ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ

Χρυσό στο κανόε καγιάκ για Γερμανία και Ουγγαρία

Η Γερμανία κι η Ουγγαρία πρόσθεσαν ακόμη ένα χρυσό μετάλλιο στη συλλογή τους στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο, χάρη στους Σεμπάστιαν Μπρέντελ και τις Γκαμπριέλα Σάμπο/Ντανούκα Κόζακ.

Ο Σεμπάστιαν Μπρέντελ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο C1 ανδρών 1000μ. του σπριντ στο κάνοε/καγιάκ, στους Ολυμπιακούς του Ρίο ντε Τζανέιρο, και υπερασπίστηκε τον τίτλο που είχε πανηγυρίσει πριν από τέσσερα χρόνια στο Λονδίνο.

Ο Γερμανός αθλητής κάλυψε την απόσταση σε 3:56.926 και άφησε στην δεύτερη θέση τον Βραζιλιάνο Ισακίας Κεϊρόζ Ντος Σάντος (3:58.529). Την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσε ο Σεργκέι Ταρνόβσκι από τη Μολδαβία (4:00.852).

8. Κάρλο Τακίνι (Ιταλία) 4:15.368

Οι Γκαμπριέλα Σάμπο και Ντανούτα Κόζακ κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο στο Κ2 γυναικών 500μ. του σπριντ στο κάνοε/καγιάκ, στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο ντε Τζανέιρο.

Το δίδυμο από την Ουγγαρία κάλυψε την απόσταση σε 1:43.687 και άφησε ελάχιστα πίσω του τις Γερμανίδες Φραντσίσκα Βέμπερ και Τίνα Ντίτσε (1:43.738), οι οποίες είχαν κατακτήσει τον τίτλο πριν από τέσσερα χρόνια στο Λονδίνο. Το χάλκινο μετάλλιο, όπως και στους Ολυμπιακούς του 2012 στη βρετανική πρωτεύουσα, πήραν οι Καρολίνα Νάγια και Μπεάτα Μικολάιτσικ από την Πολωνία (1:45.207).

8. Αλίσα Μπουλ/Άλις Μπαρνέτ (Αυστραλία) 1:51.915

Ολυμπιονίκης για δεύτερη διαδοχική φορά στέφθηκε η Λίσα Κάρινγκτον, η οποία κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Κ1 γυναικών 200μ. του σπριντ στο κάνοε/καγιάκ, στους Ολυμπιακούς του Ρίο ντε Τζανέιρο, και υπερασπίστηκε τον τίτλο που είχε πανηγυρίσει πριν από τέσσερα χρόνια στο Λονδίνο.

Η αθλήτρια από τη Νέα Ζηλανδία κάλυψε την απόσταση σε 39.864 και άφησε στην δεύτερη θέση τη Μάρτα Βαλτσίκιεβιτς από την Πολωνία (40.279). Το χάλκινο μετάλλιο πήρε για λογαριασμό του Αζερμπαϊτζάν η Ίνα Οσιπένκο-Ροντόμσκα (40.401), η οποία το 2012 στο Λονδίνο είχε κατακτήσει το ασημένιο με τα «χρώματα» της Ουκρανίας.