ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΕΣ

4η θέση για τον Αλέξη Τσώκο στο Ευρωπαϊκό χιονοσανίδας

Ο Έλληνας πρωταθλητής της χιονοσανίδας, Αλέξης Τσώκος κατέκτησε την 4η θέση στο αγώνισμα του SBX του Ευρωπαικού Κυπέλλου, στις πίστες στο Λενκ της Ελβετίας.

Σπουδαία εμφάνιση από τον Αλέξη Τσώκο, στην Ελβετία. Ο Έλληνας πρωταθλητής της χιονοσανίδας κατέκτησε την 4η θέση (παίρνοντας 110 βαθμούς FIS), στο αγώνισμα του SBX του Ευρωπαικού Κυπέλλου, στις εντυπωσιακές πίστες στο Λενκ (Ελβετίας). Ο αθλητής του ΕΟΣ Λάρισας αγωνίστηκε στον μεγάλο τελικό και έχασε στις λεπτομέρειες το μετάλλιο.

Τη δεύτερη ημέρα των αγώνων, στο ίδιο αγώνισμα τερμάτισε 30ος με 7,04 βαθμούς FIS. Μια πτώση που είχε στους προημιτελικούς δεν του επέτρεψε να διεκδικήσει κάτι καλύτερο.  Η διάκριση είναι πολύ μεγάλη για την χώρα μας και επαναφέρει τον Αλέξη στην ελίτ του αθλήματος, μετά από μια πολύ δύσκολη από τραυματισμούς περσινή περίοδο.