ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΑ

Άτυχος ο Κοκκαλάνης

Για ελάχιστους βαθμούς ο Βύρωνας Κοκκαλάνης δεν κατάφερε να ανέβει στο βάθρο του τελικού του παγκοσμίου κυπέλλου της ISAF που ολοκληρώθηκε στο Αμπου Ντάμπι.

Ο Βύρωνας Κοκκαλάνης δεν τα κατάφερε να ανέβει στο βάθρο του τελικού του παγκοσμίου κυπέλλου της ISAF που ολοκληρώθηκε στο Αμπου Ντάμπι, όμως έκανε καλή εμφάνιση και για ελάχιστους βαθμούς έχασε το χάλκινο μετάλλιο στα RSX ανδρών.

Αυτός ο αγώνας, άλλωστε, ήταν στα πλαίσια της πολύ σκληρής προετοιμασίας του Έλληνα πρωταθλητή για τους Ολυμπιακούς του Ρίο που φυσικά είναι ο μεγάλος του στόχος.

Στον τελικό έγιναν 10 κούρσες μαζί με τον medal race και οι θέσεις του Κοκκαλάνη ήταν 2,2,12, 2, 7, 4, 2, 4, 1,20 (η τελευταία κούρσα γίνεται μεταξυ των πρώτων 10 αθλητών και η θέση κάθε ιστιοπλόου πολλαπλασιάζεται επί 2). Έτσι, ο Κοκκαλάνης συγκέντρωσε 49 βαθμούς και κατέλαβε την 4η θεση.

Νικητής ήταν ο Ισπανός Ι. Π. Λαφουέντε με 30 βαθμούς, 2ος ο Βραζιλιάνος Ρ. Σάντος με 35β και 3ος ο Βρετανός Τ. Σκουάιρς με 44 βαθμούς.