ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΕΣ

Αργυρό και χάλκινο για την Τσακίρη στους Βαλκανικούς της Κροατίας

Στο Βαλκανικό Κύπελλο Δρόμων Αντοχής που διεξήχθη στην Κροατία, η Μαρία Τσακίρη πραγματοποίησε εξαιρετικές εμφανίσεις κατακτώντας το αργυρό και το χάλκινο μετάλλιο στις διαδρομές των 5 και 10 χιλιομέτρων αντίστοιχα.

Η Μαρία Τσακίρη εντυπωσίασε στο Βαλκανικό Κύπελλο Δρόμων Αντοχής που πραγματοποιήθηκε στη Ράβνα Γκόρα της Κροατίας, κατακτώντας το αργυρό και το χάλκινο μετάλλιο στα αγωνίσματα των 5 και 10 χλμ. ελεύθερης τεχνικής αντίστοιχα. Η Δραμινή πρωταθλήτρια εκτός από τα μετάλλια που κέρδισε, με χρόνο 30:25,6 και 132,06 βαθμούς FIS στα 10 χλμ. έκανε ατομικό ρεκόρ συγκομιδής βαθμών.

Στην κατηγορία αντρών ο Απόστολος Αγγέλης τερμάτισε στην 5η θέση στο αγώνισμα των 10 χλμ. ελεύθερης τεχνικής με χρόνο 25:40,2 και 115,60 β. FIS, που αποτελεί μια από τις καλύτερες του φετινές επιδόσεις στους Δρόμους Αντοχής.

Σημαντική ήταν επίσης η επίδοση στην κατηγορία εφήβων (U18) για τον Παναγιώτη Παπάση, ο οποίος με χρόνο 27:52,1 και 190,15 β. FIS στα 10 χλμ. τερμάτισε στην 6η θέση.

Οι αγώνες πρόσφεραν θέαμα και δυνατές μονομαχίες και πέτυχαν απόλυτα οργανωτικά, παρά τις αντιξοότητες λόγω έλλειψης χιονιού. Συμμετείχαν 100 περίπου αθλητές και αθλήτριες από 10 βαλκανικές χώρες.