ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΑ

Χρυσό μετάλλιο για Κυρπόγλου!

EUROKINISSI

Ένα ακόμη χρυσό μετάλλιο σε μεγάλους διεθνείς αγώνες πανηγυρίζει η ελληνική ιστιοπλοΐα. Ο λόγος για τον Παντελή Κυρπόγλου, ο οποίος κατέκτησε την πρώτη θέση στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Λέιζερ Ράντιαλ στην κατηγορία U21

Ένα ακόμη χρυσό μετάλλιο νεαρού αθλητή σε μεγάλους διεθνείς αγώνες πανηγυρίζει η ελληνική ιστιοπλοΐα. Ο λόγος για τον Παντελή Κυρπόγλου, ο οποίος κατέκτησε την πρώτη θέση στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Λέιζερ Ράντιαλ στην κατηγορία U21 που ολοκληρώθηκε στη Γαλλία.

Ο 19χρονος ιστιοπλόος πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στις 12 ιστιοδρομίες που έγιναν και συγκέντρωσε 96 βαθμούς. Συγκεκριμενα τερμάτισε 15, 17, 10, 4, 11, 6, 11, άκυρη εκκίνηση, 14, 2, 7, 16.

Στην γενική κατάταξη των ανδρών ο αθλητής του Ν.Ο Βουλιαγμένης πήρε την 5η θέση σε σύνολο 59 σκαφών και στην κατηγορια U21 ήταν πρώτος μεταξύ 38 σκαφών. Τον ακολούθησαν οι Γάλλοι Ι. Μποφίλ με 101 βαθμούς και Α. Κοβάλσκι με 121 βαθμούς.

Στα Ράντιαλ γυναικών έτρεξαν 93 σκάφη και η Β. Καραχάλιου τερμάτισε στην 21η θέση, η Α. Φακίδη στην 39η, η Μ. Βλάχου στην 54η και η Α. Ρέκκα στην 63η

Στα Στάνταρντ ο Α. Μπουγιούρης ήταν 37ος και ο Λ. Ζαμίτ 93ος σε 160 σκάφη.