ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΑ

Παρασκευή 20 Ιουλ. 2018

ΜΕ ΕΝΝΙΑ ΣΚΑΦΗ ΘΑ ΑΓΩΝΙΣΤΕΙ Η ΧΩΡΑ ΜΑΣ ΣΤΗ ΔΑΝΙΑ

Πετούν για το Παγκόσμιο οι Έλληνες ιστιοπλόοι

Την ερχόμενη Δευτέρα (23/7) θα ανχωρήσουν για το Άαρχους οι πρώτοι Έλληνες ιστιοπλόοι ενόψει της συμμετοχής τους στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα.

ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΑΠΟ ΦΑΛΗΡΟ Η ΕΚΚΙΝΗΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Με συμμετοχή Ολυμπιονικών ανοίγει πανιά το "55ο Ράλλυ Αιγαίου"

Με τη συμμετοχή Ολυμπιονικών, πρωταθλητών του τριγώνου και της ανοικτής θάλασσας ανοίγει σήμερα (18.00) πανιά ο στόλος του «55ου Ράλλυ Αιγαίου».

Τετάρτη 18 Ιουλ. 2018

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΣΤΗΝ ΠΟΛΩΝΙΑ

Οι Έλληνες στο παγκόσμιο πρωτάθλημα Λέιζερ 4.7 youth

Ο Γιώργος Παπαδάκος ήταν ο καλύτερος Ελληνας στο παγκόσμιο πρωτάθλημα Λέιζερ 4.7 youth που ολοκληρώθηκε στην Γκντίνια της Πολωνίας.

Δευτέρα 16 Ιουλ. 2018

ΤΟ ΟΓΔΟΟ ΧΡΥΣΟ ΤΟΥ ΠΑΣΧΑΛΙΔΗ ΣΕ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ

Παγκόσμιοι πρωταθλητές στα tornado οι Πασχαλίδης - Κωνσταντινίδης

Ο Ιορδάνης Πασχαλίδης με τον Πέτρο Κωνσταντινίδη κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα tornado.

ΑΝΟΙΓΕΙ ΠΑΝΙΑ ΣΤΙΣ 20 ΙΟΥΛΙΟΥ

Σκληρές μάχες και δυνατές συγκινήσεις υπόσχεται το "55ο Ράλλυ Αιγαίου"

Μία διοργάνωση για την οποία δεν μπορούν να γίνουν προβλέψεις θα είναι και το "55ο Ράλλυ Αιγαίου", που θα ανοίξει πανιά στις 20 Ιουλίου.

Πέμπτη 12 Ιουλ. 2018

ΤΡΙΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΧΡΩΜΑΤΑ

Πρωταθλήτριες Ευρώπης οι Μαρία Τσαμοπούλου - Μελίνα Παππά!

Το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων-Νεανίδων U17 στην κατηγορία 420 κατέκτησαν στην Πορτογαλία η Μελίνα Παππά και η Μαρία Τσαμόπουλου. Άλλα δυο μετάλλια για την Ελλάδα στην ίδια διοργάνωση.

Πέμπτη 28 Ιουν. 2018

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΝΕΑΡΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑΣ

Μετάλλιο "χτυπάει" η Βαρθολομαίου στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Όπτιμιστ

Εντυπωσιακή ήταν η Δήμητρα Βαρθολομαίου στις τρεις τελευταίες ιστιοδρομίες του ανοικτού ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Όπτιμιστ και ανέβηκε στην 4η θέση της γενικής κατάταξης των 114 σκαφών.

Δευτέρα 11 Ιουν. 2018

ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΤΗΣ ΜΑΣΣΑΛΙΑΣ

Έβδομοι στο Παγκόσμιο Κύπελλο οι Μιτάκης και Καραχάλιου

Οι Μιτάκης και Καραχάλιου έκαναν την καλύτερη εμφάνιση από ελληνικής πλευράς στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου που ολοκληρώθηκε στην Μασσαλία. Και οι δύο τερμάτισαν στην 7η θέση.

Πέμπτη 07 Ιουν. 2018

Μέτρια εμφάνιση των Ελλήνων ιστιοπλόων στη Μασσαλία

Μέτρια είναι η εμφάνιση των Ελλήνων ιστιοπλόων στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου που βρίσκεται σε εξέλιξη στην Μασσαλία. Διαβάστε τις επιδόσεις τους.

Τετάρτη 06 Ιουν. 2018

ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΙΣΤΙΟΠΛΟΩΝ

Καλό ξεκίνημα στη Μασσαλία για Μάντη - Καγιαλή

Οι Παναγιώτης Μάντης - Παύλος Καγιαλής ήταν οι καλύτεροι Έλληνες στην πρεμιέρα του Παγκοσμίου Κυπέλλου που διεξάγεται στην Μασσαλία. Είναι 5οι σε σύνολο 18 σκαφών.

Δευτέρα 04 Ιουν. 2018

ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΑΝΙΑ ΣΤΗ ΓΑΛΛΙΑ

Τέσσερα ελληνικά σκάφη στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου στη Μασσαλία

Με τέσσερα σκάφη θα εκπροσωπηθεί η ελληνική ιστιοπλοΐα στον τελικό της σειράς του Παγκοσμίου Κυπέλλου που θα διεξαχθεί στην Μασσαλία.

Πέμπτη 31 Μαϊ. 2018

RSX, ΛΕΙΖΕΡ ΣΤΑΝΤΑΡΝΤ ΚΑΙ ΡΑΝΤΙΑΛ

Οι νικητές στα πανελλήνια πρωταθλήματα ιστιοπλοΐας

Τα μεγάλα ονόματα κέρδισαν τα πανελλήνια πρωταθλήματα RSX και Λέιζερ Στάνταρντ και Ράντιαλ που έγιναν στον Ν.Ο.Κατοίκων Βουλιαγμένης και τον Ν.Ο. Τζιτζιφιών Καλλιθέας αντίστοιχα. Διαβάστε αναλυτικά ποιοι ήταν οι νικητές.

Παρασκευή 25 Μαϊ. 2018

ΖΗΤΑ ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΤΩΝ ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΚΩΝ ΟΜΙΛΩΝ

Ανακοίνωση της ομοσπονδίας ιστιοπλοΐας κατά διάταξης του νόμου για ναυαγοσώστες

Ανακοίνωση εναντίον διατάξεων του νομοσχεδίου για τους ναυαγοσώστες εξέδωσε η ΕΙΟ, ζητώντας συνάντηση με τους αρμόδιους υπουργούς για αποσαφήνιση των εξελίξεων.

Πέμπτη 24 Μαϊ. 2018

ΝΕΑ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΙΣΤΙΟΠΛΟΟΥΣ

Δεύτεροι στο Ευρωπαϊκό 470 οι Μάντης και Καγιαλής

Οι Παναγιώτης Μάντης και Παύλος Καγιαλής κατέκτησαν το ασημένιο μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα 470 που διεξήχθη στο Μπουργκάς.

ΣΤΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ 470 ΤΗΣ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑΣ

Κοντά στο μετάλλιο οι Μάντης και Καγιαλής

Μέσα στα μετάλλια είναι οι Παναγιώτης Μάντης και Παύλος Καγιαλής στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα 470 που διεξάγεται στο Μπουργκάς της Βουλγαρίας.

Τρίτη 22 Μαϊ. 2018

ΠΡΩΤΗ ΘΕΣΗ ΣΕ ΣΥΝΟΛΟ 44 ΣΚΑΦΩΝ

Έπιασαν κορυφή οι Μάντης - Καγιαλής!

Παναγιώτης Μάντης και Παύλος Καγιαλής με 19 βαθμούς μετά από 6 κούρσες, φιγουράρουν στην πρώτη θέση (σε σύνολο 44 σκαφών) του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος 470, που διεξάγεται στο Μπουργκάς της Βουλγαρίας.

Δευτέρα 21 Μαϊ. 2018

ΣΤΟ ΜΠΟΥΡΓΚΑΣ ΤΗΣ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑΣ

Μέτριο ξεκίνημα στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της κλάσης 470

Μέτριο ήταν το ξεκίνημα των Ελλήνων ιστιοπλόων στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της κλάσης 470 που ξεκίνησε στο Μπουργκάς της Βουλγαρίας. Τα αποτελέσματα των πέντε σκαφών μας.

Τετάρτη 16 Μαϊ. 2018

ΟΙ ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ΦΙΝΝ, 470 ΚΑΙ 49ER

Συγκροτήθηκαν οι εθνικές ομάδες σε τρεις κατηγορίες

Συγκροτήθηκαν οι εθνικές ομάδες ιστιοπλοΐας στις κατηγορίες ΦΙΝΝ, 470 και 49er για το 2018 μετά τη διεξαγωγή των πανελληνίων πρωταθλημάτων στον ΝΟΕ.

Τρίτη 15 Μαϊ. 2018

ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΤΟΚΙΟ ΤΟ "ΚΥΚΝΕΙΟ ΑΣΜΑ" ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΡΕΙΣ ΚΛΑΣΕΙΣ

Παραμένουν στο Ολυμπιακό πρόγραμμα οι κλάσεις ΦΙΝΝ, 470 και RSX

Οι κλάσεις ΦΙΝΝ, RSX και 470 παραμένουν κανονικά στο πρόγραμμα των Ολυμπιακών Αγώνων! Αυτό αποφάσισε το συμβούλιο της world sailing που συνεδρίασε στο Λονδίνο.

Δευτέρα 14 Μαϊ. 2018

ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ U21 TΟΥ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΛΕΙΖΕΡ ΡΑΝΤΙΑΛ

Χρυσό μετάλλιο για Κυρπόγλου!

Ένα ακόμη χρυσό μετάλλιο σε μεγάλους διεθνείς αγώνες πανηγυρίζει η ελληνική ιστιοπλοΐα. Ο λόγος για τον Παντελή Κυρπόγλου, ο οποίος κατέκτησε την πρώτη θέση στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Λέιζερ Ράντιαλ στην κατηγορία U21

Παρασκευή 11 Μαϊ. 2018

ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΣΤΑ ΦΙΝΝ Ο ΜΙΤΑΚΗΣ

Πρωταθλητές Ελλάδος οι Μάντης και Καγιαλής

Ολοκληρώθηκε το Πανελλήνιο πρωτάθλημα ιστιοπλοΐας στις κατηγορίες 470, ΦΙΝΝ και 49er με τους Μάντη - Καγιαλή, Γιάννη Μιτάκη και τους Σωτηρίου - Μπενάκη να κατακτούν αντίστοιχα τις νίκες.

Πέμπτη 10 Μαϊ. 2018

ΣΤΑΘΕΡΑ ΣΤΗΝ 6Η ΘΕΣΗ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ Ο ΚΥΡΠΟΓΛΟΥ

Παλεύει να αναρριχηθεί η Καραχάλιου στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Radial της Γαλλίας

Στην 6η θέση του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Laser Radial της Γαλλίας με 46 βαθμούς σε 59 σκάφη εξακολουθεί να βρίσκεται ο Παντελής Κυρπόγλου. Στα Radial γυναικών μετά από 6 ιστιοδρομίες η Βασιλεία Καραχάλιου είναι 37η θέση με 86 βαθμούς.

Τετάρτη 09 Μαϊ. 2018

ΚΑΛΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΣΤΗ ΓΑΛΛΙΑ

Στην 6η θέση ο Κυρπόγλου στο Ευρωπαϊκό Laser

Ο Παντελής Κυρπόγλου πραγματοποίησε καλές εμφανίσεις στην 3η και 4η ιστιοδρομία στα Laser Radial, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Γαλλίας.

Δευτέρα 07 Μαϊ. 2018

ΣΤΟΝ ΑΦΡΟ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΙΣΤΙΟΠΛΟΟΙ

Στις πρώτες θέσεις της παγκόσμιας κατάταξης οι Μάντης - Καγιαλής και ο Μιτάκης

Εντυπωσιακή είναι η άνοδος του Γιάννη Μιτάκη στην παγκόσμια κατάταξη της κατηγορίας ΦΙΝΝ. Οι Μάντης- Καγιαλής εξακολουθούν να φιγουράρουν στις πρώτες θέσεις του ranking list της κατηγορίας 470.

Παρασκευή 04 Μαϊ. 2018

ΜΕ ΕΠΤΑ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥΣ Η ΕΛΛΑΔΑ

Η αποστολή για το Ευρωπαϊκό laser standard και radial ανδρών - γυναικών

Ανακοινώθηκε η ελληνική αποστολή που θα ταξιδέψει στη Γαλλία για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Laser Standard και Laser Radial ανδρών- γυναικών.

Δευτέρα 30 Απρ. 2018

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ

Πέμπτος ο Μιτάκης στο Ίερ

Η πέμπτη θέση του Γιάννη Μιτάκη στα ΦΙΝΝ ήταν η καλύτερη των Ελλήνων ιστιοπλόων που αγωνίστηκαν στον τρίτο γύρο του παγκοσμίου κυπέλλου που ολοκληρώθηκε στο Ίερ.

Παρασκευή 27 Απρ. 2018

ΟΙ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΜΑΧΕΣ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ

Έβδομος ο Μιτάκης, όγδοος ο Κοκκαλάνης στο Ιέρ

Σε εξέλιξη βρίσκεται στο Ιέρ το παγκόσμιο κύπελλο και την καλύτερη εμφάνιση από ελληνικής πλευράς πραγματοποιεί ο Γιάννης Μιτάκης.

Πέμπτη 26 Απρ. 2018

ΟΙ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΜΑΧΕΣ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ

Ανεβαίνουν οι Μπόζη και Κλωναρίδου στο Ιέρ

Αρχίζουν να ανεβαίνουν στο παγκόσμιο κύπελλο του Ιέρ οι Μπόζη - Κλωναρίδου στα 470 γυναικών. Στην 6η θέση των ΦΙΝΝ βρίσκεται και ο Μιτάκης. Η Καραχάλιου είναι 24η με 62 βαθμούς στα Λέιζερ Ράντιαλ. Στα RSX ο Κοκκαλάνης είναι 11ος.

Τετάρτη 25 Απρ. 2018

ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ

Δυνατό ξεκίνημα του Μιτάκη στο Ιέρ

Ο Γιάννης Μιτάκης στα Finn ξεχωρίζει από την ελληνική εκπροσώπηση στο Παγκόσμιο Κύπελλο ιστιοπλοΐας που διεξάγεται στο Ιέρ.

Πέμπτη 19 Απρ. 2018

Η ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΓΙΑ ΤΟ ΙΕΡ

Πλούσια ελληνική παρουσία στον τρίτο γύρο του παγκοσμίου κυπέλλου

Με 10 αθλητές και αθλήτριες σε 5 κατηγορίες θα εκπροσωπηθεί η ελληνική ιστιοπλοΐα στον τρίτο γύρο του παγκοσμίου κυπέλλου που θα γίνει στο Ιέρ από 22 έως 29 Απριλίου.