ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΑ

7ος ο Μιτάκης στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ΦΙΝΝ της Βαρκελώνης

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Γιάννης Μιτάκης στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της κατηγορίας ΦΙΝΝ που ολοκληρώθηκε στην Βαρκελώνη, τερματίζοντας στην 7η θέση. Δυο μετάλλια σε διεθνείς αγώνες Όπτιμιστ.

Καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Γιάννης Μιτάκης στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της κατηγορίας ΦΙΝΝ που ολοκληρώθηκε στην Βαρκελώνη. Η διοργάνωση ήταν open για ιστιοπλόους εκτός Ευρώπης και στην γενική βαθμολογία των 90 σκαφών ο Έλληνας πρωταθλητής τερμάτισε 9ος.

Στην ευρωπαϊκή κατάταξη ο αθλητής του ΝΟΕ ήταν 7ος με 97 βαθμούς. Στις 8 ιστιοδρομίες που έγιναν τερμάτισε 2, 34, 13, 30, 6, 3, 23, 20. Ο άλλος αθλητής μας που έτρεξε στους αγώνες, ο Αντώνης Τσότρας, τερμάτισε 70ος με 377 βαθμούς.

Οι αγώνες Όπτιμιστ της Τουρκίας

Εξαιρετική ήταν η παρουσία των Ελλήνων νεαρών αθλητών σε διεθνείς αγώνες της κατηγορίας Όπτιμιστ που έγιναν στο Μπόντρουμ της Τουρκίας. Συνολικά έτρεξαν 323 ιστιοπλόοι σε γκρουπ από 16 χώρες και η Ελλάδα κατέκτησε 2 μετάλλια.

Στον χρυσό στολίσκο έλαβαν μέρος 78 αθλητές και ο Γιώργος Παπαδάκος κατέκτησε την 2η θέση. Στις 10 κούρσες που έγιναν ο ιστιοπλόος του Ν.Ο Αλκυών Ραφήνας έφερε τις εξής θέσεις: 1, 1, 4, 1, 3, 2, 16, 6, 3, 17.

Πολύ καλά πήγαν ο Ιωάννης - Χρήστος Μουζάκης του ΝΟΤΚ που τερμάτισε 5ος και ο Ιάκωβος-Δημήτριος Δέδες - Ντεντόπουλος του ΣΕΑΝΑΤΚ, ο οποίος κατέλαβε την 9η θέση.

Από εκεί και πέρα ο Β. Σπυράτος ήταν 18ος, ο Β. Παππάς 20ος, ο Π. Δρούγκας 25ος, ο Χ. Μοίρας 29ος, ο Μ. Σταθάς 34ος( κέρδισε το δεύτερο μετάλλιο στην κατηγορία των 11χρονων), ο Κ. Αναδιώτης 39ος, η Α.Α. Βασταρδή 45η, ο Δ. Σκόνδρας 53ος και ο Π. Κόλλιας 60ος.

Στον αργυρό στολίσκο έτρεξαν 79 σκάφη και οι θέσεις των αθλητών μας ήταν: Ο Α. Βουλής τερμάτισε 7ος, ο Μ. Μάκας 27ος, ο Λ. Γεωργόπουλος 42ος ο Ν. Γεωργόπουλος 57ος και ο Α. Μαρκεζινης 79ος.

Στον χάλκινο στολίσκο αγωνίστηκαν 77 σκάφη και η Γ. Χρυσούλα ήταν 7η, η Μ. Σακελαροπούλου 16η και ο Κ. Μπουρινάκης 28ος.

Photo Credits: Action Images