ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΑ

8οι στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 470 οι Μάντης - Καγιαλής

Σε σύνολο 42 σκαφών, ο Παναγιώτης Μάντης και ο Παύλος Καγιαλής κατέκτησαν την 8η θέση με 112 βαθμούς στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της κατηγορίας 470.

Την 8η θέση με 112 βαθμούς σε σύνολο 42 σκαφών κατέκτησαν οι Παναγιώτης Μάντης-Παύλος Καγιαλής στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της κατηγορίας 470 που ολοκληρώθηκε στο Σαν Ισίντρο της Αργεντινής.

Έγιναν 11 δυνατές ιστιοδρομίες και οι θέσεις των Ελλήνων ιστιοπλόων ήταν 29, 2, 13, 1, 16, 31, 2, 7, 11, 11, 20. Οι πρωταθλητές μας έδειξαν ότι βρίσκονται σε αρκετά καλή κατάσταση και θα μπορούσαν να είχαν πάει ακόμα καλύτερα.

Πρωταθλητές κόσμου αναδείχθηκαν οι Κροάτες Σ. Φαντέλα – Ι. Μάρενιτς με 52 βαθμούς, δεύτεροι ήταν οι Νεοζηλανδοί Π.Σ. Χάνσεν-Ντ. Γουίλκοξ με 58 βαθμούς και τρίτοι οι Αυστραλοί Μ. Μπέλχερ-Ο. Ράιαν με 66 β.

Το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα RSX

Τελείωσε στο Ισραήλ το παγκόσμιο πρωτάθλημα της κατηγορίας RSX και μετά από 11 κούρσες ο Βύρωνας Κοκκαλάνης κατέλαβε την 11η θέση με 105 βαθμούς σε σύνολο 81 σκαφών. Ο Κρίστιαν Τριανταφύλλου τερμάτισε στην 68 θέση με 156 βαθμούς.

Στις γυναίκες η Αγγελική Σκαρλάτου κατέλαβε την 39η θέση με 89 βαθμούς σε σύνολο 58 σκαφών.