιδα.

Με πρωταθλητή τον Ολυμπιακό στη γενική βαθμολογία, αλλά και στις επιμέρους κατηγορίες των ανδρών και των γυναικών, ολοκληρώθηκε το Εθνικό Πρωτάθλημα OPEN WATER που διεξήχθη στη Λίμνη Βεγορίτιδα από τις 2 έως τις 4 Ιουνίου.

Στην τελευταία ημέρα των αγώνων ξεχώρισε ο υψηλός συναγωνισμός στην κούρσα των 5.000 μέτρων των ανδρών, όπου οι τρεις πρώτοι αθλητές βρέθηκαν σε απόσταση 57 εκατοστών του δευτερολέπτου.

Πρώτος τερμάτισε ο Νοτιοαφρικανός Ντέιβιντ - Ντάνιελ Μάρις σε 57:25.59, ενώ τον ακολούθησαν οι Γιώργος Αρνιακός (Πανσερραϊκός) με 57:26.15 και Αντώνης Φωκαΐδης (Ολυμπιακός) με 57:26.16. Οι δύο αθλητές έπεσαν κυριολεκτικά μαζί στον τερματισμό με τον Αρνιακό να κερδίζει για μόλις ένα εκατοστό του δευτερολέπτου!

Στο αντίστοιχο αγώνισμα των γυναικών η Κέλλυ Αραούζου τερμάτισε σε 58:58.80 εξασφαλίζοντας διαφορά δυόμιση περίπου λεπτών από την συναθλήτριά της στον Ολυμπιακό Στυλιανή - Ελευθερία Απλαντή. Τρίτη τερμάτισε η Ευδοκία Κρητικού του ΥΣ Ρόδου.

Στους παίδες και στα 5.000 μέτρα νικητής ήταν ο Κωνσταντίνος - Μάριος Δουκόπουλος της ΑΕ Χαϊδαρίου, ενώ στις κορασίδες η Μαρίνα Τριανταφυλλίδη του ΝΟΒΑ.