ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

9ος ο Δημητρίου στα 200μ. ελεύθερο

Ο 18χρονος Δημήτρης Δημητρίου έχασε στις λεπτομέρειες την πρόκριση στον τελικό του παγκοσμίου πρωταθλήματος νέων στη Σιγκαπούρη. Καλοί χρόνοι από τα υπόλοιπα μέλη της ελληνικής αποστολής.

Πολύ καλή παρουσία είχαν οι Έλληνες κολυμβητές που αγωνίστηκαν στα προκριματικά της 2ης αγωνιστικής ημέρας του Παγκόσμιου πρωταθλήματος Νέων που διεξάγεται στη Σιγκαπούρη. Η πρόκριση για τους απογευματινούς τελικούς δεν ήρθε, αλλά οι αθλητές μας απέδειξαν ότι μπορούν να πετύχουν πολλά.

Την 9η θέση στον κόσμο κατέλαβε ο Δημήτρης Δημητρίου, ο οποίος άγγιξε την πρόκριση στον τελικό των 200μ. ελεύθερο, αλλά δε κατάφερε να πάρει τελικά το εισιτήριο για την οκτάδα. Ο 18χρονος αθλητής του ΑΝΟ Αργυρούπολης έκανε νέο ατομικό ρεκόρ με 1:50.82 (1:51.21 το προηγούμενο) αλλά έμεινε εκτός τελικού καθώς ήταν ο 9ος στη συνολική κατάταξη.

Μία ανάσα από την πρόκριση στον ημιτελικό έφτασε η Ιλεάννα Οικονόμου στα 100μ. ελεύθερο. Η Οικονόμου έκανε την υπέρβαση της και με 56.66 έκανε ατομικό ρεκόρ (56.91) αλλά έμεινε εκτός για μόλις 0.02 δευτερόλεπτα καθώς η 16η Γκαμπριέλε Ρονσάτο από τη Βραζιλία έκανε 56.64. Στο ίδιο αγώνισμα, η Βασιλική Μπάκαέκανε 56.92 και ήταν 19η στη συνολική κατάταξη.